Inflacja w Polsce w marcu przekroczyła poziom 3%, a w kolejnych miesiącach może rosnąć
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 kwi 2021, 10:32

Inflacja w Polsce w marcu przekroczyła poziom 3%, a w kolejnych miesiącach może rosnąć

Inflacja w marcu wyniosła 3,2% - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Według wstępnych danych, opublikowanych jeszcze na pod koniec marca przez GUS, inflacja w marcu wyniosła 3,2%. Wskaźnik CPI w Polsce tym samym znów jest powyżej celu inflacyjnego NBP. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym według danych GUS, inflacja wynosiła 2,4%. 

„W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 4,1%), żywności (o 0,7%), odzieży i obuwia (o 4,1%) oraz łączności (o 2,6%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,38 p. proc., 0,18 p. proc., 0,16 p. proc. i 0,13 p. proc. Niższe ceny w zakresie zdrowia (o 0,1%) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 p. proc.” - czytamy w komunikacie GUSu.

Zobacz także: Inflacja CPI w Polsce poniżej celu inflacyjnego NBP. GUS podaje dane za luty i przedstawia rewizję koszyka inflacyjnego

Inflacja w Polsce znowu w górę

W ostatnich miesiącach wskaźnik CPI w Polsce znajdował się w okolicach celu NBP. Jednak w marcu inflacja zdecydowanie odbiła w górę, do poziomu 3,2%. Również w prognozie NBP opublikowanej w marcu zrewidowano szacunki inflacji na 2021 rok i kolejne lata. W 2021 roku wskaźnik powinien być na poziomie 3,1%/

inflacja w Polsce

Źródło: Trading Economics

Takiego skoku inflacji spodziewali się również ekonomiści. mBank na Twitterze opublikował prognozy wskaźnika CPI na najbliższe miesiące, z których wynika, że inflacja jeszcze w maju przekroczy 4%. Ostatni raz taki poziom został odnotowany na początku ubiegłego roku.

„Ceny żywności i paliw wypchnęły wskaźnik inflacji w okolice 3% natomiast ostatni szlif nadała inflacja bazowa. Szacujemy, że wzrosła w marcu do 3,9%. To jest naszym zdaniem główne źródło zaskoczenia” – napisali ekonomiści mBanku.

Zobacz także: PKB Polski w 2021 roku wzrośnie o 4,1%, a inflacja wyniesie 3,1% - wynika z najnowszego „Raportu o inflacji” NBP

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.