Krótkoterminowy najem nieruchomości powraca do życia
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 cze 2020, 07:05

Rynek najmu krótkoterminowego powraca do życia. Potwierdzają to najnowsze dane Airbnb

Airbnb odnotowuje coraz więcej rezerwacji mieszkań, a to oznacza, że najem krótkoterminowy powraca do łask. Jednak konsumenci wybierają lokalne atrakcje.

Według najnowszych danych Airbnb, od połowy maja do początku czerwca odnotowano większą liczbę rezerwacji noclegowych w USA w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. Są to pozytywne dane dla rynku najmu krótkoterminowego, który został zablokowany na kilka miesięcy ze względu na pandemię COVID-19.

Po kilkumiesięcznym lockdownie, społeczeństwo jest spragnione wyjazdów. Jednak widać nowy trend – konsumenci wybierają lokalne atrakcje i na razie nie decydują się na podróże zagraniczne.

„Ludzie, którzy utknęli w swoich domach przez kilka miesięcy, chcą wyjść z domów; to jest naprawdę oczywiste. Ale niekoniecznie chcą wsiąść do samolotu i jeszcze nie czują się komfortowo, aby opuścić swój kraj”- powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Brian Chesky, dyrektor generalny Airbnb.

Zobacz także: Airbnb przez koronawirusa zezwoli na anulowanie rezerwacji bez opłat i kar. To cios w rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy przetrwa koronawirusa?

Społeczeństwo, po kilkumiesięcznym zamknięciu w domu, marzy już o wakacjach i wyjazdach. Jednak jak na razie nie widać zainteresowania podróżami zagranicę. Obecnie preferowane są miejscowości w obrębie swojego kraju, na czym skorzysta lokalna turystyka oraz rynek najmu krótkoterminowego, co potwierdzają dane Airbnb.

Nie tylko w USA widać większa liczbę rezerwacji. Jak podkreśla dyrektor generalny Airbnb, również w innych państwach widać zainteresowanie lokalnymi atrakcjami. Społeczeństwo nadal obawia się podróży samolotami i decyduje się na spontaniczny wyjazd autem.

„Minie trochę czasu, zanim ludzie zaczną przekraczać granice, wsiadać do samolotów lub podróżować w interesach. Długoterminowe pytanie brzmi: jak to będzie wyglądać za rok lub pięć lat, ale tak naprawdę nikt nie wie” - mówi Brian Chesky.

Mimo obecnego ożywienia, Airbnb oraz Tripadvisor w czasie pandemii musiały zmniejszyć zatrudnienie w swoich firmach nawet o 25%. Według dyrektora Airbnb, przychody spółek mogą się zmniejszyć o połowę w porównaniu z 2019 rokiem.

Ponadto Glenn Fogel, CEO firmy Booking, w swoim liście do akcjonariuszy podkreślił, że obecna pandemia będzie miała większy wpływ na globalne podróże niż ataki terrorystyczne z 11 września czy epidemia SARS.

Airbnb może zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku

Pandemia COVID-19 nie tylko wpłynęła na liczbę rezerwacji dokonywanych na Airbnb. Zmieniła również plany spółki dotyczące publicznej oferty. Pierwotnie, dyrektor generalny liczył na złożenie dokumentu ofertowego do 31 marca 2020 roku.

O planach debiutu spółka informowała już we wrześniu zeszłego roku. Aktualnie Brian Chesky mówi, że „nie wyklucza upublicznienia w tym roku i nie zobowiązuje się do tego”. Jak podaje portal Axios, spółka już powróciła do planów debiutów i wznowiła rozmowy na temat upublicznienia firmy.

Autorka korzystała z tekstu „Airbnb Joins Vacation-Rental Sites Seeing Surge in Demand” zamieszczonego na portalu Bloomberg.

Zobacz także: Miały być gwarantowane zyski, a są pierwsze bankructwa aparthoteli i condohoteli. Zaledwie 3 miesiące od wybuchu epidemii COVID-19

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost