Spółki z GPW które skorzystają na programie Polski Ład
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 maj 2021, 09:14

Spółki z GPW które skorzystają na programie Polski Ład

Nowy polski program społeczno-gospodarczy z pewnością wesprze spółki z sektora sprzedaży detalicznej, spółki odzieżowe czy deweloperów.

Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program, zaprezentowany w weekend przez premiera Mateusza Morawieckiego. Do 2030 r. jego łączy koszt ma wynieść około 651,6 mld zł. Wskazujemy, które spółki giełdowe mogą na nim skorzystać.

Co to jest Polski Ład?

Najpierw kilka słów o tym, co zakłada Polski Ład. Jest to wieloletni program społeczno-gospodarczy, który zakłada zmiany w podatkach (m.in. podniesienie kwoty wolnej do 30 000 zł, II progu PIT do 120 000 zł), zwiększenie wydatków na zdrowie publiczne (do 7% PKB) oraz infrastrukturę, oraz liczne ulgi dla rodzin. Państwo ma dofinansowywać zakup mieszkania lub budowę domu młodym rodzinom, chce generalnie obniżyć podatki większości Polaków, ale podwyższyć tym najlepiej zarabiającym, szczególnie w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej.

Wedle ekonomistów Banku Pekao zapowiedziane zmiany podatkowe wywołają wzrost dochodów rozporządzalnych w grupach z większą skłonnością do konsumpcji, co przełoży się na dodatkowe podbicie dynamiki PKB o 0,3-0,4 pkt. proc. w nadchodzących latach. „Nasza prognoza PKB na 2022 r. to więc już powyżej 5,5% rdr" - napisali na Twitterze ekonomiści Pekao.

Nakłady łączne na Polski Ład do 2030 r. (mld zł)

Nakłady łączne na Polski Ład

Warto dodać, że Polski Ład przewiduje ulgę podatkową związaną z pierwotną ofertą publiczną (IPO) spółek. Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że aby ułatwić polskim firmom pozyskanie kapitału na rozwój i ekspansję zagraniczną, wprowadzona zostanie ulga podatkowa związana z wejściem na giełdę. Na razie jednak nie są znane szczegóły.

fundamenty polskiego ładu

Zobacz także: GUS potwierdza wzrost inflacji w kwietniu. Ceny w Polsce mogą rosnąć w kolejnych miesiącach

Oto spółki z GPW, które mogą najbardziej skorzystać na Polskim Ładzie

Warto się zastanowić, jakie spółki mogą skorzystać na Polskim Ładzie - oprócz tych, które uzyskają ulgę podatkową podczas IPO. Ten program będzie wspierał na pewno wydatki konsumpcyjne oraz sektor budownictwa i nieruchomości. Można więc z pewnością wskazać spółki odzieżowe: LPP (odzież) czy CCC (obuwie). Oraz na firmy handlowe z sektora sprzedaży detalicznej i hurtowej: Dino czy Eurocash. Kto wie, być może do łask inwestorów powrócą producenci słodyczy: Wawel czy Otmuchów.

Z pewnością spółek, które wygrają na Polskim Ładzie szukać należy wśród firm deweloperskich. Zawarte w programie mechanizmy wsparcia konsumentów powinny działać w kierunku zwiększonego popytu i wzrostu cen nieruchomości. W pierwszej chwili na myśl przychodzą więc deweloperzy Dom Development, Archicom, Ronson czy Atal.

A wy – drodzy Czytelnicy Strefy Inwestorów – jakie macie typy spółek, które skorzystają na Polskim Ładzie?

Zobacz także: 8 solidnych spółek dywidendowych, które, mimo pandemii poprawiły wyniki i wypłacą wysoką dywidendę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.