Na stacji drogo? PKN Orlen pompuje marże szybciej niż paliwo | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
05 sie 2015, 13:20

Na stacji drogo? PKN Orlen pompuje marże szybciej niż paliwo

Kurs ropy na światowych giełdach zbliżył się do minimów z początku 2015 roku, a na stacjach benzynowych w Polsce ceny paliw niespecjalnie chcą spadać. W lipcu PKN Orlen poinformował o rekordowych marżach, a kurs akcji spółki oscyluje wokół historycznych maksimów. To w dużym stopniu tłumaczy rozerwanie zależności pomiędzy notowaniami ropy w PLN, a ceną paliw na stacjach.

Ropa w PLN w dół, a ceny paliw w górę

Wykres 1: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski) lata 2013 - 2015
Wykres 1: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski), lata 2013 - 2015.

Ceny paliw w Polsce są najmocniej skorelowane z notowaniami ropy w polskiej walucie (Wykres 1). W ostatnim czasie ścisła dotychczas relacja została zachwiana. Kurs ropy w PLN mocno spada (czarna strzałka), średnia cena Euro95 na polskich stacjach rośnie (czerwona strzałka), a ON pozostaje na stabilnym poziomie (niebieska strzałka). Euro95 na początku roku było sprzedawane średnio po 4,3 zł, a dzisiaj jej cena oscyluje powyżej 5 zł. Różnica jest bardzo duża, więc warto zastanowić się nad tym z czego wynika.

Analogia do 2012 roku

Wykres 2: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski) lata 2008 - 2015
Wykres 2: Ropa w PLN (kolor czarny), Benzyna Euro95 (kolor czerwony), Cena ON (kolor niebieski), lata 2008 - 2015.

Z podobnym rozerwaniem zależności pomiędzy ceną ropy w PLN, a notowaniami paliw na polskich stacjach, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia tylko raz. Było to dokładnie w 2012 roku. W tamtym czasie kurs ropy na światowych giełdach również mocno spadał, a ceny paliw w Polsce rosły albo pozostawały bez zmian (Wykres 2, szare okręgi).

Rekordowe marże PKN Orlen przyczyną wysokich cen paliw

Wykres 3: Ropa w PLN (kolor czarny góra), Benzyna Euro95 (kolor czerwony góra), Cena ON (kolor niebieski góra) - marża rafineryjna PKN (kolor czarny dół), marża petrochemiczna PKN (kolor niebieski dół) lata 2009 - 2015
Wykres 3: Ropa w PLN (kolor czarny góra), Benzyna Euro95 (kolor czerwony góra),
Cena ON (kolor niebieski góra) - marża rafineryjna PKN (kolor czarny dół),
marża petrochemiczna PKN (kolor niebieski dół) lata 2009 - 2015 

W lipcu PKN Orlen, największy producent i sprzedawca paliw w Polsce, pochwalił się najwyższymi w historii marżami, zarówno rafineryjną jak i petrochemiczną. Wysokie wartości marż notuje też Lotos. Jeżeli zestawimy poziomy marż z cenami paliw i ropy w PLN, to wszystko wydane się jasne. Marżą rafineryjna PKN Orlen jest obecnie na taki samym poziomie jak w 2012 roku. Tym razem jednak największy producent paliw w Polsce notuje jeszcze większe zyski, bo udało mu się uzyskać rekordową marżę petrochemiczną (Wykres 3, czerwone strzałki dolna część wykresu). Wygląda na to, że to właśnie wysokie marże uzasadniają brak spadku cen paliw wraz za ceną ropy.

Rekordowe zyski i rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Wykres 4: PKN Orlen, interwał tygodniowy, lata 1999 - 2015
Wykres 4: PKN Orlen, interwał tygodniowy, lata 1999 - 2015

Kurs akcji #PKN od początku roku wzrósł około 64% i znajduje się na historycznych maksimach. W tym samym czasie #WIG zyskał zaledwie 3,5%. Głównym powodem zwyżki są rekordowe marże, jakie spółka notuje w tym roku. Z tego też powodu, pomimo spadku ceny ropy na światowych rynkach, kurs paliw na stacjach nie jest skory do spadku, a w przypadku Euro95 nawet rośnie.  

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost