Pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości w Niemczech. Tamtejszy sektor budowlany w największym kryzysie od początku lat 90-tych
Wysokie stopy procentowe schłodziły sektor nieruchomości w Europie. Niektórzy eksperci oceniają, że w Niemczech już pęka bańka spekulacyjna, a realny spadek cen mieszkań i domów jest największy w Europie.
Według badań IFO (Instytut Badań nad Gospodarką) w Niemczech, koniunktura w niemieckim budownictwie w grudniu osiągnęła poziom -56,8%, tak złego wyniku nie odnotowano od początku lat 90. Co więcej, wydatki na budownictwo mieszkaniowe mają spać w kolejnych miesiącach o 3,4%. Pogłębia się luka mieszkaniowa nad Odrą, ale to nie wszystko, bo do 2022 r. w Niemczech bańka spekulacyjna na tym rynku wciąż rosła, a w 2023 r. nastąpił gwałtowny spadek cen mieszkań. Realnie w ciągu roku ceny mieszkań i domów spadły o 15%.
BundesCoin, najnowsza kryptowaluta... a nie, czekaj, to wykres rocznych zmian cen mieszkań i domów w Niemczech z uwzględnieniem inflacji. Realnie w ciągu roku ceny spadły średnio o 15%. Jest to chyba największy obecnie spadek w Europie. Branża budowlana w otoczeniu podwyższonych… pic.twitter.com/9Gu3ajVBAR
— Tomek Narkun (@TomekNarkun) January 2, 2024
Zobacz także: Ceny mieszkań w 2024 r. wciąż będą rosnąć i nie zapełnimy dziury podażowej, mówią przedstawiciele spółek deweloperskich
Niemiecka bańka pęka
Niskie stop procentowe, ogromny popyt, do 2022 r. rynek nieruchomości, nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie przeżywał prawdziwy rozkwit. Teraz niemiecki sektor budowlany wpadł w głęboki kryzys, ceny mieszkań gwałtownie spadły. To największy spadek cen mieszkań, od kiedy zbierane są takie dane.
Tąpnięcie cen nieruchomości w Niemczech.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) January 8, 2024
- Do 2022r. trwało pompowanie bańki (ważna w tym była rola zerowych stóp%).
- Teraz niemiecki rynek nieruchomości odczuwać zaczyna skutki podwyżek stóp ECB i wzrostów kosztów (materiały, praca)
- Bankructwa kolejnych firm budowlanych,… pic.twitter.com/C1iLlB0mX6
Jeden z ekspertów Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) wskazuje, że bańka pękła. „Do 2022 roku w Niemczech panowała spekulacyjna bańka cenowa, jedna z największych od 50 lat. Od tego czasu ceny spadają” – powiedział cytowany przez agencję prasową Reuters, Konstantin A. Kholodilin.
To, co z pewnością cieszy potencjalnych nabywców, jest złą informacją dla firm deweloperskich. Część z nich już ogłosiła upadłość, a Niemiecka Federacja Przemysłu Budowlanego uważa, że konieczna jest dalsza redukcja zatrudnienia. Zamówienia w niemieckim budownictwie maleją, potrzebna jest realna pomoc. Wysokie ceny materiałów, brak gruntów, biurokracja, ale również rosnące stopy procentowe, wszystkie te składniki dają kryzys.
„DW.com właśnie informuje, że niemieckie budowlane organizacje branżowe ostrzegają przed poważnym kryzysem, bo zamówienia w budownictwie gwałtownie spadają. Oczekują pomocy państwa, jak choćby radykalnej obniżki VAT na materiały budowlane. Jak nie, to budowy nie ruszą, w najgorszym przypadku może zabraknąć nawet miliona mieszkań do 2025 r.” – mówi prezydent Głównego Związku Przemysłu Mieszkaniowego cytowany w niemieckim Bild.
Warto w tym miejscu również dodać, że według Federalnego Urzędu Statystycznego, w minionym roku gospodarka Niemiec skurczyła się o 0,3% r/r, tym samym wpadła w recesję.
„Gospodarce nie pomogła konsumpcja prywatna. W obliczu inflacji i znacznie wyższych cen prywatni konsumenci ograniczyli wydatki. Według wstępnych danych średnia stopa inflacji w ubiegłym roku wyniosła 5,9 proc. Był to drugi najwyższy wskaźnik od czasu zjednoczenia Niemiec. Gorzej było jedynie w 2022 roku, kiedy to średnia stopa inflacji wyniosła 6,9 procent.” – czytamy w serwisie dw.com
Według najnowszych danych Eurostatu największe spadki cen mieszkań w III kw. 2023 r. odnotowano w pierwszej kolejności w Luksemburgu (-13,6%), następnie właśnie w Niemczech (-10,2%), w odniesieniu do II kw. 2023 r. ten spadek wyniósł 1,4%.
Źródło: Eurostat
Sygnały ostrzegawcze były
Już w listopadzie opisywaliśmy wynik badania Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index, który wskazuje miasta z największym ryzykiem wystąpienia bańki spekulacyjnej. W 2023 r. spore ryzyko wykazywały niemieckie Monachium i Frankfurt. Co ciekawe, zeszłoroczne ryzyko wystąpienia bańki w Niemczech było mniejsze niż to zawarte w raporcie z 2022 r.
Ranking ryzyka wystąpienia bańki w 2022 r.
Źródło: Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index
Ranking ryzyka wystąpienia bańki w 2023 r.
Źródło: Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index