Rośnie sprzedaż największych deweloperów. Dom Development w 1 kwartale sprzedał ponad tysiąc mieszkań
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 kwi 2024, 09:00

Rośnie sprzedaż największych deweloperów. Dom Development w 1 kwartale sprzedał ponad tysiąc mieszkań

Najwięksi deweloperzy nie zwalniają, po bardzo dobrych wynikach za 2023 r. już szykują grunty pod wyniki za 2024 r., publikując wyniki o sprzedaży mieszkań za I kw.

Spółki z branży deweloperskiej po bardzo dobrych wynikach za 2023 r. i zapowiedziach okazałych wypłat dywidend z zysków, nie zwalniają. Pierwsze spółki poinformowały już o sprzedaży mieszkań w I kw. br. Bardzo duża poprawa w spółce Zbigniewa Juroszka, w górę też sprzedaż w Dom Development. Co ciekawe, według danych rocznych sprzedaż nowych mieszkań wzrosła o 14% i wyniosła 12,4 tys. lokali. Jednak jeśli spojrzymy na te dane przez pryzmat kwartału, to sprzedaż hamuje, a w odniesieniu do IV kw. 2023 r. spadła o 7%.

mieszkania sprzedane 1 kwartał 2024

Zobacz także: Dywidendy deweloperów mieszkaniowych w 2024 roku będą wysokie. Spółki z tego sektora publikują bardzo dobre wyniki finansowe

Duży wzrost sprzedaży mieszkań w Atalu

Z pewnością mocno podciągnął sprzedaż mieszkań Atal, który w I kw. zawarł 730 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 401 w analogiczny okresie 2023 r. Najwięcej umów podpisano jeszcze w styczniu (289), w lutym i marcu było ich nieco mniej (kolejno 225, 216). Co więcej, Atal pierwszym kwartale roku miał 373 aktywne umowy rezerwacyjne.

Jak powiedział prezes Zbigniew Juroszek, że kontraktacja w I kw. była zgodna z przewidywaniami, a sprzedaż z IV kw. była niemiarodajna i wyjątkowa, że względu na kończący się program BK2%. „Zgodnie z naszymi przewidywaniami w I kwartale 2024 roku osiągnęliśmy zdecydowanie wyższą kontraktację niż w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz zbliżoną do wyników z II i III kwartału 2023 roku. IV kwartał ubiegłego roku był wyjątkowym okresem, a przez to niemiarodajnym, ze względu na zamknięcie programu BK 2 proc. Klienci pozostają aktywni na rynku mieszkaniowym, popyt jest wysoki oraz stabilny" – powiedział prezes Juroszek, cytowany w komunikacie prasowym spółki.

Grupa planuje utrzymać sprzedaż na poziomie około 3 tys. mieszań w całym 2024 r. W opinii prezesa rynek stymulować będą planowane na drugą połowę roku obniżki stóp procentowych oraz uruchomienia nowego programu wsparcia dla kupujących mieszkanie. „W związku z planowanym rządowym programem postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty własne rozwiązanie +Decyzja na raty+, które gwarantuje nabywcom aktualną cenę lokalu, a wydłuża cały proces decyzji zakupowych aż do jesieni bieżącego roku” – powiedział Zbigniew Juroszek.

Dom Development stabilnie w górę

Dom Development, który zakończył miniony rok kilkoma rekordowymi wynikami, poinformował, że w I kw. sprzedał 1011 mieszkań, względem 914 w tym samym okresie 2023 r. Oznacza to, że spółka kontynuuje ambitne cele, o których informowała podczas konferencji.

Spółka liczy na dalszy wzrost sprzedaży mieszkań, względem 2023 r., w którym sprzedano 3,9 tys. lokali. „Biorąc pod uwagę sprzyjającą sytuację rynkową, duży bank ziemi oraz liczne projekty wprowadzone już do sprzedaży oraz przygotowywane do uruchomienia w 2024 roku – niezależnie od tego, czy i kiedy zapowiadany program rządowy zostanie uruchomiony, celem grupy kapitałowej Dom Development jest wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 rokiem, w którym sprzedaż netto sięgnęła 3.906 lokali” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Dom Development, Jarosław Szanajca.

Co więcej, DOM nie widzi dużego spadku sprzedaży w grupie po wygaśnięciu pomocowego programu BK2%, a znacząca większość obecnie zawieranych umów jest gotówkowa.

„Pomimo wygaśnięcia rządowego programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+ popyt na mieszkania oferowane przez grupę pozostaje silny, co w połączeniu ze sprawnym uzupełnianiem oferty pozwala nam realizować zamierzenia sprzedażowe zgodnie z planem. Zdecydowaną większość zawieranych umów stanowią obecnie transakcje gotówkowe. Ich udział w I kwartale tego roku stanowił 56 proc. całkowitej sprzedaży wobec średnio 59 proc. w 2023 roku” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Mieszkań w Polsce jest wciąż za mało. Największe problemy są po stronie podażowej, mówi Piotr Bujak

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost