Łańcuchy dostaw znowu się zrywają mówi Goldman Sachs i przewiduje, że gospodarka USA przez to zwolni

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 kwi 2022, 11:14

Łańcuchy dostaw znowu się zrywają - mówi Goldman Sachs i przewiduje, że gospodarka USA przez to zwolni

Tempo wzrostu PKB USA może rozczarować w 2022 roku, a dalsze problemy z dostawami towarów i komponentów mogą utrudnić spadek inflacji – ostrzegają analitycy Goldman Sachs.

„Inflacja w USA w marcu zaskoczyła zniżką, zobaczyliśmy m.in. zauważalny spadek cen samochodów używanych. Niestety, czas dostawy produktów pogorszył się po raz pierwszy od 5 miesięcy. To oznacza, że dobre wieści dotyczące cen towarów mogą być krótkotrwałe” – wskazują analitycy Goldman Sachs.

Omicron i wojna w Ukrainie szkodzą

Wedle analityków Goldman Sachs, ponowne globalne pogorszenie sytuacji po stronie podaży ma trzy główne przyczyny.

Omicron. Nowa fala pandemii w Chinach doprowadziła do zamknięć fabryk i opóźnień w wysyłce towarów i komponentów. Dalsze rozprzestrzenianie się Omicrona i trwanie lockdownów w Chinach będzie podnosiło inflację. China Effective Lockdown Index znajduje się najwyżej od kwietnia 2020.

Notowania wskaźników China Effective Lockdown Index oraz Freight Truck Flows

chiny lockdown index truck flows

Źródło: Goldman Sachs

Rosyjska inwazja na Ukrainę - podniosła cenę żywności, energii i metali. Bazowa inflacja PCE w USA (deflator wydatków konsumpcyjnych) jest teraz o 10 pb wyższa, niż w momencie rozpoczęcia inwazji. Istnieje możliwość dalszych sankcji i zakłóceń w handlu między Zachodem a Rosją, czyli ryzyko wzrostu inflacji.

Wpływ wzrostu cen surowców na inflację PCE w USA

wpływ ceny surowców na pce usa

Źródło: Goldman Sachs

Przemysł motoryzacyjny ma problemy. „Zakłócenia w dostawach surowców i wolniejsza produkcja półprzewodników skłoniła ostatnio naszych analityków ds. rynku aut do ograniczenia prognozy produkcji o 3,4 mln sztuk, do 81,6 mln w 2022. Założyliśmy, że normalizacja stanów magazynowych i cen samochodów będzie następować powoli. Spodziewamy się, że ceny samochodów używanych przestaną spadać, a nawet trochę odbiją tej wiosny, zanim zaczną spadać ponownie jeszcze w tym roku i w 2023 roku” – wskazują analitycy GS.

Wskaźniki cen aut używanych

ceny aut używanych

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Ceny komponentów do aut elektrycznych wzrosły o 70%. Publikacja wyników Tesli pod presją wojny

Prognoza dla PKB USA w dół

Zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw są większe, niż analitycy GS zakładali jeszcze kilka miesięcy temu, więc nieznacznie skorygowali prognozy wzrostu PBK i inflacji dla USA.

„Spodziewamy się wzrostu PKB poniżej konsensusu - o 1,9% w 2022 r., ale dalsze skoki cen konsumpcyjnych lub zakłócenia w produkcji stanowią spore ryzyko. Spodziewamy się również spadku inflacji bazowej PCE z 5,2% do 4,0% do końca 2022 r., ale dalsze problemy z dostawami towarów i komponentów mogą to utrudnić” - stwierdzili.

Wskaźnik (po lewej) i czas trwania dostaw (po prawej, w dniach)

czas trwania dostaw

Źródło: Goldman Sachs

Zannualizowane tempo wzrostu PKB USA

pkb usa

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Pfizer mocno skorzystał na pandemii. Wycena farmaceutycznego giganta urosła w 2 lata o połowę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.