Google i YouTube notują wzrost przychodów z reklam. Wyniki Alphabetu poniżej oczekiwań, ale bez większych spadków.
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
27 lip 2022, 12:12

Google i YouTube notują wzrost przychodów z reklam. To dobre spółki na czas recesji, wskazują analitycy

Na koniec wtorkowej sesji Alphabet, spółka Google, podał wyniki finansowe, które nie były tak dobre jak oczekiwało Wall Street, ale przychody z reklam są wciąż na wysokim poziomie co jest dobrym znakiem. Wyniki gigantów technologicznych są wskaźnikiem dla siły rynku w czasach spowolnienia gospodarczego.

Prezes Alphabet i Google Sundar Pichai powiedział, że wyniki firmy były napędzane przez wyszukiwarkę oraz usługi cloud.

Alphabet to dobra opcja na czas recesji, wskazują analitycy

Spółka odnotowała w czerwcowym kwartale przychody w wysokości 69,69 mld USD, co oznacza wzrost o 13% rok do roku. Zysk netto wyniósł 16 mld USD, czyli 1,21 USD na akcję. Analitycy z Wall Street prognozowali zysk na akcję w wysokości 1,27 USD, według FactSet, przy przychodach na poziomie 69,87 mld USD. Zysk operacyjny w wysokości 19,4 mld USD był poniżej oczekiwań na poziomie 20,14 mld USD.

Przychody z reklam w Google wzrosły o prawie 12% w kwartale do 56,29 mld USD, przebijając oczekiwania na poziomie 55,89 mld USD, według FactSet. Przychody z reklam w YouTube wzrosły o 4,8% do 7,34 mld USD. Przychody z chmury Google skoczyły o 36% rok do roku do 6,28 mld USD.

alphabet google wyniki finansowe

Wyniki Alphabetu za 2Q2022

Zobacz także: Dzisiaj FED podniesie stopy procentowe w USA - prognozy Wall Street co może się wydarzyć

„Inwestycje, które poczyniliśmy przez lata w AI i obliczenia, pomagają uczynić nasze usługi szczególnie wartościowymi dla konsumentów i wysoce efektywnymi dla firm każdej wielkości" - powiedział Pichai. „W miarę jak koncentrujemy naszą uwagę, będziemy nadal odpowiedzialnie inwestować w głęboką informatykę w perspektywie długoterminowej".

Akcje Alphabet spadły 28% w tym roku, w tym straty odczuwalne w zeszłym tygodniu po tym, jak Snap (SNAP) ostrzegał, że kłopoty gospodarcze powstrzymują biznes reklamowy aplikacji social-media. Inwestorzy obawiali się, że biznes reklamowy Alphabetu doświadczy podobnych problemów.

Akcje Alphabetu na koniec sesji rosły 2,6% co oznacza, że inwestorzy sprzedawali plotki, a następnie kupowali wiadomości. Ostatecznie zgaszono wzrost, a dalej cena akcji biegła już płasko. 

ALPHABET GOOGLE AKCJE

Zobacz także: Wall Street czeka na wyniki finansowe Alphabet. Wyniki Google wyznaczą trend dla całego sektora technologicznego

Alphabet z silnymi przychodami

CFO Ruth Porat nie przedstawiła formalnej prognozy przychodów podczas telekonferencji, ale zauważyła, że przychody za rok 2022 są silnie porównywalne z rokiem ubiegłym ze względu na wzrost napędzany pandemią. „Idąc dalej, bardzo silne wyniki przychodów w zeszłym roku nadal tworzą problematyczne oczekiwania, które będą ważyć na stopie wzrostu przychodów reklamowych rok do roku przez pozostałą część roku", powiedziała Porat. „Jeżeli chodzi o YouTube, wycofanie wydatków przez niektórych reklamodawców w drugim kwartale odzwierciedla niepewność dotyczącą wielu czynników, które są trudne obecnie do zdefiniowania". Miała tutaj na myśli obecny klimat recesji.

Analityk Evercorse ISI Mark Mahaney napisał w ostatniej nocie przed wynikami, że choć nie wierzy, iż Alphabet będzie odporny na spowolnienie, to postrzega go jako najbardziej odporną na recesję spółkę skupioną na reklamie. Zauważył, że Alphabet nie został dotknięty tak bardzo jak inne firmy internetowe zależne od reklamy przez Apple „ruchy do ograniczenia śledzenia reklam na swojej platformie bez zgody”. Analityk dodał również, że myśli, iż jego segment chmury będzie bardziej odporny ze względu na oprogramowanie jako usługę, lub SaaS, model i efektywności kosztowej jego oferty przedstawić klientów korporacyjnych.

Analityk Rosenblatt Securities Barton Crockett również był optymistycznie nastawiony do akcji Alphabet, mówiąc w poniedziałek, że inwestorzy powinni być gotowi trzymać akcje przez zmienność, którą może przynieść recesja. Choć przewidywał on wówczas, że rzeczywiste wyniki mogą być gorsze od oczekiwań Wall Street, to jednak utrzymuje on rekomendację „Kupuj” i szacunek ceny akcji na poziomie 205 USD.

Zobacz także: Ferro, Synektik, VIGO i 11 innych, prognoz analityków dla wyników za 2Q2022 spółek z warszawskiego parkietu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost