Stopy procentowe w Polsce jutro przekroczą 5%. Prognozy analityków przed kolejnym posiedzeniem RPP

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 maj 2022, 12:28

Stopy procentowe w Polsce przekroczą jutro 5%, prognozują analitycy przed kolejnym posiedzeniem RPP

W czwartek, 5 maja obędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym zapadną decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych. Eksperci banku Goldman Sachs zakładają, że czeka nas podwyżka o 100 pb.

Już jutro tj. w czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych, według ekonomistów, Rada kolejny raz zdecyduje o podwyżkach. Prawdopodobieństwo takiej decyzji jest bardzo wysokie, ponieważ szacunkowa inflacja za kwiecień – według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyniosła 12,3%. Pełne dane poznamy 13 maja.

Warto tutaj przypomnieć, że podwyżki stóp procentowych postępują co miesiąc, od października 2021 r., za każdym razem również jest to argumentowane próbą wzmocnienia złotego i zahamowania wzrostu inflacji.

W zeszłym miesiącu RPP zdecydowała się na podwyżkę o 100 pb. i obecnie stopa referencyjna wynosi 4,5%. Podczas czwartkowego posiedzenie, ekonomiści i analitycy spodziewają się równie wysokiej podwyżki. Za takim scenariuszem opowiadają się np. Ekonomiści Goldman Sachs.

„Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się "zaskoczeniem" i był to "największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności”.

„"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada Polityki Pieniężnej dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc.” - wskazano.

„Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym” – dodano w raporcie.

Zobacz także: Inflacja w kwietniu w Polsce dalej utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie - podał GUS

Kolejna podwyżka stóp procentowych jest już pewna

Szacunkowe dane o inflacji CPI podane w piątek 29 kwietnia przez GUS, utwierdziły rynek w przekonaniu, że na czwartkowym spotkaniu RPP można spodziewać się wzrostu stóp.

„Wstępna inflacja za kwiecień zaskoczyła w górę (12,3% r/r). Będzie to kolejny argument dla RPP do bardziej zdecydowanych ruchów – spodziewamy się, że w czwartek podwyższy stopy procentowe o 100pb. Przesuwamy również nasz szacunek stopy docelowej w okolice 7%.” – napisali ekonomiści mBanku.
 


Czynników tak wysokiej inflacji jest wiele, jest nim również wojna w Ukrainie, jednak nie zapominajmy, że inflacja była wysoko jeszcze przed napadem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wśród innych czynników, jest nieco odwrotne działanie tarcz antyinflacyjnych, ale również dynamika wzrostu cen energii i żywności.
 


Analitycy Morgan Stanley również uważają, że stopy procentowe zostaną podniesione o 100 pb.

„Na kwietniowym posiedzeniu NBP podjął bardziej jastrzębią decyzję niż zakładał konsensus rynkowy, w odpowiedzi na zaskoczenie w górę marcową inflacją i rozluźnienie polityki fiskalnej. Od tego czasu rząd ogłosił m. in., że obniży PIT do 12 proc. z 17 proc. od 1 lipca oraz że pozwoli kredytobiorcom hipotecznym na wakacje kredytowe. Spodziewamy się, że działanie to utrudni relatywnie silny kanał transmisji w Polsce ze względu na dominację kredytów o zmiennym oprocentowaniu, a tym samym otworzy pole manewru dla NBP. W związku z tym oczekujemy, że NBP dokona podwyżki o 100 pb na nadchodzącym posiedzeniu 5 maja” – podali w raporcie.

Także wydźwięk dotychczasowych konferencji Prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP, wskazuje na to, że stopy będą nadal podnoszone. Przypomnijmy, że to również prawdopodobnie przedostatnie posiedzenie prezesa NBP przed głosowaniem na ewentualną kolejną kadencję, ponieważ obecna upływa 21 czerwca.

Zobacz także: Premier Mateusz Morawiecki przedstawia regulacje, które ograniczą zyski z kredytów hipotecznych - akcje banków mocno w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.