Warren Buffett wycenia Berkshire Hathaway na więcej niż jest obecnie warte

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 maj 2019, 07:00

Warren Buffett wycenia Berkshire Hathaway na więcej niż jest obecnie warte

Według Warrena Buffetta wycena Berkshire Hathaway powinna być o około 12% wyższa, niż obecna kapitalizacja. Mogą to sugerować dotychczasowe operacje buy back, które wykonał wehikuł inwestycyjny wyroczni z Omaha na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy.

W lipcu 2018 roku doszło do epokowej wręcz zmiany w polityce zarządu Berkshire Hathaway. Przegłosował on liberalną zmianę, która dała zielone światło do skupywania akcji własnych (tzw. buy back) przez wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta.

To oznacza ni mniej, ni więcej, że Berkshire Hathaway może kupować swoje własne akcje (odkupywać je od akcjonariuszy), jeśli tylko Warren Buffett i Charlie Munger uznają, że jest to sensowne. Jak wiadomo, aby oni uznali to za sensowne, muszą uważać, że Berkshire Hathaway stało się swego rodzaju okazją inwestycyjną – czyli że jest wyceniane na rynku poniżej swojej realnej wartości fundamentalnej (intrinsic value).

Buffett nigdy nie powiedział, jaka jest jego zdaniem właściwa wartość Berkshire Hathaway. Jednak obserwując działania jego wehikułu inwestycyjnego można wysnuwać pewne wnioski. Niezwykle ciekawy artykuł na ten temat opublikował ostatnio Rupert Hargreaves na portalu GuruFocus.

Berkshire w I kwartale tego roku mogło skupić akcje własne za 1,7 mld USD

W III kwartale 2018 roku Berkshire Hathaway wydało na skup akcji własnych 928 mln USD. Kupowało papiery serii A po średniej cenie 312 806 USD. Co oczywiście oznacza, że według Buffetta i Mungera kapitalizacja Berkshire na giełdzie znajdowała się poniżej wartości fundamentalnej.

Problem w tym, że gdy cena akcji Berkshire spadła w grudniu 2018 roku do okolic 280 000 USD, spółka wydała na skup tylko około 420 mln USD, kupując 790 papierów po średniej cenie 296 000 USD. A ma przecież aż około 112 mld USD gotówki.

Jak wynika ze sprawozdania Berkshire za I kwartał, na początku 2019 roku spółka Buffetta kontynuowała program skupu akcji własnych. W lutym kupiła 293 akcje serii A po średniej cenie 302 622 USD oraz 595 412 akcji serii B po średniej cenie 201 USD. W marcu Berkshire zakupiło 965 akcji serii A po średniej cenie 304 175 USD oraz 592 441 akcji serii B po średniej cenie 200 USD. W I kwartale 2019 roku spółka Buffetta mogła wydać na skup akcji własnych około 1,7 mld USD.

Notowania akcji serii A Berkshire Hathaway – 1 rok

bh

Akcje Berkshire poniżej 300 000 USD to okazja

Jak zwraca uwagę Rupert Hargreaves, dokładne prześledzenie dotychczasowych skupów pozwala na wyciągnięcie wniosków co do tego na ile Buffett wycenia Berkshire.

Jak do tej pory spółka Buffetta dokonywała buy backów w widełkach 312 000 – 299 000 USD za papier serii A. To oczywiście oznacza, że według wyroczni z Omaha jeden walor Berkshire serii A z pewnością jest tak naprawdę wart więcej niż 312 000 USD.

Przyjmijmy, że po kilku latach hossy Berkshire nawet jeśli jest niedoszacowane, to nie jest bardzo niedoszacowane. Hargreaves zakłada, że wartość wewnętrzna spółki Buffetta może być około 10% powyżej górnej granicy wspomnianych widełek. To oznaczałoby, że Buffett wycenia jedną akcję serii A na około 340 000 – 350 000 USD. Przypomnijmy, że akcje Berkshire serii A były warte najwięcej w historii na początku października 2018 roku, gdy chodziły po 335 900 USD.

Wnioski? Zapewne poniżej poziomu 300 000 USD za akcję serii A znajduje się silne wsparcie, które będzie aktywowane przez samo Berkshire Hathaway. Jeśli kurs będzie schodził w te rejony, zapewne będzie się pojawiał duży popyt ze strony spółki Buffetta.

Swoją drogą, Buffett naprawdę nie widzi zbyt wielu okazji inwestycyjnych na rynku, skoro decyduje się na kupowanie akcji Berkshire. Nigdy w historii wehikuł Buffetta nie skupił tak wiele akcji własnych, jak w ciągu ostatnich 10 miesięcy... Czyżby według Buffetta wszystko było przewartościowane? To chyba pytanie retoryczne...

Zobacz także: Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon, a Warren Buffett inwestuje 10 mld USD w firmę paliwową Occidental Petroleum

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.