Światowe rynki nieruchomości mieszkaniowych tracą na sile. Popyt spowalnia w Europie i USA
Wiele rynków nieruchomości mieszkaniowych na świecie zwalnia, po latach prosperity w związku z m.in. globalnym spowolnieniem gospodarczym, rzeczywiste ceny mieszkań i domów spadają.
Globalnie rosnąca inflacja, kosztowne pożyczki mieszkaniowe, spowolnienie gospodarcze. Są to przyczyny, w wyniku których rynki mieszkaniowe zaczynają odczuwać ostatnie niespokojne kwartały. Według raportu „GLOBAL RESIDENTIAL REAL ESTATE MARKET REPORT Q1 2023” przygotowanego przez Global Property Guide, w I kw. br. ceny nominalne domów i mieszkań rosły w 42 na 61 miast świata. W ujęciu realnym dynamika ta jest dużo słabsza, tylko w 18 na 61 światowych rynków mieszkaniowych wykazało wyższą dynamikę niż w 2022 r.
Global Property Guide przedstawił najnowsze dane dotyczące światowego rynku nieruchomości mieszkalnych za 1Q2023 r.
— Tomek Narkun (@TomekNarkun) June 15, 2023
Turcja niezmiennie liderem z rocznym nominalnym wzrostem niemal 133%, realnie prawie 55%.
Realnie (z uwzględnieniem inflacji) najgorsze Buenos Aires ze spadkiem… pic.twitter.com/qzzgmDRcbl
Zobacz także: Ceny luksusowych domów i mieszkań na świecie spadły pierwszy raz od 2009 roku, wynika z danych Prime Global Cities Index
Zmiany w trendach na światowym rynku nieruchomości mieszkalnych
Przez kilka ostatnich lat na rynku nieruchomości mieszkaniowych panował silny trend wzrostów cen. Obecnie na wielu światowych rynkach możemy obserwować załamanie tego kierunku. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, biorąc pod uwagę efekty rosnącej gwałtownie inflacji, również spadek popytu na kredyty, który został wywołany podnoszeniem stóp procentowych przez banki centralne. Kończąc na globalnym spowolnieniu gospodarczym, z którym mierzy się znaczna liczba państw na całym świecie.
W pierwszym kwartale tego roku, ceny domów i mieszkań (skorygowane o inflację) wzrosły na 19 rynkach, a spadły na 42. W USA po dekadzie silnych wzrostów, ceny domów zaczęły spadać.
„W Stanach Zjednoczonych, które zawsze były kluczowym rynkiem, ceny domów obecnie spadają, po dziesięcioletnim boomie mieszkaniowym, w obliczu spadającego popytu i negatywnych nastrojów i negatywnym nastrojom wśród budowniczych domów. Kanada również wykazuje podobny trend” – możemy przeczytać w raporcie.
Rosnąca inflacja co prawda daje poczucie, że ceny wciąż mocno rosną lub ich spadek jest nieduży. Dlatego nominalnie ceny wzrosły w 42 na 61 analizowanych państw. Spadły tylko w 19.
W Pakistanie, w I kw. br. nominalnie ceny poszły w górę o 23,67% r/r, w ujęciu rocznym jednak realnie spadły o 8,66%. Zbliżoną sytuację odnotowano w Egipcie, gdzie ceny nominalne skoczyły rok do roku o ponad 22%, ale realnie, czyli po uwzględnieniu inflacji, spadły o niespełna 8%.
Dlatego spadek dynamiki, o którym mówimy, jest znacznie wyraźniejszy w ujęciu realnym. Jak wynika z raportu, tylko w 18 na 61 światowych rynków wykazało w I kw. 2023 r. wyższą dynamikę niż w ubiegłym roku.
Europa, region Pacyfiku i Bliski Wschód
Zmiany zachodzą również w Europie. Według badania, w I kw. 2023 r. ceny domów i mieszkań rosły tylko w 7 z 27 badanych europejskich krajów. Na kluczowych rynkach, jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Włochy realne ceny spadają. Z trudnościami borykają się również rynki w rejonie Pacyfiku, które w ostatnim czasie przecież przeżywały ogromny boom.
Do gwałtownych spadków cen dochodzi także w Australii i Nowej Zelandii, gdzie ma to związek ze sporym spadkiem popytu.
Kraje azjatyckie też tracą na sile, jeśli chodzi popyt na nieruchomości mieszkaniowe. Realne ceny lokali mieszkalnych wzrosły tylko w 8 na 17 badanych krajów azjatyckich. Największy spadek cen domów w tym regionie odnotowano w Hongkongu i Korei Południowej.
Bliski Wschód pozostaje słaby, ceny rosły tylko w 2 z 6 badanych krajów. Znacznie gorzej jest w Ameryce Łacińskiej, tam 2 z 5 krajów, wypadły najgorzej w całym rankingu. Są to Argentyna i Kolumbia.
Gospodarki rozwinięte odnotowują nieznaczny wzrost
Na globalnym rynku w ciągu roku, od I kw. 2022 r. wzrosły ceny mieszkań i domów (skorygowane o inflację); w Turcji (+55%), Macedonii Południowej (+13%), Portugalii (+8%), ale również w Dubaju (+8%) i wietnamskim Ho Chi Minh City (+7%).
Turkey Residential Real Estate Market Analysis 2023
Portugal Residential Real Estate Market Analysis 2023
Źródło: GLOBAL RESIDENTIAL REAL ESTATEMARKET REPORT Q1 2023
UAE Residential Real Estate Market Analysis 2023
Największe spadki z kolei odnotowano w Buenos Aires w Argentynie (-54%), Rydze na Łotwie (-19%), Nowej Zelandii i Szwecji około -18%. W Bogocie w Kolumbii był to spadek o niespełna 18%.
Według kwietniowej aktualizacji World Economic Outlook Update, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakłada, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o około 2,8%, czyli nieznacznie.
Global Property Guide również okazał się niższy niż jego szacunki. „Global Property Guide jest niższy niż jego wcześniejsze szacunki wzrostu o 2,9% opublikowane w styczniu i spowolnienie w porównaniu z ekspansją na poziomie 3,4% w 2022 r. i 6,1% w 2021 r. W rzeczywistości gospodarki rozwinięte odnotują w tym roku niewielki wzrost na poziomie 1,3%. Odpowiednio, ciągły wzrost stóp procentowych banków centralnych w celu walki z rosnącą inflacją, a także inwazja Rosji na Ukrainę nadal wpływają na aktywność gospodarczą” – napisano w raporcie.