Notowania PlayWay dynamicznie rosną po premierze Crime Scene Cleanera
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
16 sie 2024, 11:59

Cena akcji PlayWay dynamicznie rośnie po udanej premierze Crime Scene Cleanera

Do piątkowego rajdu kupujących przyczyniły się przede wszystkim bardzo dobre recenzje Crime Scene Cleanera oraz wysoki peak graczy. Dużo dobrego przyniósł też rynkowy debiut pełnej wersji Uboata.

Gdy kilka tygodni temu pisaliśmy materiał na temat sierpniowych premier gier nie było pewne, czy Crime Scene Cleaner (CSC) pojawi się w tym miesiącu ze względu na niesprzyjające okno wydawnicze. Jak się okazuje, obawy były nieuzasadnione, a gra spotkała się z uznaniem rynku.

Zobacz także: Premiery polskich gier sierpień 2024. Do graczy trafią tytuły od trzech giełdowych studiów

Dobry odbiór graczy

Symulator czyszczenia miejsca zbrodni autorstwa President Studio z grupy PlayWay pojawił się na Steam w środę 14 sierpnia. Od tego momentu ponad 98% z niespełna 1,1 tys. recenzji graczy jest pozytywnych, a peak sięga ponad 12,1 tys. osób. Tym samym peak okazał się wyższy niż w przypadku m.in. Contraband Police, Uboat czy Thief Simulator. Jednocześnie prezes PlayWay Krzysztof Kostowski poinformował, że w niespełna dobę sprzedaż gry przyniosła zwrot kosztów produkcji. Więcej danych dotyczących gry poznamy w sobotę, gdy Kostowski zamieści raport dotyczący sprzedaży po 72 godzinach od premiery. Zgodnie z aktualnymi szacunkami Gamalytic, średnia sprzedaż CSC opiewa na ponad 26 tys. kopii, a przychody wynoszą 417 tys. dolarów.


Tym samym widać, że opłaciło się wydać CSC przed nadchodzącymi, głośnymi premierami. Przypomnijmy, że 20 sierpnia zadebiutuje Black Myth: Wukong, tytuł z największą wishlistą na Steam. W kolejnych dniach na rynek trafią też m.in. Smite 2 oraz Concord. Wprawdzie wersja demo drugiego z wymienionych tytułów okazała się fiaskiem, jednak nadal gra otrzyma mocne wsparcie ze strony PlayStation.

Liczba graczy Crime Scene Cleanera

CSC liczba graczy

Źródło: Steamdb

Zobacz także: Producenci gier z GPW wypłacą w 2024 roku 280 mln zł dywidendy. Sprawdzamy kto podzieli się zyskiem z akcjonariuszami

Uboat także spełnił oczekiwania

Udany sierpień dla gier PlayWay rozpoczęła jednak premiera pełnej wersji Uboata, czyli symulatora łodzi podwodnej z czasów II wojny światowej. Po 72 godzinach od premiery sprzedano 40 tys. kopii, a przychody opiewały na ponad 300 tys. dolarów. Peak graczy w pierwszą niedzielę po rynkowym debiucie sięgnął 7,2 tys. graczy. Twórcom udało się także utrzymać dobrą jakość tytułu, o czym świadczy fakt, że spośród ponad 19 tys. recenzji 82% jest pozytywnych. Co więcej, wraz z rynkowym debiutem pełnej wersji twórcy gry czyli Deep Water Studio z grupy PlayWay wypuścili także dodatek, którego sprzedaż sięgnęła 15,4 tys. egzemplarzy.

Zobacz także: Pełna wersja Uboat coraz bliżej. Trwają beta testy ważnej produkcji dla spółki PlayWay

Kurz opadł i przyszedł czas na ocenę działalności

Owocna premiera CSC spowodowała, że w piątek przed południem notowania PlayWay rosną o niespełna 6% do ponad 290 zł za papier. Od początku roku jednak kurs akcji osunął się o niemal 10%. Do takiego rezultatu przyczyniło się m.in. zamieszanie związane z programem motywacyjnym. Jak opisywaliśmy kilka tygodni temu, drugi z głównych akcjonariuszy PlayWay, czyli podmiot ACRX Investments Limited, w maju zaproponował zmiany w programie motywacyjnym, które przewidywały uwzględnienie przy przydziale dodatkowego 1% akcji dla Kostowskiego nie zysk operacyjny, a jednostkowy zysk netto. W praktyce wyrzucono więc niezrealizowany punkt programu motywacyjnego, na ten dokonany. Akcjonariusze nie kryli swojego oburzenia, a prezes Kostowski był zaskoczony obrotem spraw. Ostatecznie jednak prezes PlayWay zdecydował się nie obejmować dodatkowych akcji.

Notowania PlayWay w ciągu ostatnich 12 miesięcy

PLW wykres (3)

Zobacz także: Program motywacyjny PlayWay wywołuje kontrowersje. Inwestorzy rozgoryczeni, prezes zaskoczony

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost