Kontynuacja serii kolekcjonerskiej NBP "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni"
Narodowy Bank Polski przypomina sylwetki Żołnierzy Wyklętych emitując w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” monety kolekcjonerskie prezentujące ich wizerunki.
Serię tworzą srebrne monety o nominale 10 zł z bohaterami, którzy – zgodnie z inskrypcją umieszczoną na monetach – „Zachowali się jak trzeba”. Narodowy Bank Polski od 2017 roku przypomina sylwetki Żołnierzy Wyklętych, którzy polegli, walcząc w polskim powojennym podziemiu niepodległościowym, antysowieckim i antykomunistycznym.
Do tej pory kolekcjonerzy i numizmatycy mogli powiększyć swoją kolekcję o monety kolekcjonerskie przedstawiające m.in. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar”, Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, czy Antoniego Żubryda ps. „Zuch”.
W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Upamiętnieni zostaną kolejni Wyklęci: Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (emisja w lutym) oraz Henryk Flame „Bartek” i ks. Władysław Gurgacz (emisja w listopadzie).
Zobacz także: Monety i wartości kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski
Seria „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”
Żołnierze Niezłomni – tym mianem określa się polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. O wolną Polskę, mimo formalnego zakończenia II wojny światowej, walczyło nawet około 200 tys. żołnierzy II Rzeczypospolitej. Walka z Sowietami i ich kolaborantami trwała kolejnych 10 lat. Celem była ochrona polskiej ludności przed sowieckim terrorem – grabieżami, gwałtami, mordami.
Należeli do różnych formacji zbrojnego podziemia – Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Ruchu Oporu Armii Krajowej, 5. i 6. Wileńskiej Brygady AK, Zgrupowania „Błyskawica” i wielu innych, także organizacji młodzieżowych.
Monety kolekcjonerskie NBP: Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni
Większość z nich rozpoczęła swoją walkę o Polskę jeszcze podczas wojny obronnej przeciw Niemcom i Sowietom we wrześniu 1939 r., część przyłączyła się do struktur konspiracyjnych w kolejnych latach okupacji, wszyscy składali przysięgę na wierność Rzeczypospolite, a wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” niezłomnie bronili do końca.
Pod koniec wojny, w miarę przechylania się zwycięstwa na stronę aliantów, potwierdzało się, że Armia Czerwona nie zamierza Polski wyzwalać, a jej służby specjalne, NKWD, mają inny cel niż pomoc Armii Krajowej w walce z Niemcami. Walka o wolność i niepodległość Polski, mimo kapitulacji hitlerowskich Niemiec w maju 1945 r., była zatem kontynuowana.
Jej bilans był tragiczny – ponad 20 tys. Niezłomnych zginęło z bronią w ręku. Kolejne dziesiątki tysięcy trafiały do katowni NKWD, UB, Informacji Wojskowej, obozów pracy. Wielu wywieziono w głąb Związku Sowieckiego. Tych, którzy nie poddali się sowieckiemu okupantowi, czekały represje, wieloletnie wyroki, bardzo często śmierć.
Szatański plan komunistów, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady, wymazać ich z historii, wykląć, jednak się nie powiódł. Dziś Żołnierze Niezłomni wracają do świadomości Polaków.
Zobacz także: Srebrne i złote monety kolekcjonerskie oraz banknot kolekcjonerski NBP – planowane emisje na 2024 rok
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP
W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Polskie Termopile”, „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanych w 2023 roku: „Polskie banknoty obiegowe” i „W Polskę wierzę”.
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne
Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.
Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.
Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online
Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.
Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.
Zobacz także: NBP prezentuje: "Wielcy polscy ekonomiści" - monety kolekcjonerskie
Materiał Partnera