Polacy zaczęli znowu kupować fundusze akcji, to wróży ciąg dalszy hossy na giełdzie

Pieniądze w końcu płyną do funduszy akcji, to wróży ciąg dalszy hossy na giełdzie

Kwiecień był dobry dla funduszy akcji, jeśli chodzi o napływy. Takie wnioski można wyciągnąć z danych, jakie opublikował Skarbiec TFI.

Przez ostatnie kwartały klienci TFI o wiele więcej wpłacali do funduszy obligacji, niż do akcyjnych. Ale w kwietniu, wszystko na to wskazuje, to się wreszcie zmieniło. To może oznaczać ciąg dalszy hossy na GPW.
 

Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy (mln zł)

saldo marzec

Źródło: Analizy.pl

Skarbiec TFI niczym kanarek w kopalni

Skarbiec TFI podał dane o napływach netto do swoich funduszy w kwietniu. Okazuje się, że do akcyjnych napłynęło około 150 mln zł netto, podczas gdy z funduszy „bezpiecznych” odpłynęło około 53 mln zł. Można podejrzewać, że w innych TFI wyglądało to w kwietniu podobnie. To oznacza, że może odwracać się trend popularności funduszy obligacji, a w końcu z niełaski inwestorów wychodzą fundusze akcji.

Dlaczego tak się może dziać? Otóż niedawno pisaliśmy, że fundusze dłużne zaczęły pokazywać kiepskie wyniki, bo rentowności obligacji zaczęły rosnąć (czyli ich ceny spadać). W I kwartale br. spośród 186 funduszy dłużnych oferowanych przez krajowe TFI tylko 74 zakończyły I kwartał br. nad kreską i to ledwo powyżej zera – wynika z danych portalu Analizy.pl. W ubiegłym roku przynajmniej trzy razy ostrzegaliśmy na łamach Strefy Inwestorów przed tym, że zbliża się ciężki okres dla rynku długu, a mimo to Polacy uciekali z lokat bankowych do funduszy obligacyjnych…
 

Napływy netto oraz aktywa netto funduszy Skarbiec TFI w kwietniu 2021

skarbiec

Źródło: Skarbiec TFI
 

Tymczasem fundusze akcji stały się atrakcyjne, bo mogą pochwalić się świetnymi stopami zwrotu za ostatnie 12 miesięcy. Indeks szerokiego rynku WIG urósł w ciągu 12 miesięcy o 37%. Ale czołówka najlepszych funduszy akcji polskich wypracowała znacznie wyższe stopy zwrotu (patrz tabelka poniżej). A klienci TFI uwielbiają patrzeć na historyczne stopy zwrotu, co jest oczywiście błędem inwestycyjnym, ale napędza sprzedaż jednostek uczestnictwa…
 

5 funduszy akcji polskich z najwyższą stopą zwrotu w ostatnich 12 miesiącach

fundy akcje polskie

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Nawet +100% za ostatnie 12 miesięcy. Fundusze akcji mają rewelacyjne wyniki, a to może przyciągnąć kapitał i napędzić hossę

Fundusze dłużne tracą na atrakcyjności, tak jak wcześniej lokaty bankowe

Co dalej? Wydaje się, że można się spodziewać dalszej ucieczki pieniędzy przysłowiowych Kowalskich z lokat bankowych w kierunku funduszy i wiele wskazuje na to, że dotychczasowe trendy się zmienią. Kowalscy zaczną trochę bardziej ryzykować. A do funduszy dłużnych zniechęcać będą coraz słabsze wyniki, bo według ekspertów przecena obligacji jest nieunikniona w warunkach ożywienia gospodarczego. Obecnie rentowność polskich 10-latek jest na najwyższym poziomie od roku.
 

Rentowność polskich obligacji skarbowych 10-letnich

10-latki

Źródło: worldgovernmentbonds.com
 

W marcu br. aktywa polskich funduszy detalicznych wzrosły o 4 mld zł (fundusze te pozyskały 3 mld zł netto), a aktywa funduszy niedetalicznych zwiększyły się o ok. 3,6 mld zł – wynika z danych portalu Analizy.pl. Pod koniec marca br. środki zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wynosiły 298,1 mld zł.

W marcu największy przyrost w ujęciu wartościowym (3,6 mld zł) odnotowały fundusze aktywów niepublicznych. Środki w funduszach dłużnych urosły o 1,7 mld zł (i przekraczają już 119,6 mld zł). Saldo wpłat i wypłat w przypadku funduszy akcji wyniosło 0,4 mld zł, a w przypadku mieszanych 0,7 mld zł.

Zobacz także: Powstał fundusz inwestycyjny kupujący i złoto, i kryptowaluty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.