Deweloperzy pomimo kryzysu na rynku nieruchomości wciąż świetnie zarabiają
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 lis 2022, 12:54

Deweloperzy dobrze zarabiają, pomimo kryzysu na rynku nieruchomości

Pomimo kryzysu deweloperzy na Polskim rynku wciąż dobrze zarabiają. Większość analizowanych przez nas podmiotów miała wyniki za III kw. br. powyżej konsensusów.

Zdecydowaliśmy się podsumować III kw. 2022 r. w segmencie deweloperskim, tym razem biorąc na tapet: Atal, Dom Development i Develię. Po trzech kwartałach br. przychody Atal wzrosły o 22% r/r, przychody grupy Dom Development wzrosły o 12% r/r. Z kolei zysk netto spółki Develia wyniósł 34,8 mln zł, w porównaniu z 29 mln zł rok wcześniej. Spółki mają stabilną sytuację gotówkową i pokaźne banki ziemi.

Zobacz także: Przez 10 lat w Polsce zbudowano 1,7 mln nowych mieszkań, a mimo to wciąż ich brakuje

Pomimo wyhamowania rynku Dom Development na plusie

W minionych trzech kwartałach przychody spółki Dom Development wyniosły 1 649 mln zł, będąc tym samym wyższe o 12% względem ubiegłorocznych. Zysk netto wyniósł 23,8 mln zł i był wyższy od konsensusu, który zakładał 16,5 mln zł zysku netto. Skonsolidowane przychody grupy okazały niewiele niższe od przewidywanych i wyniosły 254,3 mln zł. Deweloper od początku roku sprzedał 2 262 mieszkań, a w samym III kw. 703. Natomiast do końca września przekazano 2 598 lokali mieszkalnych.

wyniki DOM

Źródło: Dom Development

Na koniec września spółka prezentowała pokaźny zapas gotówki, który plasował się na poziomie 431 mln zł. Marża brutto była nieco niższa, niż w analogicznym okresie 2021 r. i wyniosła 26,6%. Natomiast w okresie od stycznia do września utrzymywała się na poziomie 30%. Podczas konferencji spółka zapewniła, że wciąż utrzymuje się silny popyt od klientów gotówkowych, bowiem stanowi on 75% sprzedaży grupy.

DOM posiada również duży bank ziemi, który zapewni budowę około 17 tys. mieszkań.

„Nasz bank ziemi jest porównywalny, jeśli chodzi o potencjał lokali do wybudowania, do tego sprzed roku. Co ważne, daje on nam potencjał do wybudowania aż 9 tys. lokali w Warszawie. Pozostałe tereny również znajdują się na najbardziej atrakcyjnych rynkach, czyli w Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie” – podkreślił prezes zarządu Dom Development.

Warto wspomnieć, że grupa wypłaciła w tym roku rekordową dywidendę, która wyniosła 10,50 zł za akcję.

Zobacz także: Ceny mieszkań są stabilne i scenariusz spadku cen się nie realizuje – mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development

Blisko 22% wzrostu przychodów Atal po trzech kwartałach

Po trzech kwartałach Atal osiągnął blisko 1 254 mln zł przychodów, co daje 22% wzrostu r/r. Zysk netto grupy wyniósł 252 mln zł i był wyższy o 33% r/r. W samym III kw. przychody spółki były na poziomie 378 mln zł i były wyższe od konsensusu, który zakładał 370,3 mln zł. Nieco inaczej wygląda sytuacja z zyskiem netto za III kw. bowiem jest on nieco niższy od konsensusu i wyniósł ponad 67 mln zł. Marża brutto wyniosła 26%.

skonsolidowane wyniki finansowe

Źródło: Atal

W okresie trzech kwartałów Atal zawarł 1 845 umów deweloperskich i przedwstępnych. Podobny był wynik podpisanych umów rezerwacyjnych. W tym okresie spółka przekazała łącznie 2 617 lokali mieszkalnych. Obecnie grupa szacuje tegoroczny poziom sprzedaży na 2 tys. lokali, z kolei potencjał przekazań za ten rok ma wynieść 3,5 tys. mieszkań.

"W ostatnich miesiącach sprzedaż ustabilizowała się na poziomie 130–140 lokali miesięcznie, związane jest to przede wszystkim z niską dostępnością kredytów hipotecznych. Podstawy rynku deweloperskiego się jednak nie zmieniły. Nie mamy nadpodaży mieszkań na rynku, a potrzeba posiadania własnego lokum nie zniknęła. Ponadto mamy wielu nowych mieszkańców największych miast, którzy przybyli z Ukrainy. Zakładamy, że w ciągu dwóch lat zbudujemy pewien zapas mieszkań, który będziemy w stanie sprzedać po tym jak poprawią się warunki rynkowe. Spodziewamy się, że najtrudniejszy będzie przyszły rok, ale widzimy szansę, że na początku 2024 r. sytuacja będzie już korzystniejsza" - ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Zbigniew Juroszek.

Spółka zapewnia, że ma stabilną sytuację finansową i będą gotowi na poprawę sytuacji rynkowej.

"Jesteśmy dużą i zdywersyfikowaną firmą, budujemy w siedmiu aglomeracjach w Polsce, mamy dobrą sytuację finansową wypracowaną w latach poprzednich i jesteśmy w stanie sfinansować budowy. Będziemy gotowi na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości i kredytów mieszkaniowych" – powiedział Zbigniew Juroszek.

Atal w analizowanym okresie zakupił dużą ilość gruntów, które pozwalają na realizację projektów na łączny PUM ok. 720 tys. mkw.

atal grunty

Źródło: Atal

Zobacz także: Atal odnotował w III kw. 2022 roku ok. 67,1 mln zł zysku netto j.d. wobec 75,1 mln zł konsensusu

Zyski Develii wyższe od prognozowanych

Trzeci kwartał w Develii przebiegł spokojnie i również powyżej konsensusów. Zysk netto spółki w III kw. wyniósł niespełna 35 mln zł, co jest większym wynikiem wobec 29 mln w ubiegłym roku. Spadek odnotowano w przychodach, które w III kw. wyniosły 200,5 mln zł, wobec 219,6 mln zł w analogicznym okresie ub.r. Jednak wciąż przychody spółki są wyższe, niż zakładane przez PAP Biznes 196 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 50,7 mln zł, czyli niewiele więcej, niż w ubiegłym roku, ale o około 15 mln więcej, niż zakładał konsensus.

develia wyniki III kw

Źródło: Develia

W okresie od stycznia do końca września Develia sprzedała 1 225 mieszkań, wobec 1 500 lokali w tym czasie w 2021 r. W analizowanych miesiącach spółka przekazała 626 lokali mieszkalnych, względem 1 279 w zeszłorocznym okresie.

Develia podała w komunikacje, że działania idą zgodnie z harmonogramem, a kumulacja przypadnie na IV kw. br.

"W trzecim kwartale 2022 r. obserwowaliśmy dalsze osłabienie sytuacji rynkowej w branży nieruchomości, w tym kontekście wyniki sprzedaży Develii postrzegamy jako dobre. Dzięki zdywersyfikowanej ofercie, dostosowanej do oczekiwań klientów szukających mieszkań dla siebie i inwestorów, osiągnięcie celu sprzedażowego na 2022 r. jest realne, spodziewamy się wyniku około 1.600 mieszkań. Ze względu na harmonogram inwestycji jesteśmy w najbardziej aktywnym okresie w tym roku, jeśli chodzi o przekazania lokali, dlatego wyniki finansowe za czwarty kwartał tego roku powinny być bardzo dobre" – powiedział w komunikacje prasowym Andrzej Ośłizlo, prezes Develii.

Spółka potwierdziła również intensywne działania na rynku PRS pracując nad sfinalizowaniem pierwszej transakcji w tym segmencie. Jest to szczególnie ważne dla spółki, biorąc pod uwagę niestabilne otoczenie i wzrost kosztów finansowania.

Na koniec września grupa posiadała 409 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów. Zobowiązania finansowe na koniec analizowanego kwartału wyniosły niecałe 724 mln zł.

Zobacz także: Develia miała 34,8 mln zł zysku netto w trzecim kwartale 2022 r., powyżej konsensusu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.