Bitcoin ETF - Grayscale pozywa SEC
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 cze 2022, 12:59

Bitcoin ETF wciąż niedostępny w USA. Amerykański nadzór finansowy pozwany przez Grayscale

Amerykański nadzór finansowy odrzucił wniosek firmy Grayscale o uruchomienie bitcoinowego funduszu ETF. W odwecie został przez nią pozwany.

Wniosek firmy Grayscale Investments o przekształcenie jej funduszu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), który ma 13,5 mld USD aktywów, w bitcoinowy ETF został odrzucony przez Securities and Exchange Commission (SEC). W związku z tym Grayscale pozwało amerykański nadzór finansowy do sądu.

Grayscale pozywa SEC

“Odebraliśmy note od SEC, w której instytucja odrzuca naszą aplikację odnośnie przekształcenia GBTC w spotowy bitcoinowy ETF. Jesteśmy głęboko rozczarowani, nie zgadzamy się z tą decyzją.

Przekształcenie GBTC w Bitcoin ETF byłoby kolejnym krokiem dla rynku cryptos. Zapewniłoby amerykańskim inwestorom dostęp do bitcoina w warunkach licencjonowanego, nadzorowanego produktu, jakim jest fundusz ETF. Jesteśmy przekonani, że ten krok byłby z korzyścią dla inwestorów – posiadaczy jednostek GBTC, bo wyeliminowałoby dyskonto, obecnie sięgające 30%.

Zwracamy uwagę, że SEC odrzuca wnioski o utworzenie bitcoinowego ETFa, ale pozwolił na funkcjonowanie kilku kontraktów futures na BTC. Skoro regulator czuje się komfortowo z derywatami na dane aktywo, to – logicznie rzecz biorąc – powinien czuć się komfortowo z ETFami trzymającymi na bilansie to samo aktywo.

Wydaje nam się, że działanie SEC w omawianym zakresie jest arbitralne, podlegające kaprysom.  Dlatego nasz wiodący prawnik I były prokurator generalny USA Donald B. Verrilli, Jr., złożył w imieniu Grayscale pozew przeciwko SEC przed sądem w Waszyngtonie.

Jako Grayscale, nie poddamy się w próbach przekształcenia GBTC w Bitcoin ETF. Wierzymy, że racja jest po naszej stronie i prawo będzie po naszej stronie. Będziemy dążyli do pozytywnego rozstrzygnięcia opisanej kwestii w ciągu najbliższych miesięcy” – napisał zespół Grayscale w komunikacie.

Donald B. Verrilli był prokuratorem generalnym USA w latach 2011-16. Został zatrudniony przez Grayscale ledwie miesiąc temu. Na rynku mówi się, że Verrilli był jednym z zaufanych ludzi prezydenta USA Baracka Obamy. Z pewnością może on ruchomić nie tylko formalne, ale i pozaformalne narzędzia.

Produkty finansowe Grayscale

produkty grayscale
Źródło: Grayscale

Zobacz także: Bitcoin nie jest dobrym zabezpieczeniem przed szokami makroekonomicznymi

Trwa saga z bitcoinowym ETFem

Saga dotycząca amerykańskiego funduszu ETF na bitcoina trwa więc w najlepsze, już od 9 lat. W tym czasie SEC odrzucał aplikacje takich firm, jak Fidelity, VanEck czy Ark Investment Management. Dokładnie 1 lipca 2013 roku wniosek do SEC o utworzenie bitcoinowego ETFa złożyli bracia Cameron i Tyler Winklevoss. W ostatnich miesiącach SEC odrzucił wnioski firm SkyBridge oraz Valkyrie.

Odkąd szefem SEC został Gary Gensler, pozytywnie wypowiadający się o cryptos, rynek miał nadzieję na rychłą akceptację bitcoinowego ETF. Niestety, przeliczył się. Co ciekawe, SEC w uzasadnieniach podkreśla, że odrzuca wnioski bynajmniej nie z powodu negatywnej oceny bitcoina jako aktywa inwestycyjnego, czy też blockchain jako technologii.

Tym samym USA dały się wyprzedzić wielu krajom, jeśli chodzi o zatwierdzenie działalności bitcoinowego funduszu ETF. Takie podmioty są już notowane na giełdach w Kanadzie, Brazylii, Singapurze. Na giełdzie w USA dosłownie od kilku dni jest notowany fundusz pozwalający na szortowanie BTC, czyli granie na spadek ceny kryptowaluty - ProShares Short Bitcoin Strategy (BITI).

Z pewnością amerykański rynek finansowy z wypiekami na twarzy będzie śledził proces Grayscale vs SEC. Problem w tym, że na jego rozstrzygnięcie zapewne będzie musiał poczekać aż do 2024 roku – wynika z szacunków dziennikarz serwisu Bloomberg.

Szacowany przebieg sprawy Grayscale przed sądem

proces grayscale sec btc
Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Kopanie bitcoina stało się rekordowo drogie, „górnicy” są pod presją, a inwestorzy wyprowadzają monety poza giełdy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.