Najdroższa na świecie whisky, Macallan 1926, zostanie zlicytowana na aukcji. To szansa na kolejny rekord
W połowie listopada w londyńskim Sotheby`s odbędzie licytacja najdroższej whisky na świecie. W 2019 roku Macallan 1926 w wersji Fine&Rare został sprzedany za niebagatelne 1,5 mln funtów.
W londyńskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby`s w połowie listopada odbędzie się licytacja „The World`s Most Valauble Whisky”, czyli The Macallan Valerio Adami 60 Year Old 42.8 abv 1926. Według szacunków jej wartość może sięgnąć nawet 1,2 mln funtów, czyli 6 mln złotych. Jej poprzedniczka, w wersji Fine&Rare została sprzedana za 1,5 mln funtów w 2019 roku.
|
Zobacz także: Obraz „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego sprzedany za ponad 4 mln zł. Dochód z czerwcowej aukcji DESA Unicum przekroczył 10 mln zł
Najdroższa whisky na świecie
Biały kruk wśród alkoholi, czyli szkocka whisky Macallan 1926 będzie licytowana 18 listopada br. podczas aukcji w londyńskim Sotheby`s. Dlaczego jest taka wyjątkowa? Po sześciu dekadach leżakowania w beczkach po sherry w 1986 powstało zaledwie 40 butelek tego trunku. Najstarszy rocznik Macallana, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, nie został w przekazany na sprzedaż, a trafił w ręce najlepszych klientów The Macallan.
W związku z powyższym pojawienie się butelki tej whisky na rynku zawsze stanowi nie lada wydarzenie, ostatni rekord padł w 2019 r., kiedy butelka w odmianie Fine&Rare została sprzedana za 1,5 mln funtów.
Źródło: sothebys.com
Unikatowa nie jest tylko zawartość butelki, ponieważ 14 z nich zostało przyozdobionych kultowymi etykietami Fine and Rare, dwie zostały wydane sote. Jedna z butelek została pomalowana przez irlandzkiego artystę Michaela Cillona, malarz uwiecznił na niej dom Macallana, Easter Elchies House, ten egzemplarz został sprzedany w 2018 r. i był pierwszą whisky, której wartość przekroczyła milion funtów. Z pozostałych butelek, aż 12 zostało opatrzone w etykiety zaprojektowane przez artystę pop, Petera Blake`a, to jedna z tych butelek pobiła rekord w 2019 r. Z kolei w 1993 r. kolejnych 12 egzemplarzy trunku otrzymało etykiety zaprojektowane przez włoskiego przedstawiciela malarstwa, Valerio Adamiego.
Ponadto uważa się, że co najmniej jedna z butelek została otwarta i skonsumowana, a jedna zniszczona podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 r.
Jak napisano na stronie domu aukcyjnego Sotheby`s, licytowana w listopadzie butelka, jako pierwsza została poddana regeneracji przez The Macallan Distllery. Proces polegał na wymianie kapsla oraz korka, pobrania 1 ml próbki, nałożeniu nowego kleju na rogi etykiety. Proces ten będzie podstawa dla wszystkich innych butelek Macallana, które poddawane będą testom w przyszłości.