Przejdź do treści

udostępnij:

Budownictwo mieszkaniowe wciąż na minusie. Do końca września oddano mniej mieszkań i rozpoczęto mniej nowych budów

Udostępnij

Do końca III kw. (r/r) oddano do użytkowania mniej mieszkań, spadła również liczba rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń. Główny Urząd Statystyczny (GUS) publikuje dane o budownictwie mieszkaniowym w okresie styczeń-wrzesień 2023 r.

GUS podał dane o budownictwie mieszkaniowym w Polce za trzy kwartały tego roku. Zgodnie z publikacją analogicznie do tego samego okresu 2022 r. spadła liczba nowo oddanych mieszkań, rozpoczętych budów, ale również wydanych pozwoleń na budowę.
 

Zobacz także: Deweloperzy sprzedali w III kwartale o 65% więcej mieszkań niż przed rokiem. Oto jak wygląda sprzedaż i przekazania wśród deweloperów w GPW

Oddane mieszkania

Od stycznia do końca września br. oddano ponad 161 tys. mieszkań, co jest 3,4% spadkiem względem tego samego okresu ubiegłego roku. Deweloperzy odpowiadają za 97,2 tys. przekazanych lokali (-2,4%), a inwestorzy indywidualni zaliczyli 6,5% spadek, oddając 61 tys. mieszkań. Łącznie odpowiadają za 98% przekazanych mieszkań w ramach tej formy budownictwa. Co ciekawe, o ponad 5% spadła również powierzchnia przekazywanych lokali i wyniosła 14,8 mln mkw. Średnia powierzchnia przeciętnego mieszkania uplasowała się na poziomie 92,6 mkw.
 

mieszkania przekazane do użytkowania

Nie lepiej wygląda sytuacja w odniesieniu do sierpnia br., spadek oddanych mieszkań m/m wyniósł 10,8%.

Rozpoczęte budowy

W analizowanym okresie rozpoczęto o 15,7% mniej budów niż przed rokiem. W tym przypadku deweloperzy rozpoczęli ponad 80 tys. budów (-14,5%), a inwestorzy indywidualni 55,5 tys. (19% mniej). Pozostałe formy budownictwa, jak mieszkania spółdzielcze, komunalne czy czynszowe odpowiadają za budowy obejmujące 3,1 tys. lokali (2,4 tys. w analogicznym okresie 2022 r.). 
 

rozpoczęte budowy


Zgodnie z szacunkami, na koniec III kw. pozostawało w budowie około 810 tys. lokali mieszkalnych, czyli 6,7% mniej niż przed rokiem.

Co warto zaznaczyć, to że we wrześniu o 6,1% wzrosła liczba rozpoczętych budów, patrząc w odniesieniu do sierpnia br.
 

budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Wydane pozwolenia i dokonane zgłoszenia budów

W analizowanym okresie minionych trzech kwartałów wydano mniej pozwoleń i dokonano mniej zgłoszeń nowych budów, łącznie 174,3 tys. (-26,6%). Najwięcej pozwoleń przyznano deweloperom, 114,8 tys. (-29% r/r). Z kolei inwestorzy otrzymali 54,3 tys. pozwoleń, co również jest ponad 20% spadkiem względem 2022 r.

„Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,0% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 5,2 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (w roku ubiegłym 3,5 tys.)” – czytamy w publikacji GUS.

W tym wypadku również warto zwrócić uwagę, że w odniesieniu na dane miesiąc do miesiąca, we wrześniu odnotowano ponad 15% wzrost wydanych pozwoleń.
 

pozwolenia na budowę

Zobacz także: Zderzenie dużego popytu z małą podażą na rynku nieruchomości. Od początku roku nastąpił znaczący wzrost cen ofertowych mieszkań

Źródło grafik: GUS

Udostępnij