10 najgorszych IPO w USA w 2021 roku, czyli od Oatly do UiPath
W 2021 roku na amerykańskiej giełdzie – NYSE i Nasdaq - zadebiutowało w ramach tradycyjnego IPO około 400 spółek, co daje ponad 1 debiut dziennie. W zeszłym tygodniu tylko 6 z nich było powyżej ceny z IPO...
W 2021 roku na amerykańskiej giełdzie – NYSE i Nasdaq - zadebiutowało około 400 spółek co średnio daje ponad 1 debiut dziennie. 30 z tych spółek w IPO pozyskało co najmniej 1 mld USD - według raportu Dealogic. Do największych debiutów można zaliczyć ofertę spółki Rivian Automotive o wartości 11,9 mld USD. W zeszłym tygodniu tylko 6 z nich było powyżej ceny IPO.
Z 400 IPO tylko 6 spółek na plusie
Rok 2021 był rekordowy pod względem ilości IPO na amerykańskiej giełdzie. Obecnie zmienność na giełdzie i obawy o inflację, wzrost stóp procentowych spowodowały, że rynek nowych emisji zwolnił praktycznie do zera. Większość IPO z 2021 roku jest na minusie: 80% wszystkich spółek, które weszły na giełdę w 2021 roku, jest notowanych poniżej ceny IPO, jak policzył dostawca danych Renaissance Capital. Średnia stopa zwrotu debiutantów w 2021 roku wynosi - 30%.
W USA przepisy stanowią, że przy tradycyjnym IPO, większość akcjonariuszy nie może pozbyć się akcji w ciągu 90 – 180 dni od debiutu. Jak zwracają uwagę analitycy tworzący ranking, wygaśnięcie tych blokad może mieć duży wpływ na spadek – sprzedający mogą pogłębić dołek spadających akcji.
Jak policzono, 6 z zeszłorocznych debiutantów jest wciąż na plusie i należą do nich: firma płatnicza Affirm Holdings (AFRM); Ortho Clinical Diagnostics Holdings (OCDX) dostawca sprzętu do diagnostyki in vitro; Telus International (TIXT) to kanadyjski firma świadcząca usługi sieciowe; chińska mobilna platforma rekrutacyjna Kanzhun (BZ); SentinelOne (S) to platforma cyberbezpieczeństwa z użyciem sztucznej inteligencji oraz Ryan Specialty Group Holdings (RYAN), międzynarodowa specjalistyczna firma ubezpieczeniowa, która dostarcza innowacyjne rozwiązania dla brokerów, agentów i przewoźników.
Zobacz także: Notowania Huuuge Inc znajdują się najniżej od debiutu sprzed roku. Czego obawia się rynek?
Wśród amerykańskich IPO najgorzej sobie radzi Oscar Health (OSCR), platforma oferująca ubezpieczenia zdrowotne. Akcje spółki debiutowały w marcu 2021 roku. Pierwszego dnia zanotowały wzrost 11%, a potem było już tylko gorzej. Z poziomu 35 USD spadły poniżej 8 USD. To spadek o ponad 80% od debiutu...
Oscar Health (OSCR)
Na drugim miejscu jest RLX Technology (RLX), producent e-papierosów w Chinach. Spółka miała szturmem zdobyć serca amerykańskich inwestorów. Obecnie ze szczytu 25 USD spadła poniżej 4 USD. Stopa zwrotu od debiutu wynosi -85%.
RLX Technology (RLX)
Oatly Group (OTLY), producent mleka owsianego, miał dobry debiut na amerykańskiej giełdzie. Akcje skoczyły 19% od ceny ofertowej 17 USD. W czerwcu Oatly osiągnęła wysoki poziom, bo 28,73 USD. Od tamtego momentu akcje spółki już tylko spadały. Obecnie cena za akcję jest poniżej poziomu 7 USD. Stopa zwrotu od debiutu wynosi: -65%.
Oatly Group (OTLY)
Na czwartym miejscu znajduje się fintech Marqeta (MQ). Ceny akcji spółki na początku wzrosły 13% od ceny ofertowej 27 USD w czerwcu. Spółka specjalizuje się w przetwarzaniu kart płatniczych. ATH miała w listopadzie na poziomie 32,51 USD, a w zeszłym tygodniu notowania akcji spadły w okolice poziomu 10 USD. Całkowita stopa zwrotu wynosi: -62%.
Marqeta (MQ)
Full Truck Alliance (YMM) - Uber dla ciężarówek w Chinach - wzrósł o 13% od ceny ofertowej 19 USD w czerwcu. Piąte największe IPO w USA. Obecnie akcje znajdują się poniżej 8 USD. Stopa zwrotu od debiutu: -63%.
Full Truck Alliance (YMM)
TuSimple (TSP) opracowuje oprogramowanie mające na celu wprowadzenie na drogi ciężarówek dalekobieżnych bez udziału kierowcy. Szóste największe IPO w USA. Cena za akcję w kwietniu oscylowała w okolicach 40 USD, żeby potem atakować szczyty w okolicach 80 USD. Obecnie ceny akcji spadły poniżej 18 USD. Stopa zwrotu od debiutu: -53%.
TuSimple (TSP)
Przez większość 2021 roku Coupang (CPNG) - koreański gigant e-commerce, który pozyskał 4,55 mld USD - królował jako największe IPO roku. Potem spółkę z pozycji lidera wyparł Rivian. Akcje wzrosły o około 41% od ceny IPO wynoszącej 35 USD w marcu. Obecnie cena za akcję spadła poniżej 20 USD. Stopa zwrotu od debiutu wynosi -60%.
Coupang (CPNG)
Izraelski producent gier moblinych Playtika Holding (PLTK) debiutował w styczniu i akcje zyskały praktycznie od razu 17%. Obecnie ceny akcji ubijają dołek na poziomie 16 USD co oznacza spadek o ponad 41% od ceny ofertowej 27 USD. Całkowita stopa zwrotu od debiutu wynosi -44%.
Playtika Holding (PLTK)
UiPath (PATH) to producent oprogramowania do automatyzacji procesów biurowych. Po debiucie cena akcji wzrosła o 23% od ceny ofertowej 56 USD w kwietniu. W czerwcu już akcje osiągnęły poziom 84 USD. Obecnie cena za akcję wynosi 35 USD. Całkowita stopa zwrotu od debiutu wynosi -48%.
UiPath (PATH)