Dokąd zmierza rynek sztuki NFT

Dokąd zmierza rynek sztuki NFT

Rok 2021 to dopiero początek rozwoju rynku sztuki NFT – uważa Noah Davis, szef działu sprzedaży cyfrowej domu aukcyjnego Christie’s.

Rynek sztuki nie ma innej drogi, niż przynajmniej na poły cyfrowa – powiedział Noah Davis, szef działu sprzedaży cyfrowej domu aukcyjnego Christie’s, będąc gościem podcastu The Art Angle.

W 2021 r. kolekcjonerzy wydali 22 mld USD na NFT (tokeny niezamienne), podczas gdy w poprzednim roku 100 mln USD – podaje serwis DappRadar. Rynek NFT wybuchł wiosną 2021 r., gdy artysta Beeple sprzedał dzieło tego typu pt. „Everydays: The First 5,000 Days” za 69 mln USD.

Sztuka będzie coraz bardziej cyfrowa

Noah Davis potwierdza, że rynek sztuki NFT (tokeny niezamienne) rozwija się niezwykle dynamicznie. „Niektórzy mówią, że np. CryptoPunks to nie jest sztuka, ale ja mam bardzo liberalne podejście do definicji sztuki i uważam to za sztukę. Uważam, że tego rodzaju dzieła mają przyszłość. Sądzę, że Crypto Punks ustaliły pewien wzorzec, jak taka sztuka powinna wyglądać. Wydaje mi się, że przed sztuką nie ma innej przyszłości, niż droga co najmniej połowicznie cyfrowa. Sztuka będzie coraz bardziej cyfrowa, w tej czy innej postaci” – mówi Davis.

Zdaniem Davisa, rynek sztuki zaadaptuje wszystkie nowe technologie: blockchain, kryptowaluty, sztuczną inteligencję (co już się de facto dzieje). „Blockchain będzie bardzo przydatny w tworzeniu historii dzieła sztuki. Dzięki niemu będzie można prześledzić wszystkie transakcje, jakie miały miejsce w odniesieniu do danego obiektu i to będzie niezwykle przydatne dla wszystkich uczestników rynku” – uważa dyrektor Christie’s.

Według Davisa, rynek NFT oczywiście cechuje się wielką zmiennością, dlatego inwestorzy powinni bardzo uważnie dokonywać kroku na tym rynku oraz nie przeznaczać dużej części portfela na zakupy dzieł NFT. „To jest, wierzę w to, dopiero raczkujący rynek. Dlatego trzeba się na nim poruszać z wielką ostrożnością” – podkreśla Davis. „On będzie się dynamicznie rozwijał, wraz z rozwojem Web 3.0. Szczerze, to nawet nie mam pojęcia, jak bardzo ten rynek może się rozwinąć” – dodaje.

Zobacz także: Serwis Reddit znany inwestorom z forum WallStreetBets idzie na giełdę

Co się dzieje na rynku NFT?

Wedle DappRadar, w I połowie 2021 r. wartość sprzedaży NFT sięgnęła 4 mld USD, a w II połowie aż 18 mld USD, widać więc potężny kilkukrotny wzrost. Najpopularniejszymi projektami są CryptoPunks oraz Bored Apes – wynika z danych portalu NonFungible.

Topowe projekty NFT

top projekty

Źródło: nonfungible.com

Obecnie liczba aktywnych portfeli wynosi około 63,5 tys., a podczas tegorocznego peaku około 15 listopada wynosiła 140 tys. Liczba transakcji na rynku NFT w ostatnich tygodniach oscylowała w okolicach 80-90 tys., podczas gdy na początku sierpnia wynosiła około 442 tys. W grudniu wartość sprzedaży w ujęciu tygodniowym waha się w widełkach 240-300 mln USD, podczas gdy w I połowie sierpnia było to około 1,6 mld USD. Widać jednak wyraźnie, że były w tym roku dwa peaki na rynku NFT – na początku sierpnia i w połowie listopada. Ciekawe, kiedy kolejny?

L. aktywnych portfeli (średnia tygodniowa)

portfele

Źródło: nonfungible.com

L. transakcji (średnia tygodniowa)

portfele

Źródło: nonfungible.com

Wartość sprzedaży (średnia tygodniowa)

sprzedaż

Źródło: nonfungible.com

Zobacz także: Metaverse to wielka okazja inwestycyjna. Na jakie akcje postawić, aby zarobić na rozwoju wirtualnej rzeczywistości?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.