”Rentowność polskich banków jest już niższa, niż biznesu gastronomicznego”. Prezesi banków jednym tchem wymienili wyzwania jakie stoją przed sektorem | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 cze 2018, 08:50

”Rentowność polskich banków jest już niższa, niż biznesu gastronomicznego”. Prezesi banków jednym tchem wymienili wyzwania jakie stoją przed sektorem

Obciążenia regulacyjne i podatkowe obniżają rentowność banków. To doprowadzi do konsolidacji w sektorze po 2020 roku. Jednocześnie banki będą musiały budować ekosystemy wykorzystujące najnowsze technologie i zabezpieczać się przed cyberatakami – tak wynika ze słów prezesów.

Oto główne wyzwania, jakie stoją przed polskimi bankami giełdowymi w najbliższych latach, według ich prezesów:

  • niska rentowność sektora;
  • cyberbezpieczeństwo;
  • monetyzacja technologii Big Data i blockchain.

Te wyzwania wymienili prezesi największych polskich banków podczas Europejskiego Kongresu Finansowego 2018 w Sopocie. W ubiegłych latach wskazywali m.in. na niskie stopy procentowe, RODO oraz kwestię kredytów we frankach.

Zobacz także: Strategia dla polskiego rynku kapitałowego – oto główne założenia przedstawione przez ministra rozwoju

Niska rentowność sektora bankowego

Rentowność sektora bankowego w Polsce zaczyna być niższa, niż w krajach Unii Europejskiej, a tymczasem nasz kraj wciąż jest emerging market – wskazał Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas.

- Rentowność polskich banków jest już niższa, niż biznesu gastronomicznego. Grozi nam wariant włoski, jeśli sytuacja makroekonomiczna się pogorszy – ostrzegł Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego.

Zdaniem Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP, jedną z głównych przeszkód dla banków w osiąganiu wysokiej rentowności są niskie stopy procentowe.

- W dodatku spadek stóp w Polsce jest możliwy, o ile otoczenie na to pozwoli. Małe banki niezbyt dobrze będą sobie radziły w takim permanentnym środowisku niskich stóp. Pytanie kto mając taką perspektywę zainwestuje miliardy w banki, które już teraz są w programie naprawczym... – powiedział Jagiełło.

Jednak Cezary Stypułkowski, prezes mBanku wskazał przede wszystkim na duże obciążenia podatkowe i quasi-podatkowe, jakie zaczynają bić coraz mocniej w polskie banki.

- W 2017 roku banki polskie oddały państwu ponad 16% sumy przychodów. W latach 2014-17 obciążenia polskich banków rosły w tempie po 30% rok do roku. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, polski sektor bankowy stanie przed koniecznością konsolidacji. Ale w dłuższym terminie to będzie oznaczało również mniejszą skłonność banków do wydatków na innowacje, co uderzy w klientów – podkreślił Stypułkowski.
 

IMG_2369

- W Polsce stopa opodatkowania banków to nie jest 19%, jak w przypadku innych firm. Ona sięga 25%, a jeśli zyski banków zaczną spadać, to ona będzie szła w kierunku 30%, bo tak jest skonstruowany podatek bankowy – ostrzega prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora.

- Coraz więcej banków zagranicznych działających w Polsce, będzie miało dylemat: czy brać udział w konsolidacji, czy wyjść z Polski – przewiduje prezes BGŻ BNP Paribas Przemysław Gdański.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP dodał, że do konsolidacji sektora doprowadzą także zmiany technologiczne (rosnąca mobilność klientów i idąca za nią digitalizacja) oraz regulacyjne (PSD2).

- Jak wiadomo, zmiany technologiczne w firmie wymagają nakładów finansowych. Skoro podwyższa się wymogi kapitałowe dla banków i obciąża je, to one będą miały mniejsze możliwości na bycie innowacyjnymi. Im mniejsze banki, tym trudniej będzie im być innowacyjnymi – zwraca uwagę Jagiełło.

Cyberbezpieczeństwo

Solidne cyber-zabezpieczenia to klucz do przyszłości banków – uważa prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora. Dlaczego?

- Banki nie mogą stracić zaufania. Zaufanie klientów do sektora to jest podstawowe aktywo, jakie mają banki. To oznacza, że muszą być totalnie zabezpieczone przed cyberatakami. Cyberbezpieczeństwo banków musi być na najwyższym poziomie. Jeśli tak nie będzie, to spełnią się słowa Billa Gatesa, twórcy Microsoftu, że bankowość w przyszłości będzie wciąż potrzebna, ale banki to już niekoniecznie... – ostrzegł Sikora.

Monetyzacja technologii Big Data i blockchain

Zdaniem Michała Krupińskiego, prezesa Pekao, banki muszą zacząć wykorzystywać najnowsze technologie do zarabiania i bynajmniej nie jest mowa o technologiach mobilnych.

- Technologie mobilne to już technologie przeszłości. Trzeba zacząć myśleć o technologiach przyszłości. Chodzi tu głównie o monetyzację Big Data, która to technologia pozwoli lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Mowa też o technologii blockchain, która zmieni szczególnie dużo w obsłudze klientów korporacyjnych – stwierdził Krupiński.

Krupiński zwrócił uwagę, że w raporcie rocznym spółki Alibaba za rok 2017 aż 94 razy pojawiło się słowo „ekosystem”.

- Banki muszą zacząć tworzyć swoiste ekosystemy. Muszą zacząć współpracować ze sobą nawzajem oraz z fintechami i firmami e-commerce. Sektor bankowy musi „wynaleźć się na nowo” – podkreślił Krupiński.

Prezes Banku Pekao podkreślił jednak, że nawet jeśli fintechy będą zastępować banki w coraz to kolejnych segmentach rynku, to nie będą w stanie zupełnie zastąpić banków w jednej kwestii: zbierania depozytów.

Co ciekawe, niemal wszyscy prezesi banków zgodzili się, że szczyt koniunktury gospodarczej mamy już za sobą. Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego, postawił nawet prognozę, która może zmrozić krew w żyłach inwestorów. „Czeka nas okres spadku wycen aktywów. W Polsce ryzyko zewnętrzne nie jest dostrzegane i nie jest zupełnie uwzględnione w cenie aktywów” – stwierdził Sikora.

Zobacz także: Bogusław Białowąs, prezes BOŚ Bank: „Koncentracja na finansowaniu projektów ekologicznych daje nam szansę na dynamiczny rozwój”

Relacja własna z EKF 2018 w Sopocie.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.