Prognozy inflacji, zachowanie WIBOR i wypowiedzi RPP potwierdzają, że stopy procentowe w Polsce będą w 2022 dalej rosły
Stopy procentowe w Polsce będą w 2022 roku dalej rosły – potwierdzają to prognozy inflacji, wypowiedzi prezesa NBP i zachowanie WIBOR.
Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego zapewnił, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest zdeterminowana, by doprowadzić inflację do normalnego poziomu. W praktyce to oczywiście oznacza dalsze podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. W dalszy wzrost stóp procentowych w Polsce wierzy też sektor bankowy, bo WIBOR dalej rośnie i potwierdzają to prognozy dla inflacji.
Przypomnijmy, że styczniowa odczyt inflacja CPI wyniósł 9,2%, a podczas wtorkowej Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano się podnieść stopę referencyjną do poziomu 3,5% o 75 pb.
Inflacja będzie wysoka
Według wstępnej marcowej projekcji inflacji NBP, ceny w Polsce w najbliższym czasie mają rosnąć w dwucyfrowym tempie. W oparciu o projekcję inflacji wzrost cen w 2022 r. ma się znajdować w przedziale 9,3% do 12,2%. W kolejnym roku projekcja przedstawia tendencję spadkową, wtedy też inflacja ma się mieścić w przedziale 7,0% – 11,0%. Na zadowalające wyniki inflacji musimy zaczekać do 2024 r. kiedy dynamika cen ma się zamknąć w zakresie 2,8% do 5,7%.
„Rada zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 7 marca 2022 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2% w 2022 r. (wobec 5,1–6,5% w projekcji z listopada 2021 r.), 7,0-11,0% w 2023 r. (wobec 2,7–4,6%) oraz 2,8-5,7% w 2024 r.” – czytamy w komunikacie wydanym przez RPP.
Jak podkreślił prof. Glapiński, NBP kontynuuje działania rozpoczęte w październiku, których celem jest zduszenie poziomu inflacji.
„Kontynuujemy konsekwentnie rozpoczęte w październiku działania, które mają na celu ograniczenie ryzyka utrzymania się podwyższonej inflacji. Traktujemy to jako priorytetowy cel. Cała Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, by doprowadzić inflację do celu”.
Tutaj przypomnijmy, że cel inflacji NBP wynosi 2,5%, z możliwością odchylenia do 1pp. w górę lub w dół.
Jednak zarówno RPP, jak i prezes Banku Centralnego zaznaczają, że dalsze decyzje będą podejmowane w oparciu o rozwój wydarzeń w Ukrainie. Adam Glapiński zwrócił również uwagę, że skutki sankcji nakładanych na Federację Rosyjską będą również odczuwalne u nas.
„Trudno podsumować wszystkie efekty agresji rosyjskiej oraz sankcji, ale uderzą one również w nas, jest to kwestia cen. Jest to problem dla projekcji NBP” – powiedział Glapiński podczas konferencji i dodał: „Oczywiście sytuacja jest trudna. Ulega degradacji w związku wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Zresztą odczuwamy to nie tylko my, ale i cały świat. Wszędzie inflacja osiąga poziomy najwyższe od kilkudziesięciu lat albo najwyższe w historii”.
Zobacz także: NBP podało projekcje inflacji w Polsce na lata 2022 - 2024. Ceny mają rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie
RPP jest nastawiona na kolejne podwyżki stóp procentowych
Podczas ostatniego posiedzenia RPP zdecydowano się na szóstą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, tym razem o 75pb. do poziomu 3,5%. Podczas konferencji Adam Glapiński odniósł się do tej decyzji, zapewniając, że była to jedyna odpowiednia decyzja, oraz że RPP zamierza utrzymać cykl podwyżek w najbliższych miesiącach.
„Podnieśliśmy stopę o 75 pb., bo według nas jest to najbardziej rozsądne posuniecie.” – powiedział prezes NBP i dodał: „Na najbliższych posiedzeniach RPP będziemy nadal podnosić stopy. Trudno powiedzieć, jaki będzie pułap, do którego dojdą stopy – oczywiście jest jakiś pułap, który byłby już niekorzystny dla koniunktury, rynku pracy, kredytobiorców czy banków. Jest więc taki górny pułap, trudno jednak powiedzieć jaki ”.
Podkreślił również, że NBP obserwuje zachowania banków centralnych w Europie i decyzje w Polsce również są podejmowane pod tym kątem.
Zobacz także: Stopy procentowe w marcu kolejny raz wzrosną. Już jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Stawki WIBOR dalej w górę
Notowania WIBOR zdają się potwierdzać nieuchronność dalszego wzrostu stóp procentowych w Polsce. WIBOR roczny wynosi obecnie 4.53%, a 3 miesięczny 4.03% i znajdują się na najwyższych poziomach od 2012 roku, kiedy stopy procentowe w Polsce wynosiły 4.5%. Obydwie stawki rosną i znajdują się zdecydowanie powyżej podwyższonych wczoraj przez RPP stopy referencyjnej do 3.5%. To oznacza, że kwotujące WIBOR banki wciąż oczekują, że stopy procentowe będą rosły, a wraz z nimi raty kredytów.
Notowania WIBOR 1 rok (kolor czarny) i 3 miesiące (kolor czerwony) lata 2007 - 2022