Najem krótkoterminowy coraz mocniej ograniczany w Europie
Kolejne europejskie kraje wprowadzają nowe ograniczenia na rynku najmu krótkoterminowego. Ma to oczywiście związek z unijnym rozporządzeniem, które weszło w życie w ubiegłym roku. Hiszpania wprowadza obowiązek rejestracji nieruchomości, Włochy zakazują anonimowego meldunku, a Węgry drastycznie podnoszą podatek.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zaktualizować wiedzę na temat najmu krótkoterminowego w Unii Europejskiej. Mieszkańcy wielu miast Starego Kontynentu coraz częściej skarżą się na zbyt dużą liczbę turystów. Zagraniczne wakacje przestają być synonimem luksusu, a stają się formą wypoczynku dostępną dla szerokiego grona konsumentów. To prowadzi do zjawiska tzw. overtourismu, dobrze znanego już w wielu krajach. Dlatego popularne kierunki turystyczne, z myślą o komforcie mieszkańców i bezpieczeństwie turystów, wprowadzają nowe ograniczenia w sektorze najmu krótkoterminowego.
Jest to również odpowiedź na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1476 z dnia 16 maja 2024 roku, które reguluje sposób gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług najmu krótkoterminowego. W ślad za tymi zmianami Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje wprowadzenie centralnego, ogólnopolskiego rejestru mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Podobny rejestr został już wdrożony w Hiszpanii i oficjalnie zacznie obowiązywać 1 lipca 2025 roku. We Włoszech z kolei planowany jest zakaz anonimowego meldunku, a na Węgrzech, to niemal czterokrotne podniesienie podatku od najmu krótkoterminowego w Budapeszcie.
Ogólnopolski rejestr mieszkań na krótki najem
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowe przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego i usług hotelarskich, mające na celu uporządkowanie rynku oraz dostosowanie prawa do unijnych standardów. Kluczowym elementem będzie centralny rejestr wszystkich obiektów oferujących najem krótkoterminowy. Właściciele będą musieli zgłaszać swoje lokale i potwierdzać spełnianie określonych wymogów, takich jak prowadzenie działalności zgodnie z przepisami, udostępnianie regulaminu pobytu i zapewnienie kontaktu w razie problemów.
Nowe regulacje mają zwiększyć przejrzystość rynku i poprawić bezpieczeństwo turystów oraz mieszkańców. Rozważana jest także możliwość przyznania samorządom uprawnień do ograniczania najmu krótkoterminowego na swoim terenie, co ma pomóc w rozwiązaniu problemów w najbardziej obciążonych turystycznie dzielnicach. Ustawa ma trafić do Sejmu w drugiej połowie 2025 roku, a nowe przepisy mają wejść w życie najpóźniej 20 maja 2026 roku.
Regulacje na gorącym południu
Hiszpania jako pierwszy kraj w UE zdecydowała się dostosować krajowe przepisy do unijnego rozporządzenia. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązkowego rejestru wszystkich mieszkań oferujących prywatny najem krótkoterminowy. Oznacza to, że właściciele będą zobowiązani do zarejestrowania obiektu i uzyskania unikalnego numeru rejestracyjnego. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2025 roku. Warto dodać, że regulacje różnią się w zależności od regionu. Barcelona czy Malaga, w odpowiedzi na problem nadmiernej turystyki, wprowadziły kilkuletnie ograniczenia w wydawaniu nowych licencji, a w niektórych przypadkach nawet całkowite zakazy.
Władze Włoch również wprowadziły nowe regulacje, dążąc do większej przejrzystości i bezpieczeństwa w obszarze najmu krótkoterminowego. Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje Krajowy Kod Identyfikacyjny (CIN) dla wszystkich lokali przeznaczonych na krótki najem. To jednak nie wszystko, zakazano stosowania tzw. skrzynek na klucze oraz automatycznego meldunku. Zarządzający nieruchomością będą zobowiązani do osobistego spotkania z najemcą w celu przekazania kluczy i weryfikacji tożsamości. Dodatkowo, w ciągu 48 godzin od zameldowania gości, konieczne będzie zgłoszenie ich pobytu na policję.
Węgry podnoszą podatek od najmu krótkoterminowego, Chorwacja podnosi koszty
Inny rodzaj regulacji przewidziały Węgry, a dotyczą one głównie Budapesztu. Rząd zapowiedział dwuletnie wstrzymanie rejestracji nowych lokali przeznaczonych na najem krótkoterminowy w stolicy. To jednak nie wszystko, zmiany obejmują również roczny, zryczałtowany podatek od najmu, który został podniesiony z 38 400 HUF do 150 000 HUF za pokój. Niemal czterokrotne zwiększenie wysokości podatku ma skłonić właścicieli mieszkań do przeniesienia ofert na rynek najmu długoterminowego.
Ciekawe rozwiązania wprowadza również Chorwacja. Od 2025 roku właściciele mieszkań chcący oferować je na najem krótkoterminowy będą zobowiązani do uzyskania zgody 80% mieszkańców budynku. Dodatkowo będą musieli opłacać podwójne koszty utrzymania części wspólnych.