Banki osiągają rekordowe zyski z tytułu odsetek, ale zaczynają podnosić oprocentowanie lokat

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 mar 2022, 10:49

Banki osiągają rekordowe zyski z tytułu odsetek, ale zaczynają już podnosić oprocentowanie lokat

Styczniowa marża odsetkowa banków w Polsce osiągnęła rekordowy wynik, a dobra passa w lutym i marcu może trwać. Jest to oczywiście wynik wzrostu rat kredytów, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego oprocentowania depozytów.

Od października ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosi stopy procentowe, po marcowym posiedzeniu Rady stopa referencyjna osiągnęła poziom 3,5%. To bardzo dobre środowisko dla banków, bo kredytobiorcy w umowach mają uzależnione oprocentowanie od stawki WIBOR, która cały czas rośnie. Umowy depozytowe natomiast nie mają zazwyczaj tak sztywnego uzależnienia od WIBOR, stąd rosnące w niespotykany sposób zyski banków z tytułu odsetek.

Tylko w styczniu 2022 roku z tytułu odsetek banki zarobiły 5.6 mld zł, najwięcej w historii - wynika z danych opublikowanych przez KNF. Banki są największym beneficjentem podwyżek stóp procentowych, a pierwszy kwartał 2022 dla całego sektora będzie rekordowy. To nie musi być jednak koniec, ponieważ RPP i prof. Adam Glapiński jasno zapowiedzieli, że stopy procentowe będą rosły, za tym pójdą kolejne wzrosty stawek WIBOR.

Zobacz także: Prognozy inflacji, zachowanie WIBOR i wypowiedzi RPP potwierdzają, że stopy procentowe w Polsce będą w 2022 dalej rosły

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Od pewnego czasu odnotowujemy lekkie wzrosty oprocentowania lokat, mniejsze podmioty oferują większe, by przyciągnąć klientów, często również wyższe oprocentowania depozytów są obarczone dodatkowymi warunkami np. założenia nowego konta, czy zdeponowania nowych środków.

Udział w gospodarstwach domowych lokat oprocentowanych jest obecnie bardzo niski (15%), gdzie jeszcze w 2015 roku było to 50%.

W ostatnich dniach BNP Paribas ogłosiło, że podnosi oprocentowanie lokat. Obecna oferta banku wynosi 2% w przypadku lokaty GOmobile, skierowana jest do nowych i obecnych klientów oraz nie jest ograniczona tylko do nowych środków. Minimalna kwota depozyty to 1000 zł, gdzie dotychczas było to 10 tys. zł. Z koli lokata Premium Na Start oferuje obecnie 1,5% dla wszystkich środków, a minimalna kwota wpłaty to 20 tys. zł.

Z kolei według rankingu lokat bankier.pl obecnie najwyżej oprocentowana jest lokata Nest banku „Witaj”, która oferuje nam 4,0% w skali roku, na 6 miesięcy, minimalna kwota wpłaty to 1000 zł. 3,5% daje nam BFF bank w lokacie Facto na okres 60 miesięcy, w tym wypadku minimalna kwota depozytu to 5000 zł. Również 3,5% znajdziemy w inBanku na 12 miesięcy, minimum, jakie musimy złożyć to 5000 zł, bez dodatkowych warunków.
 

lokaty 2022 bankier

Źródło: bankier.pl

Zobacz także: Oprocentowanie lokat rośnie, ale wciąż niewiele. Banki ostrożnie podwyższają oferty dla klientów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.