Analitycy obniżają rekomendacje dla CD PROJEKT przez opóźnienie premiery Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmina III na next-geny
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 paź 2021, 10:34

Kolejni analitycy obniżają rekomendacje dla CD PROJEKT, przez opóźnienie premiery Cyberpunka oraz Wiedźmina III na next-geny

Po przesunięciu premier Cyberpunka oraz Wiedźmina III na konsole nowej generacji na 2022 rok, kolejni analitycy obniżają rekomendacje dla CD PROJEKT. Gier warszawskiego studia nie kupimy w tym roku pod choinkę na XBOX Series X i PlayStation 5.

W środę, po zakończeniu sesji, CD PROJEKT poinformował, że debiut dwóch flagowych projektów spółki na next-geny został opóźniony. Pierwotnie zarząd zakładał wydanie Cyberpunka 2077 oraz trzeciej części Wiedźmina na nowe konsole od Microsoftu i Sony jeszcze w tym roku. Jednak spółka chce dopracować swoje produkty i na ten moment Cyberpunk trafi na konsole nowej generacji w I kwartale 2022 roku, natomiast Wiedźmin III dopiero w II kwartale przyszłego roku.

Po tej informacji kolejni analitycy obniżają rekomendacje dla warszawskiej spółki. Dzisiaj Ken Rumph, analityk Jefferies, obniżył rekomendację z „kupuj” do „poniżej celu”, wyceniając tym samym cenę docelową akcji na 155 zł. Analityk JP Morgan Chase & Co. Aleksiej Gogolew obniżył rating CD Projektu do neutralnego, obniżając jego cenę docelową do 236 zł z 330 zł. Natomiast Michał Wojciechowski z Ipopema Securities uważa, że spółka pomija najważniejszy sezon świąteczny na premierę swoich tytułów na next-geny.

Kurs akcji CD PROJEKT po tej informacji spadł o kilka procent, cena za akcję jest obecnie na poziomie około 180 zł, a kapitalizacja największego studia w Polsce wynosi już 18,4 mld zł.
 

Notowania CD PROJEKT

CD PROJEKT

Kolejne opóźnienia w CD PROJEKT

Nadzieje na premierę Wiedźmina III jeszcze w tym roku na konsole nowej generacji pojawiły się w tym tygodniu, po tym jak PEGI przyznał klasyfikację wiekową polskiej produkcji. Zniecierpliwieni gracze dopatrzyli się nawet możliwej daty premiery, jednak warszawska spółka sprostowała informację, tłumacząc, że jest to naturalny proces i nie oznacza on, że debiut nastąpi niebawem. I okazało się, że premiera zarówno Wiedźmina jak i Cyberpunka została przesunięta na 2022 rok.

Podczas tegorocznych konferencji CD PROJEKT, zarząd podkreślał, że postara się dotrzymać premier na next-geny do końca 2021 roku. Jednak zastrzeżono, że mogą się pojawić opóźnienia. Tym samym na koniec środowej sesji, spółka oficjalnie poinformowała o przesunięciu na I kwartał 2022 roku Cyberpunka oraz na II kwartał Wiedźmina III. Zespół chce mieć więcej czasu na dopracowanie projektów.
 


Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ spółka omija ważne okno premierowe jakim jest nadchodzący okres świąteczny. Ponadto, 17 grudnia br. premierę będzie mieć drugi sezon Wiedźmina na Netflixie, który może podbić sprzedaż polskiej gry, podobnie jak miało to miejsce w 2019 roku. Pamiętamy wtedy nowe peaki graczy na platformie Steam oraz zwiększoną sprzedaż sagi Sapkowskiego, co wsparło wyniki finansowe spółki na koniec roku.

Analitycy DM BDM ocenili negatywnie tę informację, wskazując, że premiery na konsole nowej generacje mogłyby wspomóc wyniki finansowe spółki. „Liczyliśmy jednak, że co najmniej jeden z wyżej wspomnianych tytułów (W3) zadebiutuje pełnoprawnie na next-genach w tym roku. Tym samym wyraźnie skorzysta on na zbliżającym się drugim sezonie serialu Wiedźmin od Netflixa i wesprze wyniki spółki w końcówce roku” - napisali analitycy DM BDM.

W reakcji na opóźnienia premier również analitycy obniżyli swoje rekomendacje dla spółki. Najpierw Aleksiej Gogolew z JP Morgan obniżył cenę docelową z 330 zł na 236 zł. Natomiast dzisiaj Ken Rumphs z Jefferies ustalił cenę docelową akcji na 155 zł, o czym poinformowała agencja Bloomberg.

Oprócz obietnicy wydania Wiedźmina oraz Cyberpunka na konsole, gracze wciąż czekają na DLC do tego drugiego tytułu. CD PROJEKT w tym roku skupił się na naprawie swojego nowego produktu i do dzisiaj nie podał aktualnych danych sprzedażowych Cyberpunka. Nawet powrót tytułu do PS Store w czerwcu nie podbił znacznie sprzedaży gry, a już 10 grudnia minie rok od premiery...

Zobacz także: Notowania CD PROJEKT skoczyły prawie 10% po wynikach. Zarząd zadba o to, aby akcje z programu motywacyjnego nie trafiły prosto na rynek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.