Ceny najmu mieszkań na południu Europy szaleją. Podwyżki wywołały już protest we Włoszech, drogo jest również w Hiszpanii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 maj 2023, 15:28

Ceny najmu mieszkań na południu Europy szaleją. Podwyżki wywołały już protest we Włoszech, drogo jest również w Hiszpanii

Ceny wynajmu mieszkań i domów na południu Europy rosną. W Hiszpanii trzeba już zapłacić średnio 11,5 EUR za 1 mkw., z kolei we Włoszech trwają protesty studentów przeciwko wysokim kosztom najmu.

Na południu Europy robi się gorąco, we Włoszech trwają protesty studentów w związku z cenami wynajmu. Z kolei według danych portalu idealista.com, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Hiszpanii wzrosła już do 11,5 EUR.
 

najem w hiszpani kwiecien 2023

Źródło: idealista.com

Zobacz także: Ceny nieruchomości mieszkaniowych w USA znowu zaczęły rosnąć

Protesty we Włoszech

Jak donoszą zagraniczne i rodzime media, w Mediolanie trwają protesty studentów. Akcja zapoczątkowana została przez studentkę politechniki w Mediolanie, Ilarie Lamere i dotyczy wysokich cen najmu. Jak wskazała, ceny najmu pokoju, niekiedy bez okna i ze współdzieloną łazienką sięgają 600, a nawet 700 EUR miesięcznie. Jak podaje włoski serwis Il Messaggero, obecnie pod gmachem politechniki na Piazza Leonardo Da Vinci namioty rozbiło już około 20 studentów i studentek.
 

dostępne zakwaterowanie dla studentów w Mediolanie

Źródło: erasmusplay.com
 

„Nie można płacić 600-700 euro za pokój, czasem także bez okna i ze wspólną łazienką. To miasto jest nie do życia” – mówią protestujący.

„Płacę 750 Euro plus wydatki za pokój. Nie mój własny dom. Co miesiąc dziękuję rodzicom, ale tak dalej być nie może” – narzeka na łamach Il Messaggero jedna z protestujących.

Spontaniczną akcję studentów poparła rektor Politechniki Donatella Sciuto. „Mediolan jest miastem dla bogaczy i dla osób starszych” – powiedziała rektor Politechniki w Mediolanie.

Problem może się nasilać na inne włoskie miasta uniwersyteckie. Warto dodać, że Mediolan to miasto o największej liczbie studentów we Włoszech, jest ich około 210 tys. Nieco ponad 11 tys. z nich jest uprawiona do łóżka w akademiku.

Z najnowszych informacji wiadomo, że władze Mediolanu zwołały rektorów uczelni wyższych do rozwiązania tego problemu.

Koszty najmu w Hiszpanii rosną

W Hiszpanii jeszcze nie ma protestów, ale ceny najmu w tym kraju rosną. Według szacunków portalu idealista.com średnia cena za mkw. kształtuje się na poziomie 11,5 EUR, co oznacza wzrost o 1,5% m/m i 2,9% w odniesieniu do ostatniego kwartału 2022 r. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. to wzrost o 9,8 p.p. Najdrożej jest w Barcelonie (18,8 EUR/mkw.) oraz w Madrycie (16,4 EUR/mkw.).
 

ceny najmu hiszpania

Źródło: idealista.com

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Hiszpanii się ustabilizował. Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkania wśród inwestorów zagranicznych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.