Rośnie sprzedaż największych deweloperów. Dom Development w 1 kwartale sprzedał ponad tysiąc mieszkań
Najwięksi deweloperzy nie zwalniają, po bardzo dobrych wynikach za 2023 r. już szykują grunty pod wyniki za 2024 r., publikując wyniki o sprzedaży mieszkań za I kw.
Spółki z branży deweloperskiej po bardzo dobrych wynikach za 2023 r. i zapowiedziach okazałych wypłat dywidend z zysków, nie zwalniają. Pierwsze spółki poinformowały już o sprzedaży mieszkań w I kw. br. Bardzo duża poprawa w spółce Zbigniewa Juroszka, w górę też sprzedaż w Dom Development. Co ciekawe, według danych rocznych sprzedaż nowych mieszkań wzrosła o 14% i wyniosła 12,4 tys. lokali. Jednak jeśli spojrzymy na te dane przez pryzmat kwartału, to sprzedaż hamuje, a w odniesieniu do IV kw. 2023 r. spadła o 7%.
Zobacz także: Dywidendy deweloperów mieszkaniowych w 2024 roku będą wysokie. Spółki z tego sektora publikują bardzo dobre wyniki finansowe
Duży wzrost sprzedaży mieszkań w Atalu
Z pewnością mocno podciągnął sprzedaż mieszkań Atal, który w I kw. zawarł 730 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 401 w analogiczny okresie 2023 r. Najwięcej umów podpisano jeszcze w styczniu (289), w lutym i marcu było ich nieco mniej (kolejno 225, 216). Co więcej, Atal pierwszym kwartale roku miał 373 aktywne umowy rezerwacyjne.
Jak powiedział prezes Zbigniew Juroszek, że kontraktacja w I kw. była zgodna z przewidywaniami, a sprzedaż z IV kw. była niemiarodajna i wyjątkowa, że względu na kończący się program BK2%. „Zgodnie z naszymi przewidywaniami w I kwartale 2024 roku osiągnęliśmy zdecydowanie wyższą kontraktację niż w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz zbliżoną do wyników z II i III kwartału 2023 roku. IV kwartał ubiegłego roku był wyjątkowym okresem, a przez to niemiarodajnym, ze względu na zamknięcie programu BK 2 proc. Klienci pozostają aktywni na rynku mieszkaniowym, popyt jest wysoki oraz stabilny" – powiedział prezes Juroszek, cytowany w komunikacie prasowym spółki.
Grupa planuje utrzymać sprzedaż na poziomie około 3 tys. mieszań w całym 2024 r. W opinii prezesa rynek stymulować będą planowane na drugą połowę roku obniżki stóp procentowych oraz uruchomienia nowego programu wsparcia dla kupujących mieszkanie. „W związku z planowanym rządowym programem postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty własne rozwiązanie +Decyzja na raty+, które gwarantuje nabywcom aktualną cenę lokalu, a wydłuża cały proces decyzji zakupowych aż do jesieni bieżącego roku” – powiedział Zbigniew Juroszek.
Dom Development stabilnie w górę
Dom Development, który zakończył miniony rok kilkoma rekordowymi wynikami, poinformował, że w I kw. sprzedał 1011 mieszkań, względem 914 w tym samym okresie 2023 r. Oznacza to, że spółka kontynuuje ambitne cele, o których informowała podczas konferencji.
#DomDevelopment sprzedał w 1 kwartale dwa razy więcej lokali niż rok wcześniej
— Biuro maklerskie mBanku (@BMmBanku) April 4, 2024
Komentarz analityków Bm mBanku: Wysoka liczba sprzedanych mieszkań jest zgodna z ambitnym celem spółki i komentarzami z ostatniej konferencji wyników. Prawdopodobnie będziemy musieli zaktualizować…
Spółka liczy na dalszy wzrost sprzedaży mieszkań, względem 2023 r., w którym sprzedano 3,9 tys. lokali. „Biorąc pod uwagę sprzyjającą sytuację rynkową, duży bank ziemi oraz liczne projekty wprowadzone już do sprzedaży oraz przygotowywane do uruchomienia w 2024 roku – niezależnie od tego, czy i kiedy zapowiadany program rządowy zostanie uruchomiony, celem grupy kapitałowej Dom Development jest wzrost liczby sprzedanych mieszkań w porównaniu z 2023 rokiem, w którym sprzedaż netto sięgnęła 3.906 lokali” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Dom Development, Jarosław Szanajca.
Co więcej, DOM nie widzi dużego spadku sprzedaży w grupie po wygaśnięciu pomocowego programu BK2%, a znacząca większość obecnie zawieranych umów jest gotówkowa.
„Pomimo wygaśnięcia rządowego programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+ popyt na mieszkania oferowane przez grupę pozostaje silny, co w połączeniu ze sprawnym uzupełnianiem oferty pozwala nam realizować zamierzenia sprzedażowe zgodnie z planem. Zdecydowaną większość zawieranych umów stanowią obecnie transakcje gotówkowe. Ich udział w I kwartale tego roku stanowił 56 proc. całkowitej sprzedaży wobec średnio 59 proc. w 2023 roku” – czytamy w komunikacie.