Jest decyzja RPP! Stopy procentowe w Polsce rosną piąty miesiąc z rzedu do 2.75%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 lut 2022, 15:59

RPP kolejny raz podnosi stopy procentowe - tym razem o 50 pkt. bazowych, do 2,75%

W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej (RPP) piąty raz z rzędu zatwierdziła podniesienie stóp procentowych. Główna stopa obecnie wynosi 2,75%.

To już piąta podwyżka stóp procentowych w Polsce w ostatnich 5 miesiącach. Przypomnijmy, że 4 stycznia RPP podniosła stopę procentową o 50 pb do 2,25%. To również drugi raz w historii, kiedy podano poziom stóp procentowych przed publikacją szacunkowych danych za inflację w styczniu (która w grudniu, według oficjalnych danych, wyniosła 8,6%).

Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem dla rynku, pojawiało się wiele analiz zapowiadających tę decyzję. Jedną z nich przedstawili ekonomiści z Morgan Stanley.

Podwyżka stóp procentowych w Polsce rozpoczęła się w październiku ub.r., od 40 pb, kolejna, listopadowa wyniosła 75 pb, natomiast w grudniu i styczniu RPP zdecydowało się podnieść stopy o 50 pb. Dzisiaj rada postanowiła, że stopy wzrosną o 50 pb, a obecny ich poziom prezentuje się następująco:

  • stopa referencyjna 2,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 3,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,85% w skali rocznej;

„Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy. Aprecjacja złotego byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej” - czytamy w oficjalnym komunikacie RPP

Zobacz także: Inflacja w Europie szaleje, a EBC nic nie robi. Morgan Stanley przewiduje dynamiczny wzrost stóp w Polsce

Prezes NBP przewiduje, że szczyt inflacji nastąpi w II kw br.

Rosnące stopy procentowe to bezpośrednia reakcja na szalejącą inflację, która w grudniu osiągnęła swój dotychczasowy szczyt i wyniosła 8,6%. Przypomnijmy, że członkowie RPP w styczniu nie zaczekali na szacunkowe dane o inflacji CPI i podnieśli stopy procentowe o 50 pb.

Podczas ostatniej konferencji Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego wyraźnie podkreślił, że obniżenie inflacji nie może się odbyć kosztem wysokiego bezrobocia. Zapowiedział również, że w I kw. br. nastąpi lekkie obniżenie inflacji, które będzie wynikiem wprowadzonej tzw. tarczy antyinflacyjnej, o czym pisaliśmy niedawno. Natomiast w II kw. inflacja osiągnie swój szczyt i wyniesie około 8%.

Wartość stóp procentowych jest najwyższa od 7 lat, co jest złą wiadomością dla ubiegających się o kredyt. W związku z decyzjami RPP rosną raty kredytów oraz spada zdolność kredytowa.

Zobacz także: Inflacja w grudniu zgodna z szacunkiem GUS. Szczyt wzrostu cen ma nastąpić w połowie 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.