Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

UE chce nowych przepisów dla najmu krótkoterminowego. Jest to odpowiedź na apel największych europejskich miast

Udostępnij

Parlament Europejski zadecyduje o wprowadzeniu nowych przepisów unijnych, które dotyczą najmu krótkoterminowego. Rozporządzenie ma za zadanie wprowadzić obowiązek rejestracji mieszkań na wynajem krótkoterminowy.

UE chce nałożyć na osoby oferujące najem krótkoterminowy obowiązek rejestracji mieszkań. Ma to być odpowiedź na apelujące od lat miasta, które proszą o zapanowanie nad zjawiskiem dynamicznie rosnącej liczby lokali na krótki najem.

Zobacz także: Mocne spowolnienie na rynku najmu instytucjonalnego. W pierwszej połowie roku fundusze inwestycyjne zrealizowały zaledwie dwie transakcje

UE idzie na wojnę z najmem krótkoterminowym

Parlament Europejski za około 2 tygodnie będzie głosował nad przepisami normującymi najem krótkoterminowy. Jak podaje rzeczpospolita.pl, rozporządzenie ma wprowadzić obowiązek rejestrowania lokali przeznaczonych na najem krótkoterminowy przez właścicieli. Dzięki czemu na popularnych platformach, takich jak Airbnb, Booking czy Tripadvisor przy mieszkaniu będzie podany numer rejestracyjny, a właściciel będzie musiał informować kto, gdzie i na jak długo najmuje lokal. Dzięki takiemu rozwiązaniu platformy będą mogły zbierać dane m.in. o liczbie miejsc noclegowych. Dane te będą przekazywane miastom.

Dla jasności nowe przepisy nie nakazują platformom przekazywania indywidualnych danych, lecz zbiorczych informacji o liczbie dostępnych lokali oraz liczbie osób najmujących. Dane te kluczowe są dla miast, które od dłuższego czasu skarżą się na rosnącą popularność najmu krótkoterminowego.

„Niektóre metropolie zresztą już na własną rękę zaczęły wprowadzać ograniczenia, jak np. licencje na oferowanie najmu krótkoterminowego, podatki czy wręcz zakazy prowadzenia takiej działalności w niektórych dzielnicach” – czytamy w artykule rp.pl

Najem krótkoterminowy jako potężny sektor przemysłu

Według danych przytaczanych przez rp.pl, ¼ noclegów w Unii jest rezerwowana za pośrednictwem popularnych serwisów, jak Airbnb czy Booking. Największa miasta Europy, jak Paryż, Wiedeń, Amsterdam czy Barcelona alarmują, że krótki najem wypycha z rynku segment najmu długoterminowego i stanowi już bardzo pokaźną gałąź przemysłu. „Wpływ na ceny i podaż niedrogich mieszkań jest alarmujący w całej Europie, szczególnie w centrach miast” – pisali eurodeputowani wspominanych wyżej metropolii. Włodarze miast chcieli by móc ustalić, jak prezentuje się popyt oraz zagęszczenie ofert np. w danych dzielnicach. Z kolei platformą zależy na ujednoliceniu unijnych zasad, które ułatwią procedury zarówno platformą, jak i właścicielom lokali na wynajem.

Na konkretne informacje musimy jeszcze zaczekać, ale z pewnością w drugiej połowie październik poznamy szczegóły.

Zobacz także: Niemcy wstrzymują wdrażanie rygorystycznej polityki klimatycznej w budownictwie mieszkaniowym

Udostępnij