NIO notuje wzrost przychodów i dostaw. Chińska Tesla rozpycha się na rynku samochodów elektrycznych
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
12 sie 2021, 13:07

„Chińska Tesla” notuje dynamiczny wzrost przychodów. NIO rozpycha się na rynku samochodów elektrycznych

NIO, potocznie nazywana „chińską Teslą”, jeszcze w 2019 roku balansowała na krawędzi bankructwa, a teraz jest 4 najbardziej wartościowym producentem samochodów, notowanym na giełdach zaraz za Teslą, Toyotą i Volkswagenem. Spółka opublikowała właśnie wyniki za II kwartał, które po raz pierwszy pobiły prognozy.

NIO – chiński rywal Tesli zaskakuje wynikami finansowymi

Spółka NIO zanotowała wzrost przychodów o 127% co zaskoczyło oczekiwania analityków, podobnie jak 21 896 sztuk dostarczonych pojazdów w ostatnim kwartale. Akcje spółki nieznacznie spadły w notowaniach pozarynkowych. W ciągu ostatniego roku akcje NIO przyniosły całkowity zwrot w wysokości 238,5%, znacznie przewyższając całkowity zwrot z indeksu S&P 500 wynoszący 33,4%.

nio-akcje

Zobacz także: NIO jest popularniejsze wśród inwestorów niż Tesla. Czym zajmuje się najchętniej handlowana spółka w Europie?

Chiński producent samochodów dostarczył łącznie 21 896 pojazdów w II kwartale, co oznacza wzrost o 111,9% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba dostaw pojazdów świadczy o popycie na samochody NIO, jak również o zdolności firmy do zwiększenia produkcji. NIO stanęło w tym roku w obliczu wielu problemów związanych z łańcuchem dostaw, w tym wyzwań związanych z globalnym niedoborem półprzewodników. Firma była zmuszona zamknąć jedną ze swoich fabryk na 5 dni pod koniec pierwszego kwartału z powodu niedoboru chipów.

„Podczas gdy globalny łańcuch dostaw nadal stoi w obliczu niepewności, ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby poprawić ogólną zdolność produkcyjną łańcucha dostaw" - powiedział William Bin Li, założyciel firmy, prezes i dyrektor generalny.

Całkowita sprzedaż pojazdów wyniosła 7,9 mld RMB (waluta Chińskiej Republiki Ludowej), co oznacza wzrost o 127,0% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Sprzedaż pojazdów stanowiła około 93,7% całkowitych przychodów NIO w tym kwartale. Marża firmy na pojazdy, miara marży brutto na sprzedaży pojazdów, wyniosła 20,3% w porównaniu do 9,7% w poprzednim kwartale. Wyższa marża na pojazdach oznacza, że generowana jest większa sprzedaż pojazdów w stosunku do kosztów ich wytworzenia. NIO podało, że wzrost marży na pojazdach r/r wynikał ze wzrostu wolumenu dostaw pojazdów, wyższych średnich cen sprzedaży i niższych kosztów materiałowych.

Patrząc w przyszłość, zarząd NIO spodziewa się, że dostawy w trzecim kwartale wyniosą od 23 do 25 tys. pojazdów. To około 8 tys. pojazdów miesięcznie i jest zgodne z miesięczną zdolnością produkcyjną firmy. NIO sprzedaje wszystkie samochody, które jest w stanie wyprodukować.

Kolejny raport wyników finansowych spółki za III kwartał 2021 zostanie opublikowany 15 listopada 2021 roku.

Zobacz także: Tesla wyprodukowała w drugim kwartale rekordową liczbę samochodów elektrycznych, a koncern Elona Muska uruchomi nowe fabryki jeszcze w tym roku 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.