Tarcza Antyinflacyjna 2.0 obniży inflację o 3-3,5 punkta procentowego - mówią analitycy Goldman Sachs
Działania polskiego rządu obniżą roczną stopę inflacji w 2022 r., ale podwyższą jej zmienność – oceniają analitycy Goldman Sachs.
„Szacujemy, że Tarcza Antyinflacyjna przyczyni się do zbicia stopy inflacji w ujęciu rocznym o 3-3,5 pp.” – napisali analitycy Goldman Sachs w najnowszym raporcie.
Jaki efekt da Tarcza Antyinflacyjna 2.0
W grudniu inflacja konsumencka w Polsce wzrosła o 8,6% r/r i o 0,9% m/m. Wedle analityków Goldman Sachs, za zdecydowaną większość wzrostu cen odpowiadało zachowanie cen żywności.
Jak wiadomo, jest to wysoki poziom inflacji, jakiego nie było w Polsce od 2000 roku, czyli od 22 lat. W związku z tym rząd postanowił uruchomić Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Przypominamy jej główne założenia (większość z nich wchodzi w życie od lutego):
- Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%.
- Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze.
- Zerowa stawka VAT na gaz.
- Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd.
- Obniżenie VAT na ciepło do 5%.
Wprowadzenie specjalnych obniżonych taryf gazowych dla wybranych odbiorców (gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury).
Zdaniem analityków Goldman Sachs, Tarcza będzie skuteczna. „Szacujemy, że Tarcza Antyinflacyjna przyczyni się do zbicia stopy inflacji w ujęciu rocznym o 3-3,5 pp., czyli zredukuje szczyt inflacji. Jednak z drugiej strony, podwyższy zmienność stopy inflacji. Ponadto dynamika inflacji bazowej umacniała się do końca roku i spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji bazowej w najbliższym czasie, co przełoży się na utrzymanie jastrzębiej sytuacji w Polsce” - napisali.
Wedle scenariusza bazowego analityków Goldman Sachs, główna stopa procentowa urośnie do 3% w najbliższych miesiącach. Obecnie jest na poziomie 2,25%.
Polska – stopa inflacji (linia niebieska, skala lewa) na tle stopy procentowej (linia czarna, skala prawa)
Źródło: Trading Economics
Zobacz także: Inflacja w grudniu zgodna z szacunkiem GUS. Szczyt wzrostu cen ma nastąpić w połowie 2022 roku
Paliwo drożeje w zawrotnym tempie
Jakie jest tempo wzrostu cen konkretnych produktów i usług? W grudniu żywność zdrożała średnio o 8,6%, użytkowanie mieszkania i nośniki energii o 11,2%, paliwa o 32,9%. Mięso wołowe i masło zdrożały o 19%, pieczywo o 14%, a cukier aż o 22%. Kontrybucja do stopy inflacji jest najwyższa w przypadku żywności.
Inflacja w Polsce
Źródło: Goldman Sachs / NBP
Kontrybucja poszczególnych towarów i usług do stopy inflacji
Źródło: Goldman Sachs / NBP
W piątek GUS opublikował także średnioroczny wskaźnik inflacji w 2021 r. Wyniósł on 5,1%., wobec 3,4% w 2020 r. Ekonomiści z polskich banków przyznają, że zaprognozowanie inflacji na 2022 rok jest bardzo trudne.
„Prognozowanie procesów inflacyjnych w 2022 r. jest nie lada wyzwaniem. Mimo działania tarcz, inflacja w 2022 r. będzie wyższa, niż w roku poprzednim. Na tę chwilę zakładamy 7,3%" - oceniają ekonomiści Banku Pekao.
Zobacz także: Inwestowanie w surowce będzie opłacalne, bo hossa na metalach dopiero się zaczyna
Źródło grafiki: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów