Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Ceny nieruchomości w Warszawie, mimo wzrostów, wciąż pozostają racjonalne. Stolica Polski na odległej pozycji w Global Real Estate Bubble Index

Udostępnij

Warszawa bez ryzyka pęknięcia bańki spekulacyjnej. Co więcej kolejny rok, na tle innych krajów wypadamy najlepiej. Czarne chmury zbierają się nad stolicami w Szwajcarii i Japonii.

Znakomita większość światowych rynków nieruchomości odnotowuje wzrost cen nieruchomości od 2010 r. Takie zachowanie rynku tworzy ryzyko, że ceny aktywów, w tym wypadku mieszkań, przekroczą ich wartość rzeczywistą i powstanie bańka. Ryzyko zaistnienia takiej bańki bada Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index, analizując 25 największych miast na świcie i przypisując im oceny (od -0,5 do 2,0) wystąpienia wspomnianego ryzyka, wartości powyżej 1,5 to już realne zagrożenie.

W 2023 r. największa groźba wystąpienia bańki obserwowana jest w stolicy Szwajcarii, Zurychu (1,71) oraz Tokio (1,65). Najmniejsze ryzyko jest w Sao Paulo, San Francisco, i Nowym Jorku. W Europie najbezpieczniejsze miasta to Warszawa, Mediolan oraz Madryt.
 

ryzyko bańki nieruchomości 2023

Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe wciąż na minusie. Do końca września oddano mniej mieszkań i rozpoczęto mniej nowych budów

Gdzie znajdziemy ryzyka wystąpienia bańki

W tegorocznym zestawieniu na szczycie znalazła się stolica Szwajcarii z wynikiem 1,71. Nie jest to zaskoczenie, wysokie dochody oraz niskie stopy procentowe powodują, że Zurych od kilku lat wspina się w rankingu. W 2021 r. był na 5 miejscu, w 2023 r. na 3, by w tym roku osiągnąć pierwsze miejsce.

Red flag majaczy również nad Japonią, a konkretnie w Tokio (1,65). W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu sytuacja poprawiła się m.in. w Monachium, Hongkongu, Vancouver, ale również w stolicy Holandii, Amsterdamie. Oznacza to, że wyżej wymienione miasta odnotowały znaczne spadki cen nieruchomości.

Pełny ranking ryzyka bańki na 25 rynkach 

ryzyko bańki 25 miast

Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index

Ceny mieszkań w wielu krajach spadły

Od zeszłorocznego raportu w dużej ilości miast odnotowano znaczne spadki cen nieruchomości w wielu nawet dwucyfrowe. Głównym rynkowym czynnikiem, który się do tego przysłużył, była ostra polityka monetarna, stopy procentowe w wielu krajach rosły, by studzić rozgrzane rynki mieszkaniowe.

Pełny ranking zmian cen nieruchomości w latach 2022-23

ceny mieszkań ranging

Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index

 

Rynek najmu mieszkań

Jak prezentują się światowe stawki najmu? Co ciekawe, pomimo tego, że w wielu z analizowanych miast ceny mieszkań spadły, koszty najmu przyjęły odwrotną dynamikę. W Toronto, gdzie odnotowano niespełna 15% obniżkę cen mieszkań, stawki najmu wzrosły w ciągu roku o 6%. Podobnie jest w Vancouver czy w Amsterdamie.

ceny wynajmu

Źródło: Indeks UBS Global Real Estate Bubble Index

Tutaj winna okazać może się inflacja, która sprzyja wzrostowi przychodów, które podnoszą czynsze.

Zobacz także: UE chce nowych przepisów dla najmu krótkoterminowego. Jest to odpowiedź na apel największych europejskich miast

Udostępnij