Tesla nie boi się kryzysu. Elon Musk przez Twitter wyjaśnił, że będą dalej zatrudniać, a nie zwalniać pracowników
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 cze 2022, 07:38

Tesla nie boi się kryzysu. Elon Musk na Twitterze wyjaśnił, że będą dalej zatrudniać, a nie zwalniać pracowników

W piątek agencja Reuters podała, że Musk planuje zmniejszyć zatrudnienie o 10%, ponieważ ma „bardzo złe przeczucia” jeżeli chodzi o gospodarkę. Przy obecnie napiętej atmosferze taka wiadomość spowodowała lawinę. Akcje Tesli spadły w piątek -9% do poziomu 703 USD.

Prezes Tesli Elon Musk, w swoim stylu, odpowiedział na kluczowe pytania inwestorów w sobotę po południu za pomocą Twittera. Liczba pracowników Tesli nadal będzie rosła.
 

Tesla będzie zwiększać zatrudnienie

Akcje Tesli w piątek dostały mocno po głowie. Nagłówek agencji Reuters o redukcji zatrudnienia wywołała dużo zamieszania. Później Musk odpowiedział na tweeta zawierającego fragmenty e-maila od niego z którego wynikało, że Tesla zamierza ograniczyć zatrudnienie tylko do pracowników najemnych. Tesla oficjalnie nie skomentowała sprawy.
 

TESLA AKCJE

W poniedziałek byki będą chciały odrobić część piątkowego spadku.

Zobacz także: Akcje Amazonu po 122 USD. Podział akcji giganta e-commerce w ciężkich czasach

Lider samochodów EV ma zwiększyć produkcję samochodów elektrycznych, rozwijać działania w kierunku AI, a to wymaga zwiększenia kadry. I jak zapewnia Elon, tak właśnie się dzieje. „Całkowite zatrudnienie wzrośnie, ale wynagrodzenia powinny pozostać na niezmienionym poziomie”, napisał.

W 2021 roku zatrudnienie w Tesli wzrosło o około 40%, podczas gdy sprzedaż jednostkowa wzrosła o ponad 85%. Inwestorzy oczekują, że w 2022 r. sprzedaż jednostkowa w Tesli wzrośnie o kolejne 50%, do około 1,4 mln sztuk.

Zatrudnienie w Tesli na koniec 2021 roku wynosiło około 100 000 osób. W tym roku firma otworzyła już dwie nowe fabryki, które zwiększają produkcję. Jedna z nich znajduje się w Teksasie, a druga w pobliżu Berlina.

Do piątku akcje Tesli spadły w tym roku o około 33%, co jest gorsze od porównywalnych 14% i 9% stóp zwrotu S&P 500 i Dow Jones Industrial Average. Inflacja i rosnące stopy procentowe uderzyły w większość akcji spółek motoryzacyjnych oraz technologicznych w 2022 roku. Inflacja zagraża marżom zysku z powodu rosnących kosztów. Wyższe stopy procentowe zagrażają popytowi na nowe samochody, ponieważ większość samochodów jest kupowana z dofinansowaniem kredytowym. Średnia cena docelowa 43 analityków wynosi 969 USD. 
 

TESLA-SP500

Zobacz także: Sell in may and go away, czyli giełdowy maj 2022 w liczbach - prezentuje Saxo Bank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.