Zabezpieczeniem przed inflacją są spółki dywidendowe oraz nieruchomości – przekonuje Aswath Damodaran
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 cze 2022, 09:30

Zabezpieczeniem przed inflacją są spółki dywidendowe oraz nieruchomości – przekonuje Aswath Damodaran

Amazon przypomina mi Thanosa, rośnie z furią i pożera rywali – przyznaje guru analizy fundamentalnej, prof. Aswath Damodaran.

Fizyczne aktywa lepiej spisują się w okresie wysokiej inflacji, niż aktywa finansowe – przyznał prof. Aswath Damodaran, będąc gościem podcastu Invest Like the Best.

Jak wysoka inflacja wpływa na biznes i wycenę spółek

Prof. Damodaran omówił szeroko kwestię inflacji, która obecnie ma duży wpływ na rynki finansowe. „Obawiam się, że jesteśmy w takim okresie, dość rzadkim, w którym inflacja ma wielki wpływ na wszystko, co dzieje się na rynku finansowym. To nie jest dobra informacja. Ona jest nieprzewidywalna. Wpływa na popyt na obligacje. Jeśli przekracza oczekiwania, dewastuje wyceny aktywów. Praktycznie jedyną grupą aktywów, które mogą się zadowalająco spisywać w takich okolicznościach, są akcje dywidendowych spółek value” – podkreśla guru analityków fundamentalnych.

Prof. Damodaran wyjaśnił, że co prawda firmy mogą przerzucać koszty na klientów, więc mogą w pewien sposób rekompensować sobie koszty inflacji, ale tylko do pewnego stopnia. „Gdy inflacja staje się nieprzewidywalna, gdy stale rośnie, to przewidywania inflacyjne dają się we znaki, bo są zazwyczaj nietrafione. Inflacja zabija biznes firm, które myślą i działają i planują długoterminowo, bo one mają utrudnione działanie i to w poważnym stopniu. Łatwiej w warunkach wysokiej inflacji prowadzić bank, niż firmę budowalną. Pamiętajmy, że istnieje jeszcze konkurencja, ona nie znika wraz z inflacją. To oznacza, że większość biznesów ma duże problemy w związku z wysoką i rosnącą inflacją” – tłumaczy Damodaran.

Poza tym, jak zwraca uwagę prof. Damodaran, w okresie wysokiej inflacji trudniej jest wyceniać spółki, więc to jest bardzo trudny okres dla inwestorów w wartość. „Należy wyszukiwać spółki, które są jak najmniej narażone na inflację, które mają regularne wysokie przychody i mogą swobodnie podwyższać ceny. Mogę tutaj wskazać sieci sklepów spożywczych, jak Kroger. Przecież ludzie zawsze muszą robić zakupy, nawet jeśli jest drogo, bo muszą coś jeść. Natomiast ludzie niekoniecznie w takich warunkach będą zmieniać iPhony na nowsze modele, albo je aktualizować za opłatą. Choć biznesy polegające na streamingu, do których płynie regularnie wysoki cash flow, też mogą się okazać atrakcyjne” – wskazał guru analizy fundamentalnej.

Prof. Damodaran podkreślił, że fizyczne aktywa lepiej spisują się w okresie wysokiej inflacji, niż aktywa finansowe. „Nie jestem jednak fanem złota, choć ono w bardzo długim okresie trzyma wartość. Lepszy pomysł jest taki, by w okresie rosnącej inflacji kupować nieruchomości na wynajem. Mamy wtedy aktywo, które generalnie trzyma wartość, a do tego daje regularny cash flow. Najważniejsza w środowisku inflacyjnym jest dywersyfikacja, zarówno jeśli chodzi o klasy aktywów, jak i o geografię. Nie polecam trzymania w portfelu tylko akcji, nawet spółek dywidendowych, bo to jest proszenie się o kłopoty” – stwierdził.

Zobacz także: 8 wysokich dywidend ze spółek dywidendowych, w których wypłacie można jeszcze wziąć udział

Amazon jest jak Thanos: rośnie z furią

Prof. Damodaran został także zapytany o podejście do spółki Amazon, którą wycenia od nowa każdego roku, od 1997 roku, czyli od IPO. „To jest dla mnie wielka przyjemność, wycenianie Amazona. Patrzyłem na jego wszystkie sukcesy i porażki. Na przykład Amazon Prime to na początku była porażka, która powaliłaby wiele innych, dużych i dobrze zarządzanych firm. Jednak Amazonowi udało się zbudować armię oddanych klientów. Amazon ma kilka niesamowitych cech, umiejętności. To jest świetny przykład, że analizując fundamenty biznesu, trzeba go rozumieć, a nie patrzeć tylko na cyferki” – stwierdził prof. Damodaran.

Zdaniem wykładowcy Stern School of Business, Amazon przypomina mu Thanosa z Avengersów. „Amazon jest w świetnej kondycji. To jest gigant, który niszczy niemal wszystkich na swojej drodze. On jest niemal nie do zatrzymania. On umie świetnie zarabiać pieniądze. On wysysa ze wszystkich energię i pieniądze. Nie widziałem nigdy spółki, która z większą furią rozwijałaby się i atakowała rywali. Ja jestem pod wrażeniem Amazona, on dalej będzie parł naprzód” – stwierdził prof. Damodaran.

Notowania spółki Amazon na tle Nasdaq 100

Notowania spółki Amazon na tle Nasdaq 100

Źródło: Trading View

Inną wielką spółką technologiczną, która wciąż podoba się Damodaranowi, jest Facebook. „Ja wiem, że obecnie Facebook się nie podoba. Że inwestorzy są zawiedzeni. Że pojawiają się wątpliwości co do etyczności działań Facebooka. Ale sądzę, że ta spółka ma potencjał. Ona zachwyca potęgą cash flow. Ona będzie jeszcze rosnąć, a teraz jest tania” – wskazał Damodaran.

Kim jest prof. Aswath Damodaran

Przypomnijmy, że prof. Aswath Damodaran (ur. 1957 w Indiach) naucza finansów na Stern School of Business na New York University. Specjalizuje się w wycenie przedsiębiorstw. Otrzymał nagrodę Richard L. Rosenthal Award for Innovation in Investment Management and Corporate Finance. Ma tytuł MBA.

Prowadzi swojego bloga Musings on Markets. Jest autorem kilku książek, m.in. „Narrative and Numbers: The Value of Stories in Business” (2017). Damodarana można obserwować na Twitterze.

Zobacz także: Tesla nie boi się kryzysu. Elon Musk na Twitterze wyjaśnił, że będą dalej zatrudniać, a nie zwalniać pracowników

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.