Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje. W pierwszym półroczu liczba rozpoczętych budów spadła o ponad 17%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 lip 2022, 12:09

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje. W pierwszym półroczu liczba rozpoczętych budów spadła o ponad 17%

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w pierwszym półroczu 2022 r. oddano do użytkowania niecałe 4% więcej mieszkań niż przed rokiem, ale o ponad 17% spadła liczba rozpoczętych budów.

Jak podaje GUS, w pierwszej połowie br. spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, natomiast oddano do użytkowania o 3,8% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2021 r.

Zobacz także: Ceny mieszkań przestały rosnąć i wkrótce zaczną spadać, uważa dział analiz PKO Banku Polskiego

Mieszkania oddane do użytkowania

W pierwszych 6 miesiącach tego roku do użytkowania oddano ponad 109 tys. mieszkań, jest o 3,8% więcej niż przed rokiem. Największy udział w podaży mieli deweloperzy, którzy przekazali 63 tys. mieszkań. Inwestorzy indywidualnie oddali do eksploatacji 6% więcej mieszkań niż rok temu, czyli 44,9 tys. W ramach pozostałych form budownictwa oddano 1 598 mieszkań.

Powierzchnia oddanych mieszkań była o 4,2% większa niż rok wcześniej i wyniosła 10,5 mln mkw.
 

Mieszkania oddane do użytkowania

mieszkania oddane do użytkowania

Źródło: GUS

Wydane pozwolenia i zgłoszone projekty

W analizowanym okresie wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń budowy o 0,5% mniej niż przed rokiem, czyli 170,8 tys. Najwięcej pozwoleń otrzymali deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni, kolejno 117,5 tys. (7,4% więcej r/r) i 50,6 tys. (16% mniej r/r).
 

Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym

wydane pozwolenia na budowy

Źródło: GUS

Rozpoczęte budowy

Do końca czerwca br. rozpoczęto 119,7 tys. budów mieszkań, co jest 17,2% mniejszym wynikiem niż w pierwszym półroczy 2021 r. Deweloperzy rozpoczęli o 18,4% mniej inwestycji, czyli 71,6 tys., z kolei inwestorzy indywidualni o 14,5% mniej, rozpoczynając 46,4 tys. budów.
 

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

rozpoczęte budowy mieszkań

Źródło: GUS

Według szacunków GUS, w ostatnim dniach czerwca w budowie pozostawało 881,6 tys. mieszkań, jest to 1,6% więcej niż rok wcześniej.

Największe wartości nadal na Mazowszu

Największy udział w oddanych mieszkania, wydanych pozwoleniach oraz rozpoczętych budowach odnotowano w województwie mazowieckim, kolejno 18,8 tys., 31,1 tys. mieszkań oraz 21,6 tys. Na kolejnych miejscach znajdują się województwo wielkopolskie (12,4 tys., 16,5 tys. i 11,7 tys.) oraz małopolska (11,1 tys., 14,4 tys. i 11,1 tys.). Najsłabiej prezentuje się sytuacja w województwie Świętokrzyskim i Opolskim. 
 

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego w Polsce

ruch budowalny

Źródło: GUS

Ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego według województw (styczeń-czerwiec 2022 r.)

ruch budowalny-województwa

Źródło: GUS

Zobacz także: Ceny mieszkań na rynku wtórnym zaczynają spadać, praktycznie we wszystkich miastach w Polsce

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.