Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Czy Microsoft jest odporny na spowolnienie gospodarcze? Wall Street czeka na dane finansowe giganta technologicznego

Udostępnij

W obecnym krajobrazie ekonomicznym publikacja danych finansowych takich spółek jak Alphabet (Google), czy Microsoft to ważny sprawdzian dla sektora technologicznego. Dowiemy się czy giganci są odporni na spowolnienie gospodarcze kiedy prawie żadna spółka nie jest.

Microsoft podobnie jak Alphabet, opublikuje wyniki finansowe po wtorkowej sesji.

Microsoft może podwoić swoje zyski

Wyniki finansowe Microsftu to odpowiedź na pytanie czy siła chmury obliczeniowej oraz trend cyfrowej transformacji zrównoważy skutki słabnącego środowiska komputerów osobistych i spowalniającej gospodarki.

Na początku czerwca Microsoft skorygował swoje prognozy, aby odzwierciedlić umocnienie dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut. Jak liczy Wall Street, dolar się umocnił jeszcze bardziej w czerwcu, więc nawet ta skorygowana prognoza może być niedoszacowana pod względem wpływu kursów walutowych.

Skorygowane prognozy zakładają przychody w wysokości od 51,94 mld do 52,74 mld USD oraz zysk w wysokości od 2,24 do 2,32 USD na akcję. Konsensus uliczny zakłada 52,39 mld USD i 2,29 USD na akcję.

Kapitalizacja spółki wynosi 1,94 bln USD. Wśród 44 analityków pokrywających Microsoft, średnia cena docelowa wynosi 339 USD.

MICROSOFT AKCJE

Zobacz także: Wall Street czeka na wyniki finansowe Alphabet. Wyniki Google wyznaczą trend dla całego sektora technologicznego

Microsoft wyodrębnia trzy segmenty sprawozdawcze. Dla „inteligentnej chmury", która obejmuje Azure, firma widzi teraz przychody w wysokości 20,92 mld USD do 21,17 mld USD. Dla „more personal computing", który obejmuje Windows, Surface, Xbox, Bing i różne inne rzeczy, firma przewiduje 14,54 mld USD do 14,84 mld USD. Dla „produktywności i procesów biznesowych", która obejmuje Office i inne oprogramowanie, firma prognozuje przychody w wysokości od 16,48 mld do 16,73 mld USD.

Analityk Goldman Sachs, Kash Rangan, spodziewa się, że firma odnotuje „solidny kwartał", w tym wzrost Azure o 44% lub 47%, choć ma pewne obawy, że wyniki mogą być słabsze „w miarę narastania obaw makroekonomicznych". W odniesieniu do roku obrotowego 2023, Rangan widzi ryzyko dla oczekiwań ulicy dotyczących wzrostu w przedziale 13%-14%, przy czym wpływ walut może wynieść od 3 do 4 procent. Pozostaje jednak długoterminowym bykiem, przewidując, że spółka może podwoić swoje zyski w ciągu najbliższych pięciu lat. Rangan utrzymuje rekomendację „Kupuj” i cenę docelową 365 USD.

Analityk Rosenblatt Securities Blair Abernethy w swojej notce przed rozpoczęciem kwartału również podtrzymał swoją rekomendację „Kupuj”, choć obniżył swoją cenę docelową z 349 USD do 330 USD, aby zdyskontować rosnące stopy procentowe. „Uważamy, że wydatki na IT, transformacja cyfrowa i zmiany w chmurze pozostały silne w tym kwartale" – napisał.

Analityk Cowen, Derrick Wood, uważa, że Microsoft „nie jest odporny na osłabienie popytu". W piątek obniżył swoją cenę docelową z 360 USD do 330 USD.

Zobacz także: Netflix stracił niecały milion klientów w ostatnim kwartale i wprowadzi reklamy. Serial „Stranger Things” uratował wyniki

Udostępnij