Przejdź do treści

udostępnij:

ceny_transakcyjne_mieszkan

Ceny transakcyjne mieszkań spadają we wszystkich dużych miastach. Na rynku wtórnym w Łodzi aż – 9%

Udostępnij

W pierwszym kwartale 2025 roku byliśmy świadkami spadków średnich cen transakcyjnych mieszkań z rynku wtórnego. Najmocniejszy spadek kwartał do kwartału odnotowano w Łodzi, różnica wyniosła -9 proc.


Raport Barometr Metrohouse i Credipass pokazał wstępne wyniki cen transakcyjnych na rynku wtórnym w I kw. 2025 roku. W każdym z badanych miast (Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Łódź) średnie ceny transakcyjne w odniesieniu do IV kw. 2024 roku – spadły.

Na wszystkich analizowanych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse rynkach mieszkaniowych w I kw. br. byliśmy świadkami spadków średnich cen m kw. mieszkań na rynku wtórnym. W każdym z pięciu miast klienci nabywali lokale tańsze niż w ostatnim kwartale 2024 r. Najbardziej stabilna sytuacja dotyczy Warszawy, gdzie średnia cena m kw. nie przekracza 16 000 zł i jest to wartość zbliżona do tej z ostatniego notowania.

– czytamy w komunikacie Credipass.

W pierwszym kwartale spadła liczba rozpoczętych budów i wydanych mieszkań. Nowe dane GUS o budownictwie mieszkaniowym w Polsce

Spadki średnich cen transakcyjnych

W I kwartale 2025 r. na wszystkich rynkach analizowanych przez Metrohouse odnotowano spadki cen mieszkań na rynku wtórnym. Największy spadek dotyczył Łodzi, gdzie ceny transakcyjne obniżyły się aż o 9% względem poprzedniego kwartału. Rok do roku mieszkania w tym mieście są tańsze o ponad 3%.

W kontrze do tego znajduje się stabilna Warszawa, tu średnia cena mkw. utrzymuje się poniżej 16 000 zł i zbliżona jest do poziomu z końca 2024 r. 

Warto zwrócić uwagę na zwiększone możliwości negocjacji cen. Przywykliśmy w ostatnim czasie do obniżek na etapie negocjacji ostatecznej ceny, ale sprzedający coraz częściej znacząco korygują ceny już na etapie wydłużającego się czasu ekspozycji oferty na rynku. To dowodzi, jak ważne jest obecnie odpowiednie skalkulowanie ceny ofertowej. W środowisku wysokiej podaży na rynku cena stanowi istotny wyróżnik, dzięki któremu można wzbudzić zainteresowanie strony podażowej.

– mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieci biur nieruchomości Metrohouse.

Choć zainteresowanie ofertami mieszkaniowymi rośnie, wielu potencjalnych nabywców wciąż wstrzymuje się z decyzją o zakupie. Główną barierą pozostają wysokie koszty kredytów. Na horyzoncie pojawiają się jednak pierwsze oznaki poprawy. Rada Polityki Pieniężnej sygnalizuje możliwość obniżki stóp procentowych już w maju, a wskaźniki WIBOR stopniowo spadają. To dobra wiadomość dla tych, którzy rozważają wejście na rynek.

To dobra informacja przede wszystkim dla kredytobiorców. Osoby posiadające kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej już przy najbliższych aktualizacjach harmonogramów spłat odczują realne obniżenie rat. To nie tylko ulga dla domowych budżetów – to także impuls, który może pozytywnie wpłynąć na popyt i decyzje zakupowe w kolejnych miesiącach.

– mówi Andrzej Łukaszewski z Credipass.

Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Zapowiadane cięcia stóp procentowych mogą utrzymać ten trend
 

Udostępnij