Podatek handlowy od 1 września, Sejm wznawia prace nad nową daniną
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
02 lip 2019, 11:33

Podatek handlowy od 1 września, Sejm wznawia prace nad nową daniną

Rada Ministrów wznowiła prace nad podatkiem od sprzedaży detalicznej. W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac w tym zakresie. Przewidywany termin wprowadzenia nowego podatku jest bardzo bliski. Startuje już od 1 września 2019 roku. Nerwowo na te doniesienia zareagowały notowane na giełdzie spółki z branży handlowej. Zarówno akcje CCC, LPP jak i Dino Polska mocno tracą na wartości. 

Rząd wznawia prace nad podatkiem handlowym

Pierwszy raz o podatku handlowym usłyszeliśmy w styczniu 2016 roku. Zakładały one, że w zależności od generowanego obrotu spółki zapłacą następujące stawki podatkowe:

Stawki opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej

  • 0% podatku dla przychodu do 1,5 mln zł miesięcznie,
  • 0,7% podatku od przychodu większego niż 1,5 mln zł do 300 mln zł miesięcznie,
  • 1,3% od nadwyżki przychodu powyżej 300 mln zł miesięcznie,
  • 1,9% przychodu ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

We wrześniu 2016 roku Komisja Europejska zakwestionowała podatek i zablokowała dalsze nad nim prace uznając go za nielegalną pomoc publiczną. W połowie maja 2019 Sąd Unii Europejskiej uznał jednak zarzuty KE za bezzasadne i uznał podatek od sprzedaży detalicznej za w pełni legalny.

Zobacz także: Znamy założenia podatku handlowego. Oto, w które spółki z giełdy uderzy najmocniej

Rada Ministrów wznawia prace nad podatkiem od sprzedaży detalicznej

Dzisiaj na stronach Sejmu pojawiła się aktualizacja procesu legislacyjnego prac nad nowym podatkiem. Na razie nie znamy szczegółów nowej ustawy, bo może się różnić od tej z 2016 roku, ale znany jest już przebieg. Z opublikowanych na stronie informacji wynika, że podatek wejdzie w życie już 1 września 2019 roku. Objęte nim będą spółki handlowe, a jego stawka będzie się różnić w zależności od generowanych przez spółkę miesięcznych przychodów.
 

Podatek od handlu

Akcje spółek detalicznych mocno w dół

Kursy akcji największych spółek detalicznych mocno zanurkowały po informacji o wznowieniu procesu legislacyjnego. Pomimo mocnych otwarć, po dobrych danych szacunkowych ze sprzedaży w czerwcu akcje zarówno Dino Polska jak i LPP spadają o odpowiednio o - 2% i -3,75%. Najmocniej na wartości tracą jednak akcje CCC, które z +5% na otwarciu, po ogłoszeniu czerwcowych świetnych wyników sprzedaży, tracą na wartości aktualnie 6%.

Kurs akcji CCC lata 2018 - 2019

CCC

Trzeci podatek sektorowy w Polsce

Podatek handlowy będzie trzecim podatkiem sektorowym, który uderza w wybraną grupę spółek notowanych na GPW. W 2012 roku Rząd wprowadził podatek od kopalin, który w głównej mierze obciążył notowany na giełdzie KGHM. Od 1 lutego 2016 roku w Polsce obowiązuje również podatek bankowy.

Zobacz także: ”Rentowność polskich banków jest już niższa, niż biznesu gastronomicznego”. Prezesi banków jednym tchem wymienili wyzwania jakie stoją przed sektorem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.