Politycy chcą aby WIBOR z kredytu hipotecznego został zamrożony. To nie jest dobry pomysł ostrzegają ekonomiści
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
01 mar 2022, 08:00

Politycy chcą pomóc kredytobiorcom i zamrozić stawki WIBOR. Ekonomiści ostrzegają - to ograniczy dostęp do nowego finansowania i zwiększy jego koszt

Rosnące stopy procentowe coraz mocniej odczuwane są przez kredytobiorców i w związku z tym na wzór rozwiązań węgierskich Platforma Obywatelska zaproponowała aby zamrozić stawki WIBOR. Pomysł polityków spotkał się z negatywnym odbiorem wśród ekonomistów.

Przypomnijmy: stawka WIBOR to podstawa oprocentowana znacznej części udzielonego kredytu. Od połowy ub.r. stawka WIBOR podniosła się o 3,3 pp. i przekracza już ponad 3,5%. Warto tutaj również zwrócić uwagę, że jest ona wyższa niż ustalony po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stopa procentowa, która wynosi obecnie 2,75%. WIBOR między sobą ustalają banki i to oznacza, że w tej chwili zakładają, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.

Gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów budzi obawy


W Polsce większość hipotek jest indeksowana o WIBOR 6M, który nieubłaganie zbliża się do okolic 4%. W obecnym cyklu stosowanym przez RPP, stopa referencyjna na razie nie osiągnęła jeszcze takiego wyniku, ale będzie dalej rosła. RPP zdecydowała się niezbyt gwałtownie podnosić stopy procentowe, żeby ich decyzje nie stanowiły realnego zagrożenie dla gospodarstw domowych które mają hipotekę oraz co wielokrotnie powtarzał prezes NBP nie wywołały wzrostu bezrobocia.

Wzrosty stawek WIBOR wyprzedzają niejako decyzje RPP w sprawie stóp co uderza bezpośrednio w kredytobiorców, ale z drugiej strony oznacza znaczny wzrost zysków dla banków. Politycy zasugerowali, żeby to zatrzymać i stąd padł pomysł, aby zamrozić stawki WIBOR na grudniowym poziomie.

Pomysł ten cieszy się zainteresowaniem m.in. polityków opozycji. Tematem zajęła się Lewica. Jak wynika ze wstępnych informacji, nie chodzi o dosłowne zamrożenie stawki WIBOR (wstrzymanie notowań), a o zablokowanie wpływy stawki na oprocentowanie umów kredytowych.

Według pomysłu, który zaproponowała Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej, rozwiązanie miałoby dotyczyć gospodarstw domowych, które mają kredyt na pierwszą nieruchomość, czyli zaspokajają własne potrzeby mieszkaniowe. Dodatkowym kryterium, które uprawniało by do „zamrożenia” stawki, byłby wzrost rat na poziomie 30% od dnia zawarcia umowy.

Zobacz także: Oprocentowanie lokat rośnie, ale wciąż niewiele. Banki ostrożnie podwyższają oferty dla klientów

Większość ekonomistów jest na NIE

Według ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet" i "Rzeczpospolitą", znaczna część ekonomistów jest negatywnie nastawiona do pomysłu zamrożenia stawki WIBOR.

Ankietowanym podano tezę „Podwyżki stóp procentowych NBP obciążają gospodarstwa domowe, jednocześnie zwiększając zyski banków. Aby równomiernie rozłożyć koszty walki z inflacją, należy zamrozić stawki WIBOR (np. na poziomie sprzed pandemii).”

Badaniu poddano 29 ekonomistów. Z tezą zgodził się jeden z nich, przeciwnych było 26.

Wśród licznych argumentów przeciw, był np. fakt, że znaczna większość kredytów hipotecznych jest w rękach gospodarstw o wyższych dochodach, która wciąż mogą sobie poradzić ze spłata zobowiązania.

„Pomoc dla tych gospodarstw oznaczałaby transfer od gospodarstw o niższych dochodach do gospodarstw o wyższych dochodach, albo w najlepszym razie transfery w grupie gospodarstw o wyższych dochodach. Zarazem gospodarstwa o niższych dochodach mogą ponosić koszty z tytułu mniejszego przełożenia wzrostu stóp procentowych na spadek inflacji. Łącznie nie wydaje się to dobra polityka z punktu widzenia ochrony interesów społecznych.” – wyjaśnia dr hab. Michał Brzeziński, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w ankiecie Parkiet.

Ponadto, podejście do zamrożenia WIBOR-u, jako szansa na zysk banków wydaje się błędna. Prawdopodobnym efektem byłoby podwyższenie marż przez banki dla nowych kredytów, jednak w dłuższym czasie, można by się spodziewać mniejszą dostępność kredytów.

Zobacz także: RPP kolejny raz podnosi stopy procentowe - tym razem o 50 pkt. bazowych, do 2,75%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.