Gospodarka w USA zwalnia. Fed podnosi stopy procentowe
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
27 lip 2022, 20:25

Gospodarka w USA zwalnia. Fed podnosi stopy procentowe

Rezerwa Federalna kontynuuje walkę z rekordową inflacją i podwyższa stopy procentowe o 75 pb do przedziału  2,25% - 2,5% oraz przyznaje, że „wskaźniki wydatków oraz produkcji złagodniały". To wyraźne potwierdzenie ze strony Fed, że gospodarka zwalnia.

Decyzja była jednomyślna, włączając w to głosy nowo powołanych urzędników Fedu: Michaela S. Barra, potwierdzonego przez Senat w tym miesiącu na stanowisko wiceprzewodniczącego, oraz Susan M. Collins, która rozpoczęła pracę jako prezes z Bostonu Fed 1 lipca.

Podwyżka o 75 pb to dokładnie tyle ile przewidywało Wall Street.

Screenshot_2

Zobacz także: Google i YouTube notują wzrost przychodów z reklam. To dobre spółki na czas recesji, wskazują analitycy

To kolejny ruch amerykańskiego banku centralnego w agresywnej kampanii próby schłodzenia inflacji z 40-letniego maksimum. Już od czerwca decydenci pokazują Wall Street, że to koniec okresu nadzwyczajnych bodźców pandemicznych. To najszybsze zacieśnianie polityki pieniężnej od dziesięcioleci

Po wydaniu decyzji, o godzinie 20:30 (polskiego czasu) odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Fed Jerome Powell, gdzie wytłumaczy jakie są następne ruchy w związku z rekordową inflacją.

Mediana decydentów oczekuje obecnie, że inflacja w tym roku wyniesie 5,2%, w porównaniu z 4,3% przewidywanymi w marcu. Fed sygnalizuje, że kolejne podwyżki stóp procentowych już w drodze, a komitet ponownie stwierdził, że „przewiduje, iż ciągłe podwyżki w zakresie docelowym są odpowiednie". 

Decydenci nie zdecydowali się podnieść stóp o pełny punk procentowy jak sądzili niektórzy analitycy po ostatnim wysokim odczycie czerwcowej inflacji. Konsensus oraz oczekiwania wskazują, że stopy procentowe do końca roku będą na poziomie 3%.

Kampania podwyższenia stóp ma na celu spowolnienie popytu, więc w tym sensie złagodzenie wydatków odzwierciedla, że polityka Fed osiąga swój cel.

Zobacz także: Na kryzys energetyczny ma wpływ wiek polskich elektrowni. Ponad połowa ma więcej niż 50 lat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost