Tokenizacja dzieł sztuki na GPW – prace nad projektem postępują, znamy nowe szczegóły

Tokenizacja dzieł sztuki na GPW – prace nad projektem postępują, znamy nowe szczegóły

Na platformie GPW Private Market mają być dostępne dzieła o wartości powyżej 1 mln zł. Można w nie będzie zainwestować, kupując token o wartości minimalnej 100 zł.

GPW rozwija projekt tokenizacji dzieł sztuki, we współpracy z ArtInfo. Tokenizacja dzieł sztuki jeszcze się nikomu nie udała (jeśli nie liczymy NFT), ale GPW ma ochotę być pionierem. Platforma powstanie pod auspicjami GPW Private Market.

tokenizacja dzieł sztuki

Tokeny denominowane w PLN

GPW chce, by tokeny notowane na platformie były denominowane w złotym polskim. GPW nie zdradziła szczegółów technicznych, czyli np. na jakim blockchain będą zapisywane tokeny. Szczegóły techniczne mają zostać ujawnione w późniejszym terminie.

GPW ma też już krótką listę dzieł, które jako pierwsze zostaną poddane tokenizacji. Przedstawiciele GPW nie chcieli jednak zdradzić szczegółów.

Współpraca GPW z ArtInfo.pl trwa od jesieni 2021 roku. Przedstawiciele GPW twierdzą, że przyniosła ona już kilka znaczących sukcesów. Udało się wypracować model prawny i podatkowy, ruszyły prace technologiczne. Określono strukturę rynku.

Projekt GPW ma rozwiązać główne problemy związane z inwestowaniem w dzieła sztuki:

 • Niski poziom transparentności rynku.
 • Wysoka cena dzieł znanych artystów.
 • Wysokie koszty transakcyjne.
 • Problemy z przechowywaniem i ubezpieczaniem dzieł sztuki.

Uwaga: tokeny stosowane przez GPW nie będą NFT (non-fungible tokens).

Zobacz także: Bitcoin ETF wciąż niedostępny w USA. Amerykański nadzór finansowy pozwany przez Grayscale

Główne założenia projektu GPW

Przedstawiciele GPW zakładają, że tokenizacja dzieł na platformie GPW Private Market przyniesie nową jakość inwestowania na rynku sztuki.

Główne założenia projektu GPW:

 • Tokenizacja dzieł o wartości powyżej 1 mln zł.
 • Dzieło cyfrowo podzielone na wiele tokenów o niskiej nominalnej wartości (od 100 zł).
 • Będzie działał rynek wtórny.
 • Duża transparentność rynku.
 • Niska bariera wejścia.
 • Niskie koszty przechowywania.
 • Bezpieczeństwo depozytu – standard muzealny.
 • Możliwość detokenizacji – wykup dzieła z platformy.

Zdaniem GPW, zaletą projektu dla właściciela dzieła będzie możliwość zachowania częściowej ekspozycji inwestycyjnej na dzieło (właściciel może pozwolić na wystawienie na rynek tylko połowy tokenów, uzyska premię za płynność i popularność). Nabywcy będą mieli możliwość przyjęcia, za małe kwoty, ekspozycji na aktywa, które do tej pory nie były dla nich dostępne.

GPW liczy, że wraz z rozwojem projektu, stanie się możliwe ściąganie do Polski dzieł największych gwiazd sztuki, na które nie stać obecnie nawet wybitnych polskich kolekcjonerów.

Platforma do handlu ma być prowadzona przez GPW Private Market. Zostanie utworzony depozyt. Będzie musiał pojawić się tzw. Dom Emisji – emitent tokenów, który będzie tworzył Białą Księgę dzieła. GPW zamierza w ramach projektu utworzyć Radę Rynku Sztuki, która będzie pomagała rozwijać projekt.

Zobacz także: Ceny aktywów alternatywnych mocno rosną. Trwa hossa na whisky, autach klasycznych czy zegarkach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.