Allegro skorzysta na zmianach w przepisach VAT na przesyłki z AliExpress
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
02 lip 2021, 06:30

Allegro skorzysta na zmianach w przepisach VAT na przesyłki z AliExpress

Z dniem 1 lipca w życie wszedł tzw. pakiet e-commerce, czyli nowe przepisy, które nakładają VAT na przesyłki spoza Unii Europejskiej. W praktyce to oznacza, że przesyłki z AliExpress zostaną ovatowane. Skorzysta na tym giełdowe Allegro.

Sejm kilka dni temu uchwalił ustawę mówiącą o pakiecie VAT dla e-commerce. Zmiany zostały zaordynowane na poziomie Unii Europejskiej. To jest sprzyjająca polskim przedsiębiorcom zmiana, bo przestanie im zagrażać np. chiński AliExpress.

Do tej pory przesyłki spoza UE, o małej wartości, nie były obciążone żadnymi opłatami celnymi oraz VAT. Często zaniżano celowo ich wartość celną, co prowadziło do sporych strat Skarbu Państwa.

Towary spoza UE obłożone VAT i opłatami celnymi

Co oznacza wspomniana zmiana? W momencie zakupienia towaru spoza UE (Chiny, USA, Wielka Brytania itd.), zapłacimy podatek VAT, a ponadto przy przesyłkach droższych niż 150 euro, spadną na nas również opłaty celne.

Brzmi na pierwszy rzut oka strasznie, ale nie będzie to wymagało od kupujących dodatkowych działań. Podatek VAT zostanie opłacony przez platformy, na których dokonuje się zakupu towarów spoza UE. Dla kupujących oznacza to, że będzie po prostu drożej, ponieważ sprzedawcy będą musieli w ten sposób zrekompensować konieczność zapłaty nowego podatku.

Zobacz także: Szybki szacunek wskazuje, że inflacja w czerwcu przekraczała 4%. Wskaźnik CPI powoli jednak spada

Opłatami celnymi również nie należy się stresować. Poczta Polska zaoferuje usługę związaną z odprawą celno-podatkową od towarów. Jednostka pocztowa pobierze przy doręczeniu należność naliczoną przez Krajową Administrację Skarbową. Docelowo przy odbiorze przesyłki będzie trzeba uiścić opłatę w okienku, w przypadku odmowy opłaty – przesyłka wróci do nadawcy.

Jeśli do tej pory ktoś narzekał na wydłużony niekiedy czas dostawy, to będzie mógł narzekać jeszcze bardziej. W związku z wejściem nowych regulacji czas dostawy się przeciągnie, czyli po zamówieniu produktu spoza UE, Poczta będzie musiała dokonać zgłoszenia celnego, następnie Krajowa Administracja Skarbowa obliczy i przekaże Poczcie wysokość opłat podatkowych lub celnych. Poczta zobowiązuje się pobrać opłatę by docelowo odprowadzić do KAS, wtedy dopiero listonosz uda się doręczyć paczkę i pobrać opłatę.

AliExpress traci na atrakcyjności na rzecz Allegro

Podsumowując, z dniem 1 lipca br. platformy e-commerce pobierają podatek VAT od produktów wysyłanych przez sprzedawców spoza Unii Europejskiej. Dotyczy to wszystkich importowanych towarów, a towar będzie objęty opłatą niezależnie od ceny. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców i producentów, którzy toczyli nierówną walkę z niskimi cenami ze Wschodu.

Wyższe ceny towarów spoza UE oraz dłuższy czas ich dostawy to woda na młyn przede wszystkim dla giełdowego Allegro. To chiński serwis AliExpress był jednym z głównych rywali Allegro na polskim rynku, oferując niezwykle tanie towary. Teraz kupowanie poprzez AliExpress nie będzie już tak atrakcyjne w oczach Polaków, którzy jeszcze tłumniej mogą ruszyć na zakupy internetowe za pośrednictwem Allegro.

Allegro to najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w marcu br. serwis miał 20,53 mln użytkowników i 70,34 proc. zasięgu, a jego aplikacja mobilna - 9,96 mln użytkowników i 34,1 proc. zasięgu.

W I kwartale 2021 roku Allegro miało 1,2 mld zł przychodu (+61% r/r), zarobiło 269 mln zł (+160% r/r). Od październikowego debiutu wycena Allegro spadła o -3%, do 69,2 mld zł. W 2021 roku zmalała o -20%.

Zobacz także: Transport staje się rekordowo drogi, światowa gospodarka jest coraz bardziej rozgrzana

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.