KGHM przed szansą na zmianę długoterminowego trendu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
23 mar 2015, 07:30

KGHM przed szansą na zmianę długoterminowego trendu

KGHM przed szansą na zmianę długoterminowego trenduSytuacja na polskiej giełdzie od początku roku uległa zdecydowanej poprawie. Po całkowitym marazmie z 2014 roku nie ma już śladu. Małe i średnie spółki mocno zyskują na wartości, a w minionym tygodniu pojawił się też większy popyt na spółkach z #WIG20. Warto więc rozglądać się za kolejnymi liderami wzrostów i tutaj można zwrócić uwagę na #KGH.

Średnia 200 dniowa kluczowa dla notowań KGHM

Jeżeli dokładnie prześledzimy historię notowań #KGH, to na pewno każdemu inwestorowi rzuci się w oczy waga średniej 200 dniowej dla kursu akcji tej spółki. Bardzo skutecznie oddziela ona trendy wzrostowe i spadkowe.

Wykres 1: Notowania KGHM, interwał dzienny, lata 2010 – 2015.
Wykres 1: Notowania KGHM, interwał dzienny, lata 2010 – 2015.

Warto więc mieć świadomość tego, że obecnie kurs #KGH może zaatakować wspomnianą średnią SMA200, zielona strzałka Wykres 1. Ciekawsze jest jednak to, że kurs będzie to robił po raz drugi w krótkim odstępie czasu (czerwona strzałka). Patrząc na historię, w takich sytuacjach drugi atak okazuje się zazwyczaj udany i spółka rozpoczyna trwały trend wzrostowy.

Notowania Miedzi w PLN wyznaczą kierunek dla polskiego miedziaka

Akcje #KGH są notowane na polskiej giełdzie w polskiej walucie. Intuicyjnie można więc już założyć, że notowania spółki powinny być mocno skorelowane z notowaniami miedzi również w PLN, której produkcją zajmuje się KGHM.

Wykres 2: Notowania KGHM (kolor czerwony), Miedź w PLN (kolor czarny), interwał tygodniowy, lata 1999 – 2015.
Wykres 2: Notowania KGHM (kolor czerwony), Miedź w PLN (kolor czarny), interwał tygodniowy, lata 1999 – 2015.

Kto nie wierzy intuicji może porównać notowania #KGH z miedzią (Wykres 2). I owszem korelacja nie jest 100%, prawdopodobnie niweluje ją okresowo wykorzystywany przez spółkę hedging, ale zależność w długim terminie jest bezdyskusyjna.

Wykres 3: Notowania miedzi w PLN, interwał dzienny, lata 2013 – 2015.
Wykres 3: Notowania miedzi w PLN, interwał dzienny, lata 2013 – 2015.

Z tego punktu widzenia warto więc mieć świadomość tego, że kurs miedzi w PLN wygenerował sygnał kupna i wybił się górą z ponad rocznej konsolidacji. Po zrealizowaniu ruchu powrotnego, do wyłamanej średniej SMA200 kontynuuje wzrosty (czerwone strzałki, Wykres 3). Jeżeli jest to trwalsza tendencja, to na pewno, prędzej czy później, przełoży się ona też na akcje #KGH, których kurs powinien również przełamać swoją średnią SMA200. Jeżeli to nastąpi, to możemy zacząć mówić o trendzie wzrostowym na akcjach "polskiego miedziaka".

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.