Aukcja dzieł Abakanowicz w DESA Unicum. W 2021 r. jedna z prac artystki została wylicytowana za ponad 13 mln zł

Aukcja dzieł Abakanowicz w DESA Unicum. W 2021 r. jedna z prac artystki została wylicytowana za ponad 13 mln zł

Aukcje dzieł sztuki Magdaleny Abakanowicz przyciągają spojrzenia, najbliższa odbędzie się 23 listopada w DESA Unicum. W 2021 r. praca artystki „Tłum III” została sprzedana za 13,2 mln zł, osiągając ówczesny rekord na polskim rynku sztuki.

Abakanowicz to nazwisko, które przyciąga kolekcjonerów z całego świata. Prace polskiej przedstawicielki sztuki współczesnej, Magdaleny Abakanowicz można oglądać w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie do 23 listopada 2023 r. Wystawa zostanie zakończona aukcja dzieł artystki „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk”. Podczas wydarzenia licytować będzie można rzadkie tkaniny, rysunki, ryciny oraz prace olejne na płótnie. Najwyższą estymację (8-12 mln zł) osiągnął zestaw 20 figur „Caminando” z końcówki lat 90.

Zobacz także: Najdroższa na świecie whisky, Macallan 1926, zostanie zlicytowana na aukcji. To szansa na kolejny rekord

Aukcja dzieł Abakanowicz

Już 23 listopada o godzinie 19 w warszawskim oddziale DESA Unicum rozpocznie się aukcja dzieł z szerokiej panoramy dokonań Magdaleny Abakanowicz. Wśród eksponatów inwestorzy znajdą rzadko spotykane tkaniny, ale również rysunki, ryciny, obrazy i rzeźby, te ostatnie są najmocniej rozpoznawalne spośród prac Abakanowicz.

Caminando” (zestaw 20 figur), 1998/00, brąz, 174 x 70 x 50,5 cm (wymiary każdej pracy)

zestaw figur M

(Estymacja 8 – 12 mln zł)

Jasna” 1970/1980, wełna, sizal, włosie, 233 x 133 cm

magdalena-abakanowicz_jasna

(Estymacja 600 tys. – 1 mln zł)

Second Sister", 1970/1980, wełna, sizal, włosie, 140 x 158 cm

magdalena-abakanowicz_second-sister

(Estymacja 500 – 800 tys. zł)

Visage", 1983, olej/płótno, 100 x 81 cm

magdalena-abakanowicz_visage

(Estymacja 200 – 300 tys. zł)

Źródło: DESA Unicum

Zobacz także: Obraz „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego sprzedany za ponad 4 mln zł. Dochód z czerwcowej aukcji DESA Unicum przekroczył 10 mln zł

Rozchwytywana artystka

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych polskich przedstawicielek sztuki współczesnej i nie tylko na rodzimym rynku, ale również wśród inwestorów zagranicznych. Grono tych drugich regularnie się powiększa, chociaż 61% obrotu dziełami artystki pozostaje w Polsce. Wolumen sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Włoch jest znaczący, szczególnie po ostatniej wystawie eksponowanej w londyńskiej Tate Modern, odnotowano wzrost pozycji prac Abakanowicz. W ciągu ostatnich 5 lat liczba sprzedanych dzieł wzrosła pięciokrotnie, z kolei w 2021 r. obrót pracami artystki wzrósł do niespełna 10 mln dolarów, dla skali, jeszcze w 2020 r. było to 1,6 mln dolarów.

Nie można nie wspomnieć, że w 2021 r. „Tłum III”, zespół 50 monumentalnych figur podczas aukcji w DESA Unicum został sprzedany za 13,2 mln zł. Było to pierwszy rekord na polskim rynku sztuki, który przekroczył 10 mln zł wartości sprzedaży.

Artystka zmarła w 2017 r. dała się poznać, jako osoba niezależna, niepoddająca się modom i schematom panującym w świecie sztuki.

„Ta najważniejsza przedstawicielka polskiej powojennej sztuki zdobyła sławę już w latach 60. dzięki nowatorskiemu podejściu do tkaniny, która między innymi za jej sprawą przestała być postrzegana jako efekt prac rzemieślniczych i została podniesiona do rangi rzeźby. Monumentalne tkaniny zwisały z sufitów najważniejszych galerii sztuki na świecie i na dobre pozwoliły zerwać z tradycyjnym postrzeganiem umiejscowienia gobelinu przy ścianie. Abakany stały się znakiem rozpoznawczym artystki i bardzo mocno wprowadziły w ówczesny dyskurs tematykę związaną ze sztuką kobiet.” – czytamy na stronie DESA Unicum.

Magdalena Abakanowicz na tle jednego ze swoich abakanów

Abakanowicz

Źródło: DESA Unicum

Zobacz także: Obraz Jacka Malczewskiego wylicytowany za 17 mln zł, to nowy rekord na polskim rynku sztuki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.