Stopy procentowe w marcu kolejny raz wzrosną. Już jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 mar 2022, 13:42

Stopy procentowe w marcu kolejny raz wzrosną. Już jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

We wtorek, 8 marca odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Przypomnijmy, że to już szóste spotkanie, od kiedy rada zaczęła podnosić stopy procentowe. Czego możemy się spodziewać jutro?

Stopa referencyjna od października ub.r. wzrosła z poziomu 0,1% do 2,75%. Natomiast styczniowa inflacja CPI, jest najwyższa od 20 lat i wynosi 9,2%.

Zobacz także: Znacząca podwyżka stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. RPP próbuje umocnić złotego

stopa referencyjna

Źródło: PAP

Jakie decyzje zapadną 8 marca?

Już jutro RPP podejmie decyzje dotyczące stóp procentowych. Analitycy banków przewidują wzrost nawet o 100 pb. Uważają również, że taka decyzja Rady pozwoli złagodzić nieco presję na polską walutę.

"Oczywiście, złoty jest mocno niedowartościowany i odjechał od fundamentów, ale w tę stronę działa teraz grawitacja. Szybsze podwyżki stóp mogą (trochę) złagodzić presję na polską walutę" - oceniają analitycy Banku Pekao.

Z kolei ekonomiści banku Credit Agricole uspokajają, twierdząc, że RPP nie zwiększy tempa podwyżek. „Nadal oczekujemy, że w kolejnych miesiącach stopy procentowe zostaną podniesione, jednak łączna skala podwyżek może być niższa, niż dotychczas prognozowana (stopa referencyjna równa 4,25 proc. na koniec maja br.)” - twierdzą analitycy Credit Agricole.

Wzrostu na poziomie 50 pb. spodziewają się również ekonomiści mBanku, twierdząc, że jutro stopa referencyjna wzrośnie do poziomu 3,25%, jednak tempo podwyżek osłabnie. „Działania RPP zdeterminowane będą wojną na Ukrainie, sankcjami oraz ich wpływem na inflację i realną gospodarkę. Niekoniecznie będzie to hawkish twist. Nie spodziewamy się jednak gwałtownych zmian już na marcowym posiedzeniu. Wciąż zakładamy, że RPP podniesie stopy o 50pb. To może być jednak punkt zwrotny i w kolejnych miesiącach tempo podwyżek stóp spadnie.” - podają analitycy mBanku we wstępnej prognozie.

Również Santander Bank Polska, zakłada podwyżkę o 50 pb. "Z jednej strony słabsze perspektywy gospodarcze sprzyjają niższej ścieżce stóp, z drugiej strony ryzyko osłabienia złotego sprzyja decyzji o większej podwyżce. Wg nas w obliczu tych przeciwstawnych sił wciąż ma sens podążanie dotychczasową ścieżką" – tłumaczą ekonomiści Santandera. I dodają: ‘Nie wykluczamy jednak, że RPP uzna jeden z tych czynników ryzyka za poważniejszy i zmieni dotychczasowe nastawienie.”

Analitycy PKO BP zwracają uwagę na to, że warto się również przyjrzeć środowej konferencji Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ekonomiści spodziewają się zapowiedzi kolejnych działań mających za zadanie umocnienie złotego. "Spodziewamy się potwierdzenia możliwości użycia kolejnych interwencji na rynku walutowym w celu obrony kursu złotego przed dalszą, gwałtowną deprecjacją. Mniej prawdopodobny jest scenariusz użycia większej podwyżki stóp (rzędu 75-100 pkt bazowych) w celu umocnienia złotego.”

Przywidywania dotyczące zahamowania wzrostu stóp procentowych to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Jutro prognozy te zostaną zweryfikowane.

Zobacz także: Inflacja w Polsce przekroczyła w styczniu 9%. Dwucyfrowy wzrost cen coraz bardziej realny

Kolejny dzień słabnącego złotego

W ub. tyg. Narodowy Bank Polski trzykrotnie podjął próbę ratowania złotego, sprzedając rezerwy walutowe. Jeszcze w środę Ministerstwo Finansów informowało, że środki walutowe którymi dysponuje, będą wymieniane. Pomimo tych działań nasza waluta pozostaje słaba, co jest częściowo wywołane agresją Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Szczegóły działań mających na celu wzmocnienie polskiej waluty poznamy w środę, 9 marca o godzinie 15:00 na konferencji Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Putin i inflacja - oto dwa fronty na wojnie gospodarczej prowadzonej przez USA i Joe Bidena

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.