GUS potwierdza wzrost inflacji w kwietniu. Ceny w Polsce mogą rosnąć w kolejnych miesiącach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 maj 2021, 10:36

GUS potwierdza wzrost inflacji w kwietniu. Ceny w Polsce mogą rosnąć w kolejnych miesiącach

Potwierdziły się szacunkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego – inflacja w kwietniu wyniosła 4,3%.

Co więcej, wyższy poziom inflacji ma się utrzymywać w kolejnych miesiącach i może sięgnąć nawet 5% według ekonomistów. Wpływ na rosnącą inflację mają utrzymujące się wysokie ceny paliw, ale również żywności. Jeszcze na początku 2021 roku wskaźnik CPI w Polsce znajdował się w pobliżu celu inflacyjnego NBP (2,5%). Pełne dane są dostępne TUTAJ.

„W kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,1%) oraz w zakresie transportu (o 2,5%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 p. proc i 0,24 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 16,2%) oraz mieszkania (o 5,0%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,39 p. proc. i 1,24 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,3%) obniżyły wskaźnik o 0,01 p. proc.” - czytamy w komunikacie GUSu.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w marcu przekroczyła poziom 3%, a w kolejnych miesiącach może rosnąć

Najbliższe miesiące mają przynieść wzrost inflacji

Kwietniowy odczyt inflacji w Polsce jest najwyższym od ubiegłego roku, kiedy w marcu 2020 roku wskaźnik CPI wyniósł 4,6%. Pomimo że jeszcze na początku 2021 roku inflacja kształtowała się na poziomie celu inflacyjnego NBP, w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen w Polsce.

Potwierdził to również prezes NBP, Adam Glapiński. Jego zdaniem w najbliższym czasie inflacja będzie przekraczać poziom 3,5%. Tak wysoki odczyt inflacji w poprzednim miesiącu wynika ze wzrostu cen paliw i żywności.

„Charakter tej inflacji jest taki a nie inny. Inflacja w kwietniu wyniosła rzeczywiście (...) 4,3% (...) Do tego wzrostu inflacji przyczyniły się wyłącznie, wyłącznie droższe paliwa i żywność. Jednocześnie inflacja bazowa prawdopodobnie się obniżyła. To nie było żadne zaskoczenie (...) Żaden z tych elementów nie podlega polityce pieniężnej. Niezależnie od wysokości stóp procentowych i innych elementów polityki pieniężnej te ceny wzrosły i nic by tego nie zmieniło” - powiedział prezes NBP.

Inflacja w Polsce - 1 rok

inflacja dane

Źródło: Trading Economics

Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że wraz ze wzrostem inflacji rosną również ceny nieruchomości. Podobną sytuację widać na rynku amerykańskim, gdzie inflacja w kwietniu wyniosła 4,2% i okazała się najwyższa od 2008 roku. Szacunek inflacji wynosił 3,6%. Natomiast według sondażu Gallupa, większość Amerykanów uważa, że ceny nieruchomości w ciągu roku będą rosnąć.

Zobacz także: Inflacja napędza ceny nieruchomości. Coraz więcej Polaków znowu w nie inwestuje i sięga po kredyty hipoteczne

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.