Ceny komponentów do aut elektrycznych wzrosły o 70%. Publikacja wyników Tesli pod presją wojny.
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
20 kwi 2022, 17:07

Ceny komponentów do aut elektrycznych wzrosły o 70%. Publikacja wyników Tesli pod presją wojny

W środę po zamknięciu sesji giełdowej Tesla opublikuje wyniki finansowe. Ten wieczór zapowiada się bardziej interesująco niż zwykle. Inflacja, wojna i choroby wstrząsnęły ostatnio całym sektorem motoryzacyjnym.

Średnia cena koszyka komponentów wykorzystywanych w produkcji baterii do pojazdów elektrycznych wzrosła w pierwszym kwartale o 74% w porównaniu z czwartym kwartałem zeszłego roku. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała kolejne braki w dostawach części, co frustruje kierowników zaopatrzenia. A nowe zasady blokady Covid w Chinach spowodowały zamknięcie fabryki Tesli w Szanghaju pod koniec kwartału.

Przewidywanie wyników tym razem nie jest łatwe. Dział relacji inwestorskich Tesli oferuje zestawienie szacunków analityków, które ma w tym pomóc. Firma opracowała konsensus zakładający zysk na akcję w wysokości 2,30 USD ze sprzedaży na poziomie 18,1 mld USD. Dla porównania, w czwartym kwartale 2021 r. zysk wyniósł 2,54 USD na akcję, a sprzedaż 17,7 mld USD.

Przewiduje się, że marża zysku brutto w branży motoryzacyjnej, z wyłączeniem kredytów regulacyjnych, wyniesie w pierwszym kwartale około 27,7%, co oznacza spadek z 29,2% odnotowanych w czwartym kwartale. Oczekuje się, że sprzedaż kredytów regulacyjnych wyniesie około 312 mln USD, czyli tyle samo co w czwartym kwartale.

Zobacz także: Nie ma euforii na akcjach spółki Tesla po publikacji wyników za IV kwartał. Rynek czeka na dane z innych firm z sektora EV

Całkowity zysk operacyjny ma wynieść 2,6 mld USD, czyli o kilka milionów dolarów więcej niż zysk operacyjny za czwarty kwartał.

Są to liczby, które inwestorzy mogą wykorzystać do oceny jakości tego kwartału. Jak zachowają się akcje po raporcie, nie wiadomo. Akcje Tesli spadały po raportach za trzy z ostatnich czterech kwartałów. Za każdym razem spółka przekraczała szacunki. Średnia cena docelowa wśród 41 analityków pokrywających spółkę wynosi 982 USD. Akcje Tesli od początku roku spadły niecałe -5%.

TESLA AKCJE

Rynki opcyjne sugerują, że po raporcie giełdowym akcje poruszą się o około 5% w górę lub w dół. Po ogłoszeniu wyników za czwarty kwartał 26 stycznia akcje spadły o 11,6%. Odrabianie strat związanych z wynikami zajęło akcjom około czterech dni handlowych.

Zobacz także: Tesla znowu zaskakuje wynikami i rośnie szybciej od oczekiwań. Elon Musk na telekonferencji zdradził plany na 2022 rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.