Na stacji drogo? PKN Orlen pompuje marże szybciej niż paliwo
Kurs ropy na światowych giełdach zbliżył się do minimów z początku 2015 roku, a na stacjach benzynowych w Polsce ceny paliw niespecjalnie chcą spadać. W lipcu PKN Orlen poinformował o rekordowych marżach, a kurs akcji spółki oscyluje wokół historycznych maksimów. To w dużym stopniu tłumaczy rozerwanie zależności pomiędzy notowaniami ropy w PLN, a ceną paliw na stacjach.
Ropa w PLN w dół, a ceny paliw w górę
Wykres 1: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski), lata 2013 - 2015.
Ceny paliw w Polsce są najmocniej skorelowane z notowaniami ropy w polskiej walucie (Wykres 1). W ostatnim czasie ścisła dotychczas relacja została zachwiana. Kurs ropy w PLN mocno spada (czarna strzałka), średnia cena Euro95 na polskich stacjach rośnie (czerwona strzałka), a ON pozostaje na stabilnym poziomie (niebieska strzałka). Euro95 na początku roku było sprzedawane średnio po 4,3 zł, a dzisiaj jej cena oscyluje powyżej 5 zł. Różnica jest bardzo duża, więc warto zastanowić się nad tym z czego wynika.
Analogia do 2012 roku
Wykres 2: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski), lata 2008 - 2015.
Z podobnym rozerwaniem zależności pomiędzy ceną ropy w PLN, a notowaniami paliw na polskich stacjach, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia tylko raz. Było to dokładnie w 2012 roku. W tamtym czasie kurs ropy na światowych giełdach również mocno spadał, a ceny paliw w Polsce rosły albo pozostawały bez zmian (Wykres 2, szare okręgi).
Rekordowe marże PKN Orlen przyczyną wysokich cen paliw
Wykres 3: Ropa w PLN (kolor czarny góra), Benzyna Euro95 (kolor czerwony góra),
Cena ON (kolor niebieski góra) - marża rafineryjna PKN (kolor czarny dół),
marża petrochemiczna PKN (kolor niebieski dół) lata 2009 - 2015
W lipcu PKN Orlen, największy producent i sprzedawca paliw w Polsce, pochwalił się najwyższymi w historii marżami, zarówno rafineryjną jak i petrochemiczną. Wysokie wartości marż notuje też Lotos. Jeżeli zestawimy poziomy marż z cenami paliw i ropy w PLN, to wszystko wydane się jasne. Marżą rafineryjna PKN Orlen jest obecnie na taki samym poziomie jak w 2012 roku. Tym razem jednak największy producent paliw w Polsce notuje jeszcze większe zyski, bo udało mu się uzyskać rekordową marżę petrochemiczną (Wykres 3, czerwone strzałki dolna część wykresu). Wygląda na to, że to właśnie wysokie marże uzasadniają brak spadku cen paliw wraz za ceną ropy.
Rekordowe zyski i rekordowy kurs akcji PKN Orlen
Wykres 4: PKN Orlen, interwał tygodniowy, lata 1999 - 2015
Kurs akcji #PKN od początku roku wzrósł około 64% i znajduje się na historycznych maksimach. W tym samym czasie #WIG zyskał zaledwie 3,5%. Głównym powodem zwyżki są rekordowe marże, jakie spółka notuje w tym roku. Z tego też powodu, pomimo spadku ceny ropy na światowych rynkach, kurs paliw na stacjach nie jest skory do spadku, a w przypadku Euro95 nawet rośnie.