Polacy kupują coraz droższe nieruchomości w Hiszpanii. Początek 2023 roku przyniósł kolejne rekordy
Polacy kupują coraz droższe mieszkania i domy na południu Europy. Średnia kwota rezerwacji w I kw. br. wyniosła 230 tys. EUR, jest to 10 proc. wzrost rok do roku. Najpopularniejsze wśród inwestorów są turystyczne regiony Hiszpanii.
Południe Europy, szczególnie Hiszpania w ciągu ostatnich lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów w nieruchomości. Jedni szukają możliwości zarobku np. na wynajmie, drudzy chcą mieć swój raj na ziemi w kraju, w którym roczne mamy ponad 3 tys. godzin nasłonecznienia. Najliczniejszą grupą klientów są Brytyjczycy, którzy tylko w ubiegłym roku nabyli niespełna 10 tys. nieruchomości. Polacy kupili około 3 tys. mieszkań i domów, a ich udział wśród cudzoziemców, inwestujących w nieruchomości, w tym czasie wzrósł z 1,9% w 2021 r. do 3,2% w 2022 r. Pierwszy kwartał na rynku nieruchomości w Hiszpanii przyniósł powrót do poziomów sprzed pandemii COVID-19.
„Analizy pokazują, że od początku 2023 roku hiszpański rynek nieruchomości całkowicie wrócił do poziomów sprzed covidu. Co więcej wielkość hiszpańskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych przekracza 153,1 miliarda USD i przewiduje się, że w kolejnych latach odnotuje CAGR na poziomie ponad 10 proc.” – możemy przeczytać w raporcie Vela Poland.
Zobacz także: Światowe rynki nieruchomości mieszkaniowych tracą na sile. Popyt spowalnia w Europie i USA
Polacy kupują coraz droższe nieruchomości za granicą
Zgodnie z danymi zebranymi przez spółkę Vela Poland, od kilku lat regularnie rośnie kwota rezerwacji nieruchomości, jakich dokonują Polacy w Hiszpanii. W 2021 r. klienci z Polski dokonywali rezerwacji za średnio 70 tys. EUR, w 2022 r. było to już 208 tys. EUR. Początek 2023 r. przyniósł wzrost tych kosztów do 230 tys. euro. Zmiany tej wartości świadczą o silniejszych możliwościach inwestorów znad Wisły, ale również stabilnie rosnących cenach nieruchomości w kraju popołudniowej sjesty i energetycznego flamenco.
„Ostatnie trzy lata były zaskakujące pod względem aktywności inwestorów na rynku w Hiszpanii. W 2021 roku dominowała pandemia i spowolnienie gospodarcze, które trzymały klientów w Polsce. Ograniczona sprzedaż i minimalizowanie ryzyka przez kupujących sprawiały, że tamten rok był relatywnie spokojny. Zdecydowany i rekordowy we wszystkich poziomach był 2022 rok, kiedy to inwestorzy zdecydowali się na powrót do regularnych zakupów hiszpańskich nieruchomości.” – mówi Michał Ćwierzyk, prezes Vela Poland.
Źródło: Raport Vela Poland „Hiszpańskie nieruchomości”
Wśród kluczowych powodów, dla których nasi rodacy wybierają ten kierunek, jest silna oferta hiszpańskiego rynku nieruchomości, ale również krótki czas oczekiwania na wymarzony dom lub mieszkanie. Ponadto autorzy raportu wskazują również na łatwość obsługi podczas dokonywania inwestycji i dobre warunki ekonomiczne. Szacuje się, że na koniec 2022 r. średnia cena mkw. nieruchomości w Hiszpanii wynosiła 1,944 EUR.
Te rejony cieszą się dużym zainteresowaniem wśród obywateli krajów zachodniej Europy. Według danych przytoczonych przez Vela Poland, w 2022 r. największą grupą klientów byli Brytyjczycy, którzy kupili 9 700 mieszkań i domów, zaraz za nimi byli nasi zachodni sąsiedzi, obywatele Niemiec, ci kupili 8 290 nieruchomości. Na trzecim miejscu uplasowali się Francuzi, nabywając w ubiegłym roku 6 100 lokali. Polacy w tym czasie zainwestowali w około 3 tys. domów i mieszkań.
Na korzyść tej destynacji przemawia bardzo klimat. Zgodnie z raportem The Hague Centre for Strategic Studie, Hiszpania oraz Portugalia, to jedyne kraje europejskie, w których rocznie mamy ponad 3 tys. godzin nasłonecznienia. Dużym plusem jest także bliskość geograficzna i szybki lot samolotem oraz relatywnie duża stabilność kraju.
Costa Blanca czy Costa del Sol
W Hiszpanii niezmiennie królują nieruchomości w regionach turystycznych. Najwyższe ceny (przytaczane w raporcie) są w Maladze, Marabelli i Esteponie w Costa del Sol, tam średnia wartość kupowanego domu wynosi 482 tys. EUR. W północnym rejonie Costa Blanca, w Calpe i Benidom musimy średnio zapłacić 323 tys. EUR, a w południowych regionach Torrevieji około 168 tys. euro.
„Zainteresowanie kurortami i miejscami turystycznymi to stałe elementy decydujące o kupnie nieruchomości przez inwestorów. Co roku powtarza się także rosnące zainteresowanie mniejszymi miejscowościami. Oznacza to, że planując zakup i inwestycję na rynku nieruchomości w Hiszpanii, właśnie w tych obszarach, można spodziewać się rosnących cen i możliwości szybkiego wyjścia z inwestycji.” – można przeczytać w raporcie.
Co przyniesie przyszłość
Obserwowana w 2022 r. hossa na rynku nieruchomości, doprowadziła do tego, że najlepsze i najkorzystniejsze oferty zostały już sprzątnięte sprzed nosa, innych zainteresowanych. To sprawiło, że średnia kwota, jaką należy zainwestować w dom, musi być wyższa.
„Jeszcze rok temu kwota ta wynosiła około 100 tys. EUR, tak też dziś przekracza 120 tys. EUR. Eksperci Vela Poland szacują, że w kolejnych miesiącach, szczególnie w okresie wakacyjnym, na rynku pojawią się atrakcyjne nieruchomości.”
Zgodnie z szacunkami w kolejnych kwartałach ceny mieszkań i domów w Hiszpanii będą stabilnie i regularnie rosły.
Źródło: Raport Vela Poland „Hiszpańskie nieruchomości”