GUS podał dane o szacunkowym odczycie CPI w maju
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
29 maj 2024, 10:04

GUS podał szybki odczyt inflacji za maj. CPI nieznacznie w górę

GUS opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 roku.

W lutym br. wskaźnik inflacji w Polsce znalazł się w okolicach celu inflacyjnego, biorąc pod uwagę odchylenie od celu. W marcu już obserwowaliśmy inflację poniżej celu, bo na poziomie 2%. Nawet podczas majowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński chwalił się tym, że poziom CPI już trzy miesiące z rzędu jest w celu inflacyjnym. „Już trzeci miesiąc z rzędu inflacja pozostaje zgodna z celem inflacyjnym NBP. Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w kwietniu wyniosła 2,4%, wobec 2% w marcu. Była więc idealnie w środku celu NBP.” – wspominał prezes Glapiński.

Jednak już kwietniowe dane odwróciły tendencję spadkową i wskaźnik cen towarów i usług poszedł lekko w górę, wynosząc 2,4% (przy wzroście cen usług o 6,2% oraz towarów o 1,1%). Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS inflacja w maju wyniosła 2,5%.

Zobacz także: Inflacja w Polsce trzeci miesiąc z rzędu pozostaje w celu - mówi prezes NBP, Adam Glapiński

Inflacja zmienia kierunek

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, poziom inflacji w Polsce zmienił lekko kierunek, już nie spada, a lekko rośnie. Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług poziom CPI w maju wyniósł 2,5%.

szacunkowa inflacja

Źródło: GUS

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z projekcją inflacji banku centralnego, wskaźnik cen towarów i usług będzie się kształtował na poziomie około 5%. Nie może być inaczej, szczególnie biorąc pod uwagę likwidacje tarcz antyinflacyjnych oraz duży wzrost płac.

Więcej z pewnością wyjaśni prezes Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji Narodowego Banku Polskiego, po posiedzeniu RPP. Z kolei posiedzenie Rady przypada na 4-5 czerwca 2024 r.

Zobacz także: Nowe prognozy NBP przewidują, że inflacja w kolejnych latach się ustabilizuje, jednak wciąż widać czynniki ryzyka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost