Rynek dóbr luksusowych w Polsce okazał się odporny na zawirowania ostatnich lat. W 2022 r. jego wartość przekroczyła 37 mld zł
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
30 maj 2023, 09:00

Rynek dóbr luksusowych w Polsce okazał się odporny na zawirowania ostatnich lat, a w 2022 r. jego wartość przekroczyła 37 mld zł

Grono bogatych osób w Polsce rośnie, a równolegle rośnie rynek dóbr luksusowych. Największym segmentem pozostają samochody premium, którego wartość w ubiegłym roku wyniosła niespełna 25 mld zł.

Ostatnie trzy lata nie sprawiły, że zamożni Polacy przestali kupować dobra luksusowe, wręcz przeciwnie, ten rynek w 2022 r. wyniósł 37 mld zł. Grono najbogatszych Polaków również rośnie, ponieważ w 2021 r. o prawie 10% r/r wzrosła liczba osób, które posiadają aktywa warte 1 mln USD netto. Najnowszy raport KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce – Luksus w niepewnych czasach” potwierdza, że Polacy nie boją się wydawać pieniędzy na marki premium i produkty luksusowe.

„Globalny sektor dóbr luksusowych okazał się być bardziej odporny na zawirowania ostatnich trzech lat niż rynek dóbr masowych. Kursy akcji spółek liderów sektora, które w zdecydowanej większości obejmują osobiste dobra luksusowe, po pandemicznej zapaści na początku 2020 roku, gdzie spadki były podobne do indeksu szerokiego rynku, od końca 2020 roku radzą sobie zdecydowanie lepiej niż cały rynek. Co więcej, notowania akcji tych gigantów biją rekordy wszechczasów. Siła spółek z sektora dóbr luksusowych (pięciu z sześciu czołowych graczy w tym segmencie to podmioty francuskie) spowodowała, że giełda w Paryżu stała się największą giełdą w Europie wyprzedzając Londyn” – powiedział Tomasz Wiśniewski, Partner, Szef Zespołu Wycen w KPMG w Polsce.

Zobacz także: Rynek kolekcjonerski w Polsce w 2022 zaczął się stabilizować. Padło jednak klika rekordów

Rośnie liczba zamożnych i bogatych Polaków

Według danych zebranych przez KPMG, liczba osób zamożnych oraz bogatych rośnie. W 2021 r. (bo takimi najświeższymi danymi dysponuje raport), łączne dochody zamożnych Polaków wyniosły 220 mld zł i były wyższe o 9,8% r/r. Miesięczne dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie zaobserwowano u ponad 300 tys. Polaków (+13% r/r.) Z kolei grono bogatych osób, których miesięczne zarobki przekraczają 50 tys. zł w 2021 r., wzrosło 7,4%, do 83 tys. Ich majątek uplasował się na poziomie 130 mld zł. Najwięcej najbogatszych Polaków mieszka w województwie mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Średnie zarobki bogatych osób w 2021 r. wyniosły 131 tys. zł miesięcznie.

bogaci powyżej 1 mln zł

W 2021 r. w Polsce pozostawało 37 tys. osób, których roczny dochód przekraczał 1 mln zł brutto. Ich łączne zarobki wyniosły 94 mld zł i były wyższe o 2,6% r/r. Tych Polaków najwięcej było na Mazowszu (8,56 tys.), w Wielkopolsce (4,24 tys.) i w województwie śląskim (2,21 tys.). Średnie miesięczne zarobki tej grupy w 2021 r. wyniosły 211,4 tys. zł.

„Od wielu lat liczba bogatych i zamożnych Polaków systematycznie rośnie. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że Polacy w szybkim tempie się bogacą w obliczu rekordowej inflacji, która istotnie wpływa na ich majątki. Wyniki poszczególnych segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce wskazują jednak, że zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie. Wręcz przeciwnie, w niepewnych czasach coraz więcej osób bogatych lokuje kapitał na rynku dóbr luksusowych lub poszukuje możliwości inwestycyjnych” – tłumaczy Andrzej Marczak, Partner, Szef Zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Co ciekawe, w 2022 r. wystąpiła rewizja szacunków poziomu zamożności Polaków. W efekcie według nowych danych OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) na koniec 2021 r. Polskę zamieszkiwało ponad 100 tys. osób, których majątek netto wynosi minimum 1 mld USD, a ich liczba zwiększyła się o 9,7%.

„W 2022 roku nastąpiła rewizja dotychczasowych szacunków poziomu bogactwa dla Polski, na niezgodność szacunków wartości aktywów niefinansowych z szacunkami OECD, czego konsekwencją było zrewidowanie w dół liczby HNWI dla wszystkich lat. Wg nowych danych na koniec 2021 roku Polskę zamieszkiwało ponad 100 tys. osób zaliczanych do grupy HNWI (ang. high net worth individuals), których majątek netto wynosi minimum 1 mln dolarów, a ich liczba wzrosła o 9,7% r/r. Największy odsetek milionerów w Polsce – 91%, stanowią osoby, których wartość majątku wynosi pomiędzy 1 a 5 milionów dolarów. Polacy, których aktywa netto opiewają na więcej niż 50 milionów dolarów stanowią jedynie 0,3% wszystkich HNWI, jednak to właśnie ta grupa powiększyła się w ciągu roku najbardziej – o 15,1% r/r. Pod względem liczby HNWI Polska wyprzedziła: Grecję, Czechy i Rumunię.” – napisano w raporcie KPMG.

I choć na koniec 2022 r. suma majątku posiadanego przez polskie gospodarstwa domowe wyniosła 2 805 mld zł i była wyższa o 1,4% r/r. To realnie wartość majątków naszych rodaków, w wyniku inflacji, spadła w 2022 r. o 10%.

Zobacz także: GPW chce się zmienić w platformę cyfrową dla inwestorów i gospodarki i zacząć zarabiać coraz więcej na inicjatywach niezwiązanych z podstawową działalnością

Rekordowa wartość rynku dóbr luksusowych

Zgodnie z danymi KPMG, całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w minionym roku wyniosła 37 mld zł, co stanowi 18,9% wzrost względem danych z 2021 r. Co ciekawe ta wartość przewyższa nawet dane sprzed wybuchu pandemii COVID-19.

wartość rynku dóbr luksusowych

Największym segmentem tego rynku są samochody luksusowe, jego wartość wyniosła w 2022 r. 24,7 mld zł (po dużym wzroście sprzedaży zarówno w ujęciu wolumenowym-5,1%, jak i wartościowym-20,5%). W tym czasie w Polsce zarejestrowano ponad 95 tys. nowych samochodów marek premium i 329 samochodów luksusowych.

samochody premium i luksusowe

Wzrost zaliczył również segment luksusowej odzieży. W 2022 r. wyniósł 3,2 mld zł, co było niespełna 10% wzrostem względem 2021 r. a nawet dotychczasowo rekordową wartość z 2019 r., która wyniosła 3,1 mld zł. W minionym roku Polacy wydali sporo także na rynku luksusowych kosmetyków i perfum.

„Segment luksusowych kosmetyków i perfum osiągnął w Polsce w ubiegłym roku wartość 1,2 mld złotych – co przełożyło się na wzrost 7,7% r/r. Za ponad połowę wartości tego segmentu odpowiadają perfumy” – napisano w raporcie.

Jeśli przyjrzymy się biżuterii i luksusowym zegarkom, również widać wzrost o ponad 10% r/r (530 mln zł).

„Według prognoz ten segment rynku dóbr luksusowych przekroczy wartość sprzed pandemii już w tym roku. Obecnie biżuteria szlachetna, głównie damska, odpowiada za największy wzrost w segmencie biżuterii (12,4% r/r), podczas gdy w segmencie zegarków, to męskie zegarki odpowiadają za większy wzrost sprzedaży (8% r/r)” – czytamy w raporcie KPMG.

Największy wzrost, autorzy raportu zauważyli w segmencie luksusowych hoteli i SPA, w 2022 r. jego wartość wyniosła 2,6 mld zł (+45,6%). I na tym nie koniec, ponieważ według prognoz wartość tego rynku ma przekroczyć wyniki osiągnięte jeszcze przed pandemią. W zeszłym roku w Polsce można było skorzystać z 87 pięciogwiazdkowych hoteli.

poszczególne rynki dóbr luksusowych

Zobacz także: Luksus w przyzwoitej cenie. Lista najtańszych spółek dóbr luksusowych znaleziona za pomocą skanera Saxo Banku

Źródło grafik: Raport KPMG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.