Outriders od PCF Group w gronie najlepszych premier gier na Steamie kwietnia
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 maj 2021, 13:06

Outriders w gronie najlepszych premier na Steamie w kwietniu. W tytuł zagrało 3,5 mln osób

Dobre pasmo polskich spółek produkujących gry trwa. Kwiecień jest kolejnym miesiącem, w którym premiera polskiego tytułu znalazła się w gronie najlepszych premier Steam. Tym razem w zestawieniu najlepszych premier znalazł się Outriders od studia People Can Fly.

Platforma Steam należąca do Valve systematycznie publikuje zestawienie 20 najlepszych premier danego miesiąca. Jeszcze w marcu na liście znalazły się aż 3 polskie produkcje, wszystkie należące do Grupy PlayWay. Natomiast w kwietniu wyróżniono jedynie Outriders. Premiera polskiego looter shootera odbyła się 1 kwietnia. Oczywiście nie obyło się bez problemów na początku, głównie ze względu na przeciążone serwery.

Blisko 2 miesiące od premiery, spółka poinformowała, że w ich produkcję zagrało już 3,5 mln unikalnych użytkowników na wszystkich platformach. Nie podano jednak ile do tej pory sprzedano egzemplarzy, ponieważ takie informacje muszą pochodzić od wydawcy, którym jest japońska firma Square Enix. Aktualnie na Steamie najwyższy peak graczy to 125 tys. użytkowników, osiągnięty jeszcze w pierwszych dniach od premiery.

Jak radzi sobie Outriders od premiery?

People Can Fly to jedna z nielicznych firm z branży gier, która produkuje gry typu AAA. Outriders to właśnie taki tytuł, wydany jednocześnie na większość platform. Co więcej, polska gra od dnia premiery jest dostępna w Xbox Game Pass. To oznacza, że posiadacze konsoli od Microsoftu, którzy mają wykupioną usługę, mogą pobrać polski tytuł za darmo.

Wydawcą Outriders jest japońska spółka Square Enix, która ma na swoim koncie chociażby serię gier Final Fantasy. People Can Fly działa właśnie w takim modelu biznesowym, w którym pozyskuje większego wydawcę na swój tytuł. W odróżnieniu od CD Projektu czy Techlandu, którzy samodzielnie wydają gry. Dlatego na dane sprzedażowe przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Wiemy jedynie, że w miesiąc od premiery Outriders przyciągnął 3,5 mln unikalnych użytkowników na wszystkich dostępnych platformach. Jeszcze dzisiaj powinien być dostępny patch, o czym również napisano na Twitterze. A jak aktualnie prezentują się oceny gry? Wcześniej wspomniane problemy z serwerami czy chociażby znikającym ekwipunkiem wpłynęły na to, że na Steamie wciąż opinie są mieszane. Na ponad 44 tys. recenzji graczy, jedynie 63% z nich jest pozytywnych (według SteamDB). Natomiast na Metacritic wersja na PC od mediów branżowych uzyskała ocenę 73 pkt, na PlayStation 5 74 pkt, natomiast Xbox Series X 73 pkt. Aktualnie na Steamie w grze Outriders jest blisko 3 tys. użytkowników.

Outriders Steam

Źródło: SteamDB

Square Enix stawia na rozwój Outriders

Podczas ostatniej konferencji firmy Square Enix podkreślono, że polska produkcja ma aspiracje zostać jednym z najważniejszych projektów w historii japońskiej spółki. Oprócz publikacji liczby unikalnych graczy, poinformowano, że gracze spędzają średnio 30 godzin przy polskiej produkcji. Warto przypomnieć, że przed wydaniem ostatecznej wersji udostępniono demo tytułu, aby gracze tak naprawdę „nie kupowali kota w worku” w pre-orderach. Dla osób niezdecydowanych, demo Outriders nadal jest dostępne. Podczas konferencji Square Enix dodano, że polska produkcja może otrzymać nową zawartość w kolejnych miesiącach. Co więcej, japońska spółka ma wieloletnie plany dotyczące Outriders.

Ostatnio również spółka People Can Fly poinformowała o zakupie firmy z Chicago - Phosphor Games. Studio pod skrzydłami PCF Group rozpoczęło działalność od maja. Aktualnie spółka zatrudnia już ponad 350 osób. Pomimo daleko idących planów, kurs spółki People Can Fly od premiery Outriders spadł o kilkanaście procent. Kurs akcji znajduje się na poziomie 63 zł, poniżej ceny z debiutu.
 

Notowania People Can Fly

People Can Fly

Zobacz także: „Pracujemy obecnie nad trzema tytułami AAA. Obok Outriders są to projekty Dagger i Gemini” - relacja z czatu z prezesem PCF Group (People Can Fly)

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.